Liberecká jednička ČSSD Ploc byl informátor, řekl soud

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
1. 7. 2009 14:47
Ploc se soudil s televizí Prima, chtěl po ní uveřejnit, že nedonášel kontrarozvědce
Pavel Ploc
Pavel Ploc | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanec a liberecký lídr kandidátky ČSSD vědomě spolupracoval s komunistickou vojenskou kontrarozvědkou.

Vyplývá to z dnešního rozhodnutí pražského městského soudu, který zamítl Plocovu žalobu na televizi Prima, která odvysílala reportáž o Plocově spolupráci s VKR.

Redakci Aktuálně.cz o verdiktu informoval mluvčí soudu Petr Kulawiak.

"Pavel Ploc se domáhal na uveřejnění odpovědi, že vědomě neposkytoval informace vojenské kontrarozvědce. V tomto směru mu soud nemohl vyhovět, protože z jeho spisu je zřejmé, že informace poskytoval. Byl evidován jako důvěrník a kontrarozvědku informoval po návratech ze zahraničních cest," řekl Kulawiak.

Rozsudek není pravomocný a Ploc se může odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

"Žalobci byly v reportáži připsány citace ze spisu o konkrétních emigrantech, které ve skutečnosti nikdy neuvedl. Odmítá, že by vědomě spolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou," řekl soudu Plocův advokát Pavel Hrtús.

Prima se bránila, že v reportáži dala Plocovi prostor k vyjádření a vycházela jen z údajů, které zveřejnil Archiv bezpečnostních složek.

Špatná žaloba

Bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc se kvůli spolupráci s kontrarozvědkou soudil už jednou.

Chtěl zažalovat historiky, kteří spis zveřejnili.

Žalobu ale podal chybně - směřoval ji na Žáčkův Ústav pro studium totalitních režimů, za zveřejnění je ale odpovědný Archiv bezpečnostních složek. Soud proto žalobu zamítl. Zda je Ploc ve spisu oprávněně, se vůbec neřešilo.

Ploc není jedinou osobností veřejného života, jejíž jméno se objevilo ve svazcích Vojenské kontrarozvědky, které zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů.

Jsou mezi nimi například občanští demokraté - Walter Bartoš, Juraj Raninec a Tomáš Hasil. Poslanec Bartoš má od minulého týdne v ruce nepravomocný rozsudek, že jeho jméno je v seznamech spolupracovníků evidováno neoprávněně.

 

Právě se děje

Další zprávy