Plán snížit ceny léků nevyšel, máme konkrétní příklad

Petr Holub
15. 7. 2013 20:00
Hegerova léková reforma není dostatečným nástrojem, jak může stát snižovat ceny léků

Analýza deníku Insider - Léková reforma posledního ministra zdravotnictví Leoše Hegera není dostatečným nástrojem, jak může ministerstvo účinně snižovat ceny léků.

Ukazuje se to čím dál častěji a máme-li to doložit příkladem, popíšeme revizi úhrady za lék na snižování hladiny cholesterolu atorvastatin z počátku letošního června. V důsledku nepromyšlené reformy totiž zaplatí zdravotní pojišťovny za tento lék ročně o 400 milionů víc, než by bylo nutné.

Tak aspoň vychází analýza údajů, které jsou volně dostupné na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Revize nevyšla

Ceny každého léku se průběžně snižují od chvíle, kdy u konkrétního přípravku skončí patentová ochrana. V případě atorvastatinu, ve světě nejčastěji užívaného léku na cholesterol, vypršel patent pro jeho výrobce, firmu Pfizer, přede dvěma lety.

Ceny se od té doby snížily také v Česku, přesto ještě v roce 2012 zaplatily pojišťovny za atorvastatin  dohromady 1,61 miliardy korun...

Přečtěte si celou analýzu v placeném deníku Insider: Jak se platí za atorvastatin? Co přesně způsobilo současné problémy a co hodlá dělat ministerstvo?

 

Právě se děje

před 48 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy