Než padl, měl ministr plán. 1000 Kč za návštěvy lékaře

Radek Nohl Radek Nohl
6. 7. 2013 18:15
Končící ministr zdravotnictví navrhl odměnu za prevenci. Platily by ji pojišťovny
Návštěva u lékaře. Ilustrační foto.
Návštěva u lékaře. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Ministerstvo zdravotnictví pod taktovkou dosluhující ministra Leoše Hegera připravilo novelu, podle níž by zdravotní pojišťovny mohly odměňovat své pacienty.

Návrh počítá s tím, že lidé budou mít nárok na peníze, pokud budou chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Heger chtěl, aby odměna činila tisíc korun.

Ministerstvo si od změny slibovalo, že se díky prevenci sníží objem peněz, které se ročně vyplácejí za péči.

"Odměna by měla být vyplácena z fondu prevence, pojištěnec tu částku bude mít k dispozici a využije ji na to, co uzná za vhodné," popsal deníku Aktuálně.cz náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. 

Pacienti dostávají jen příspěvky

Doposud mohou pojištěnci dostat jen příspěvek - většinou v řádu několika stovek korun - který lze využít na očkování, rovnátka nebo bezlepkové potraviny.

Novela zákona o zdravotních pojišťovnách teď leží v připomínkovém řízení. Vláda premiéra Petra Nečase ji měla projednat v červenci; zatím není jasné, jak s ní naloží Hegerův nástupce ve funkci ministra Martin Holcát.

Podporu mezi poslanci by měla. Podle šéfa sněmovního zdravotního výboru Borise Šťastného ji chtěla podpořit ODS. "Když někdo nejde pět, šest let k zubaři, tak proč by mu měl stát platit plomby," uvedl Šťastný.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje podle náměstka Plíška dát pojišťovnám volnou ruku k tomu, aby si samy určily, za jakých podmínek by měly odměny vyplácet.

"Nechceme to striktně stanovovat. Bude to čistě na ní, aby specifikovala pravidla pro vyplacení odměny pojištěncům," prohlásil Plíšek s tím, že jednou z možností je odměňovat pacienty, právě pokud budou chodit na preventivní prohlídky.

Uškodí VZP, tvrdí ČSSD 

Peníze by však podle návrhu mohly vyplácet jen ty zdravotní pojišťovny, které byly v uplynulém období v plusu a jejichž zdravotní plán schválila vláda.

Podle sociální demokracie by to ovšem mohlo uškodit třeba největší tuzemské pojišťovně VZP. Její hospodaření se v posledních letech pohybovalo v záporných číslech.

"Není to rozumné, zvláště pokud v systému nejsou peníze. Umožní to vyvést peníze ven a bude to sloužit pro akvizici pro získání nových pojištěnců," tvrdí stínový ministr zdravotnictví ČSSD Svatopluk Něměček.

Ministerstvo zdravotnictví v novele zákonů počítalo také s tím, že pojišťovnám zakáže nábor nových pojištěnců prostřednictvím třetích osob. Hegerův úřad tak reagoval na zkušenosti z poslední doby, kdy zejména VZP tak přicházela každý rok o desetitisíce klientů.

Deník Insider nedávno popsal příběh Pavla Vondrušky, který od roku 2011 zajišťuje nábor nových klientů pro Vojenskou zdravotní pojišťovnu. A od té doby jich se svými obchodníky získal na 120 tisíc a inkasoval za to zhruba 130 milionů korun.

Odměny pro pojištěnce? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy