Planetka 2012 DA14 proletěla kolem Země bez následků

ČTK ČTK, Eliška Morochovičová
16. 2. 2013 9:47
V pátek večer se dostala do "těsné" blízkosti necelých 28 000 kilometrů
Pozorování planetky v Barceloně
Pozorování planetky v Barceloně | Foto: Reuters

Praha - V "těsné" blízkosti necelých 28 000 kilometrů dnes večer SEČ proletěla kolem Země planetka 2012 DA14 , aniž by způsobila viditelné škody.

Těleso o délce kolem 45 metrů a hmotnosti zhruba 135 000 tun se podle expertů v žádném případě nemohlo se zeměkoulí srazit.

Dlouho očekávanou astronomickou událost ale ráno nečekaně zcela zastínil skutečný průnik jiného asteroidu nad Ural.

Planetka 2012 DA14 se dostala níže, než létají geostacionární satelity. Nejblíže k Zemi byla ve 20:26 SEČ, kdy přeletěla nad pobřežím asijského ostrova Sumatra rychlostí 7,8 kilometru za sekundu. Kdyby tato planetka velikostí srovnatelná s tunguzským meteorem dopadla na Zemi, byla by schopná zcela zničit město velikosti Prahy.

Nejlépe dráhu letu asteroidu zaznamenaly australské teleskopy a jimi pořízené záběry zveřejnil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Laiky mohlo zklamat, že jde v podstatě jen o miniaturní bílou čárku na temné obloze.

Nejznámější novodobý dopad planetky se odehrál v roce 1908 ve vzdálené neobydlené oblasti západní Sibiře u říčky Tunguzka. Meteor měl v průměru okolo 60 metrů, ale ještě před dopadem na povrch se tehdy rozpadl, a nevytvořil tak kráter. I tak ale vyvrátil stromy v okruhu 50 kilometrů a zvuk exploze prý byl slyšet až v Londýně.

Astronomové dráhu 2012 DA14 díky nejmodernější technice s velkým předstihem přesně spočítali. Menší meteority jim však často uniknou. Zatím jsou schopni v blízkosti Země odhalit 95 procent asteroidů o průměru jednoho kilometru a více.

Průlet planetky 2012 DA14 je i pro amatérské astronomy vzácnou příležitostí pro pozorování noční oblohy, i když počasí jim dnes ve střední Evropě nepřeje. V průměru se asteroid této velikosti do takové blízkosti Země dostává každých 40 let.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Planetka měla být ve střední Evropě pozorovatelná po 20:48 v souhvězdí Panny, poté v souhvězdí Lva a zhruba kolem 22:30 by měla být u oje Velkého vozu.

Pozornost světa se dnes ale ale upírala spíš do Ruska, kde nad Čeljabinskem svištěl zhruba desetitunový meteorit. Ve výšce 30 až 50 kilometrů se sice rozpadl, ale napáchal značné hmotné škody. Většinou od okenních tabulek rozbitých rázovou vlnou bylo zraněno přes 1000 lidí. Některé úlomky vesmírného tělesa dopadly až na Zemi.

Místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan doporučoval všem pozorovatelům předchozí prostudování mapky, která zachycuje přesnou dráhu planetky na večerní obloze a která je k nalezení například na webu astronomické společnosti.

Pro nás jen tečka. A ještě bylo zataženo

Objekt je totiž na obloze velmi malý. "Pro nás to bude jenom tečka," přiblížil Suchan odpoledne pro Aktuálně.cz. Navíc měla postupem času ztrácet na světelnosti, při pozorování tedy člověk musí vědět, kde má planetku na obloze v danou chvíli hledat.

Pro sledování průletu Pavel Suchan doporučoval polohy bez světelného znečištění, tedy mimo město a nejlépe vysoko v horách. Pro sledování ve městě radil zavítat spíše do hvězdárny, kde mají speciálně naprogramované dalekohledy, které překonají i světelné znečištění.

Foto: Česká astronomická společnost

Mnoho českých hvězdáren a planetárií proto  připravilo na páteční večer speciální programy nebo alespoň prodlouženou otvírací dobu. Například pražská Štefánikova hvězdárna nabídla prodlouženou návštěvní dobu do 23 hodin, hvězdárna v Hradci Králové pak lákala na prezentace o planetce spolu s organizovaným pozorováním oblohy speciálním dalekohledem.

Průlet planetky 2012 DA14 byl podle Suchana na večerní obloze specifický zejména svou rychlostí. "Planetka poletí rychlostí jednoho měsíčního průměru za jednu minutu. Ani komety nejsou takhle rychlé," řekl.

Podmínky pro sledování v České republice však nebyly v pátek večer ideální, a to kvůli počasí.Se zatsaženou oblohou si bohužel neporadí ani nejlepší dalekohledy.

Lidé však mohli průlet planetky sledovat na internetu. Česká astronomická společnost se totiž zapojila do evropského projektu Gloria, v rámci nějž průlet monitorovalo hned několik dalekohledů po celém světě a jejich snímky bylo možné sledovat online téměř v reálném čase.

Přímo na webu live.gloria-project.eu začal komentovaný přenos v 20 hodin SEČ.

 

Právě se děje

Další zprávy