Praha - Informovat o svazcích vedených StB či vojenskou kontrarozvědkou minulého režimu je pro média po dnešku riskantnější.
Podle verdiktu Vrchního soudu v Praze může čest člověka poškodit i samotné zveřejnění spisu. Televize Prima takto prohrála soud s poslancem a někdejším sportovcem Pavlem Plocem, o jehož svazku informovala.
Poslanec vysoudil právo na odpověď, tedy čas ve vysílání Primy, který mu televize musí poskytnout. (Celý text odpovědi v infoboxu)
Prima přitom v reportáži Plocovi prostor k vyjádření dala a zveřejnila jen to, co obsahoval svazek, který na Ploce kontrarozvědka vedla. V tom byl ale právě podle Vrchního soudu v Praze problém.
"Vrchní soud nám vyhověl a v rozsudku se vyjádřil i ke svazku, který označil za naprosto nevěrohodný," uvedl pro Aktuálně.cz Plocův právní zástupce Pavel Hrtús. Spis prý tvoří jen klepy, které mohly pocházet od kohokoli.
Úterní rozsudek Vrchního soudu v Praze je pravomocný.
Odpověď Pavla Ploce
V pořadu Zprávy TV Prima dne 20. 8. 2008 byla zveřejněna reportáž o Pavlu Plocovi, jejíž obsah není ve výrocích o obsahu spisu vedeného o Pavlu Plocovi vojenskou kontrarozvědkou pravdivý. Není pravda, že pan Pavel Ploc prozrazoval vojenské kontrarozvědce jakékoliv informace, kterými mohl poškodit jiné osoby.
Není pravda, že spis o Pavlu Plocovi obsahuje rozsáhlá vyjádření Pavla Ploce obsahující kompromitující informace uvedené Pavlem Plocem o emigrantech, se kterými se setkal při svém pobytu v Severní Americe či o popisu emigrace trenéra Josefa Samka. Spis z velké většiny obsahuje vyjádření osob, které se nacházely v jeho blízkosti, a není tedy přepisem vyjádření podaných Pavlem Plocem.
Pavel Ploc
Pražský městský soud, který měl kauzu na stole loni v červenci, věc viděl přesně opačně a Plocovi žádné právo na odpověď nepřiznal.
Chybí vodítko. Co soud, to názor
"Pavel Ploc se domáhal na uveřejnění odpovědi, že vědomě neposkytoval informace vojenské kontrarozvědce. V tomto směru mu soud nemohl vyhovět, protože z jeho spisu je zřejmé, že informace poskytoval. Byl evidován jako důvěrník a kontrarozvědku informoval po návratech ze zahraničních cest," řekl Kulawiak.
Plocův postoj se nemění. "Žalobci byly v reportáži připsány citace ze spisu o konkrétních emigrantech, které ve skutečnosti nikdy neuvedl. Odmítá, že by vědomě spolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou," uvedl Hrtús.
Ploc: Na výslechy jsme museli
Ploce VKR evidovala jako důvěrníka. On sám nepopírá, že na výslechy chodil.
"Jako vojáci jsme se museli podrobovat těmto výslechům kontrarozvědky a to bylo normálně povinnost, to bylo daným rozkazem a tomu jsem se nemohl vyhnout," uvedl.
Bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc se kvůli spolupráci s kontrarozvědkou soudil už jednou.
Chtěl zažalovat historiky, kteří spis zveřejnili.
Žalobu ale podal chybně - směřoval ji na Žáčkův Ústav pro studium totalitních režimů, za zveřejnění je ale odpovědný Archiv bezpečnostních složek. Soud proto žalobu zamítl. Zda je Ploc ve spisu oprávněně, se vůbec neřešilo.