Plán snížit ceny léků nevyšel, máme konkrétní příklad

Petr Holub
15. 7. 2013 20:00
Hegerova léková reforma není dostatečným nástrojem, jak může stát snižovat ceny léků

Analýza deníku Insider - Léková reforma posledního ministra zdravotnictví Leoše Hegera není dostatečným nástrojem, jak může ministerstvo účinně snižovat ceny léků.

Ukazuje se to čím dál častěji a máme-li to doložit příkladem, popíšeme revizi úhrady za lék na snižování hladiny cholesterolu atorvastatin z počátku letošního června. V důsledku nepromyšlené reformy totiž zaplatí zdravotní pojišťovny za tento lék ročně o 400 milionů víc, než by bylo nutné.

Tak aspoň vychází analýza údajů, které jsou volně dostupné na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Revize nevyšla

Ceny každého léku se průběžně snižují od chvíle, kdy u konkrétního přípravku skončí patentová ochrana. V případě atorvastatinu, ve světě nejčastěji užívaného léku na cholesterol, vypršel patent pro jeho výrobce, firmu Pfizer, přede dvěma lety.

Ceny se od té doby snížily také v Česku, přesto ještě v roce 2012 zaplatily pojišťovny za atorvastatin  dohromady 1,61 miliardy korun...

Přečtěte si celou analýzu v placeném deníku Insider: Jak se platí za atorvastatin? Co přesně způsobilo současné problémy a co hodlá dělat ministerstvo?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy