Praha - Když si půjdete příští rok na poštu pro dopis, může vás čekat nepříjemné překvapení. Občanský průkaz, který podle údaje na zadní straně platí, už může být ve skutečnosti několik měsíců prošlý.
Na řadě průkazů vydaných do konce roku 1998 je totiž uvedeno, že jejich platnost končí až v průběhu roku 2008. Lidé, kteří mají povinnost tyto občanky vyměnit za nové, ale často netuší, že ministerstvo vnitra požaduje výměnu těchto průkazů totožnosti do konce letošního roku.
"V tomto případě rozhoduje datum vydání, ne datum platnosti," potvrzuje Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva.
Prošlá občanka? Hrozí až 10 tisíc pokuty
Špatně informovaný občan se tak může dostat do nesnází: bez platné občanky nemůže třeba žádat o půjčku v bance nebo dostat na poště doporučený dopis. Navíc ho mohou potkat i peněžní tresty.
Infobox
JAK SI VYMĚNIT OBČANKU
- O novou občanku musejí lidé zažádat nejdéle měsíc před vypršením platnosti starého průkazu. Lhůta pro její vydání je totiž 30 dní
- Pokud si občan nestihne podat žádost včas, může dostat pokutu až 10 tisíc korun
- Žádosti se podávají u obecních úřadů s rozšířenou působností, popřípadě u matričních úřadů
- Na úřadě musí občan předložit vyplněnou žádost o průkaz, rodný list, doklad o státním občanství, případně doklady, které ověřují údaj, který si chce občan nechat do průkazu vepsat a jednu fotografii
Pokud si občanku nevymění ve stanoveném termínu, jedná se o přestupek a je možné za něj dostat pokutu až do výše 10 tisíc korun.
Ministerstvo se ale neobává, že by takových případů mohlo být víc. "Většina městských a obecních úřadů občany, které letos čeká výměna dokladů, obesílá, aby si průkaz přišli včas vyměnit," vysvětluje Řepka.
Obce dostaly od vnitra jakýsi návod umožňující zjistit, kteří lidé si musí v rámci třetí fáze výměny občanek nové průkazy opatřit. Na úřad je ale třeba zajít nejpozději do konce listopadu, jinak se lidé platné občanky včas nedočkají. Lhůta pro její vydání je totiž jeden měsíc.
Ministerstvo: Informujeme dostatečně
Otázkou je, zda úřady věnovaly informování veřejnosti dost prostoru. Ministerstvo dopravy například vytvořilo speciální webové stránky pro výměnu řidičáků. Žádný samostatný web zaměřený na výměnu občanských průkazů ale nevznikl.
Přesto je ale vnitro s informováním občanů spokojeno. "Na stránkách ministerstva existuje sekce, kde o tom informujeme. Vydali jsme - a ještě vydáme - několik tiskových zpráv a letáky, které jsme distribuovali do měst a obcí, které občana o výměně informují," shrnuje činnost úřadu Vladimír Řepka z tiskového odboru.
V další fázi výměny přijdou na řadu občanky vydané do 31. prosince 2003 - tedy poslední průkazy bez strojově čitelných údajů. Zmizet musí nejdéle do konce roku 2008. Výjimku mají senioři, kteří se narodili před rokem 1936 - jich se výměna průkazů totožnosti netýká.
Ti, kteří mají nový typ občanky, se už podle údajů ministerstva mohou spolehnout na datum uvedené na průkazu.
Do Chorvatska raději s pasem
Na nové "zelené" občanky mohou lidé cestovat po Evropské unii nebo třeba do Chorvatska. Oblíbená destinace českých turistů zavedla toto jednostranné opatření kvůli podpoře cestovního ruchu.
Ministerstvo zahraničí ale varuje, že Chorvatsko nepatří mezi členské země Evropské unie a Češi by s sebou měli pro jistotu vozit i pas. Při pohybu v unijních zemích by žádná rizika hrozit neměla.
Po vstupu Česka do schengenského prostoru na konci letošního roku odpadnou našim občanům v zemích Unie veškeré hraniční kontroly a občanky s pasy budou plnit jen funkci dokladů totožnosti. Oba tyto průkazy by přitom měly mít stejnou váhu.
"Občanku nebo pas člověk potřebuje, aby prokázal svou totožnost, například v situaci, kdy se stane dopravní nehoda. Prokazování totožnosti funguje podobně jak v České republice, tak v ostatních členských státech EU," vysvětluje Petr Vorlíček z ministerstva vnitra.
Pokud lidé cestují s dětmi, neměli by na občanské průkazy spoléhat. Rodiče v nich totiž mají uvedené pouze rodné číslo dítěte, což je identifikační údaj, který nemusí být v jiných státech srozumitelný. Pro rodiče už také neplatí možnost vpisovat si své potomky do pasů.