Než padl, měl ministr plán. 1000 Kč za návštěvy lékaře

Radek Nohl Radek Nohl
6. 7. 2013 18:15
Končící ministr zdravotnictví navrhl odměnu za prevenci. Platily by ji pojišťovny
Návštěva u lékaře. Ilustrační foto.
Návštěva u lékaře. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Ministerstvo zdravotnictví pod taktovkou dosluhující ministra Leoše Hegera připravilo novelu, podle níž by zdravotní pojišťovny mohly odměňovat své pacienty.

Návrh počítá s tím, že lidé budou mít nárok na peníze, pokud budou chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Heger chtěl, aby odměna činila tisíc korun.

Ministerstvo si od změny slibovalo, že se díky prevenci sníží objem peněz, které se ročně vyplácejí za péči.

"Odměna by měla být vyplácena z fondu prevence, pojištěnec tu částku bude mít k dispozici a využije ji na to, co uzná za vhodné," popsal deníku Aktuálně.cz náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. 

Pacienti dostávají jen příspěvky

Doposud mohou pojištěnci dostat jen příspěvek - většinou v řádu několika stovek korun - který lze využít na očkování, rovnátka nebo bezlepkové potraviny.

Novela zákona o zdravotních pojišťovnách teď leží v připomínkovém řízení. Vláda premiéra Petra Nečase ji měla projednat v červenci; zatím není jasné, jak s ní naloží Hegerův nástupce ve funkci ministra Martin Holcát.

Podporu mezi poslanci by měla. Podle šéfa sněmovního zdravotního výboru Borise Šťastného ji chtěla podpořit ODS. "Když někdo nejde pět, šest let k zubaři, tak proč by mu měl stát platit plomby," uvedl Šťastný.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje podle náměstka Plíška dát pojišťovnám volnou ruku k tomu, aby si samy určily, za jakých podmínek by měly odměny vyplácet.

"Nechceme to striktně stanovovat. Bude to čistě na ní, aby specifikovala pravidla pro vyplacení odměny pojištěncům," prohlásil Plíšek s tím, že jednou z možností je odměňovat pacienty, právě pokud budou chodit na preventivní prohlídky.

Uškodí VZP, tvrdí ČSSD 

Peníze by však podle návrhu mohly vyplácet jen ty zdravotní pojišťovny, které byly v uplynulém období v plusu a jejichž zdravotní plán schválila vláda.

Podle sociální demokracie by to ovšem mohlo uškodit třeba největší tuzemské pojišťovně VZP. Její hospodaření se v posledních letech pohybovalo v záporných číslech.

"Není to rozumné, zvláště pokud v systému nejsou peníze. Umožní to vyvést peníze ven a bude to sloužit pro akvizici pro získání nových pojištěnců," tvrdí stínový ministr zdravotnictví ČSSD Svatopluk Něměček.

Ministerstvo zdravotnictví v novele zákonů počítalo také s tím, že pojišťovnám zakáže nábor nových pojištěnců prostřednictvím třetích osob. Hegerův úřad tak reagoval na zkušenosti z poslední doby, kdy zejména VZP tak přicházela každý rok o desetitisíce klientů.

Deník Insider nedávno popsal příběh Pavla Vondrušky, který od roku 2011 zajišťuje nábor nových klientů pro Vojenskou zdravotní pojišťovnu. A od té doby jich se svými obchodníky získal na 120 tisíc a inkasoval za to zhruba 130 milionů korun.

Odměny pro pojištěnce? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy