Přes Česko projede další konvoj amerických vojáků. Přidá se k nim i česká armáda

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2016 11:54
Konvoj amerických vojáků Českem projede na konci května a připojí se k nim i česká armáda. Američtí vojáci míří z Německa do Pobaltí na cvičení Saber Strike 2016. Přes Českou republiku by měli projet 27. až 30. května. Konvoj americké armády přes Česko přejížděl loni dvakrát. Poprvé jej provázely po celé trase Českem tisíce příznivců, odpůrci byli v menšině.
Českem projede konvoj amerických vojáků. (Ilustrační foto)
Českem projede konvoj amerických vojáků. (Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Praha - Koncem května projede Českem další konvoj amerických vojáků. "Z Německa na cvičení Saber Strike do Pobaltí by se mělo přesunout do 800 vojáků a 250 kusů techniky," upřesnil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Konvoj tak bude větší než dva předchozí, ve kterých bylo kolem 500 vojáků a mezi 100 a 150 vozy.

Podle Stropnického nyní zástupci obou armád dojednávají detaily. Přejezd je zatím plánován na 27. až 30. května. Američtí vojáci by měli přespat ve Vyškově a případně i v Přáslavicích. Česká armáda by se měla do konvoje zapojit jako doprovodná složka. "Naši vojáci by jako součást cvičení ten konvoj doprovázeli," řekl ministr. "Byla by to spíše doprovodná záležitost. Předpokládám, že by to bylo jako v minulosti, to znamená znovu by asistovala Vojenská policie," dodal. Konvoj by opět měl být rozdělen na několik menších částí, aby co nejméně ovlivnil dopravu na českých silnicích.

Stropnický naznačil, že se konvoj přes Česko i vrátí. "Zatím se neprecizují detaily. Je dost pravděpodobné, že se také někudy musí vrátit," řekl.

Konvoj americké armády přes Česko přejížděl loni dvakrát. Zhruba před rokem, 29. března, vjelo do ČR na třech místech asi 500 amerických vojáků ve 115 vozidlech. Vojáci se přes Česko vraceli z cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Kolona projela šest zemí, ČR opustila 1. dubna. Konvoj provázely po celé trase Českem tisíce příznivců, odpůrci byli v menšině.

Konvoj překročil hranice ČR 29. března u Bohumína, v Náchodě a Harrachově a zamířil do Vyškova, Pardubic a Liberce, kde účastníci takzvané Dragounské jízdy přenocovali. Cesta vojáků v převážně osmnáctitunových obrněných transportérech Stryker a terénních autech Humvee měla demonstrovat podporu americké armády evropským spojencům v NATO, kteří se cítili ohroženi ruskou agresí vůči Ukrajině. Poslední vůz z konvoje přejel hranice v Rozvadově 1. dubna po poledni, vojáci zamířili do bavorského Vilsecku na svou domovskou základnu.

Druhý přejezd konvoje americké armády se odehrál loni v září. Vojáci jeli na cvičení NATO Brave Warrior do Maďarska a ČR projeli ve třech proudech mezi 9. a 14. zářím s přenocováním ve Vyškově. Konvoj tvořilo 550 vojáků, 150 vozidel a 54 návěsů. Část konvoje se pak ještě 26. října vracela přes ČR zpět.

 

Právě se děje

Další zprávy