Plán očkování Česka nabírá zpoždění. V únoru se navíc může situace ještě zhoršit

Radek Dragoun Radek Dragoun
27. 1. 2021 10:42
Už více než 222 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru naočkovali zdravotníci v celém Česku, přes 17 tisíc lidí už i přeočkovali. Jenže to je méně, než s čím počítala schválená vakcinační strategie. Česko tak lednový cíl splnit pravděpodobně nestihne, navíc v únoru může být situace ještě horší. Čeká se omezování dodávek vakcín a ty, co přijdou, budou zřejmě primárně určeny na přeočkování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Český očkovací plán počítá s tím, že do konce srpna by alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru mělo dostat 6,6 milionu Čechů. Jenže zpoždění nabírá hned první měsíc po startu očkování. V lednu mělo dostat vakcínu 346 tisíc lidí, ale to se při stávajícím tempu očkování zcela jistě nestihne. K úternímu večeru se naočkovalo 222 tisíc dávek, přičemž ve všední dny se jen jednou počet očkovaných osob přehoupl přes 15 tisíc, o víkendech se pak pohybuje okolo tří tisíc.

V únoru navíc může být situace ještě horší, protože mnoho dávek vakcíny bude nutné vyhradit pro ty, kteří přijdou na přeočkování. Předseda Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba již před časem varoval, že může dojít k faktickému zastavení očkování nových lidí.

Zpoždění způsobuje především to, že společnosti Pfizer a BioNTech oznámily, že nestihnou vyrobit tolik vakcíny, kolik se původně plánovalo. Menší dodávky tak podobně jako celá Evropa řeší také Česko. Například Středočeský kraj tak podle hejtmanky Petry Peckové dostane v tomto týdnu pouze 85 procent původně plánovaného množství vakcín, v dalším týdnu 67 procent a v dalších dvou týdnech jen 84 procent.

Pražská Všeobecná fakultní nemocnice pak skutečně dočasně pozastavuje očkování nových zájemců, protože stávající množství vakcín dostačuje pouze na přeočkování těch, kteří první dávku dostali. "Začátkem února neplánujeme otevírat kapacitu pro centrální registr z důvodu nedostatku vakcín," popsala mluvčí Marie Heřmánková, ačkoliv nemocnice od minulého pátku prodloužila interval mezi oběma dávkami z 21 na 28 dnů, což je v souladu s registrací vakcíny. K podobnému kroku sahají i další nemocnice, aby se pokud možno předešlo tomu, že se očkování nových lidí zastaví.

V nejistotě, kolik vakcíny dostanou, jsou však nemocnice po celé republice. "Termíny pro první dávku pro seniory starší 80 let jsme již minulý týden otevřeli pouze do konce příštího týdne. Další otevřeme v případě, že budeme mít jistotu dodání vakcíny," řekla mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Dana Lipovská.

Nemocnice se tak chtějí vyhnout tomu, aby rušily již potvrzené termíny, což se v předchozích dnech na některých místech dělo. Mnoho seniorů a jejich rodinných příslušníků si stěžovalo, že o zrušení termínu očkování se často dozvěděli na poslední chvíli. "Termíny byly otevřeny v době, kdy stát tvrdil, že vakcíny dodá dle plánu. Jejich následné omezení způsobilo rušení již rezervovaných termínů - nemáme čím očkovat," vysvětlovala minulou sobotu hejtmanka Pecková.

Plán ministerstva, že chce v únoru začít očkovat dalších 271 tisíc lidí, spoléhá na to, že již bude k dispozici oxfordská vakcína AstraZeneca, které by mělo do Česka dorazit během února 200 tisíc dávek. V tuto chvíli ji však stále neschválila Evropská léková agentura (EMA), dojít by k tomu mělo tento pátek. Podle ředitelky českého Státního úřadu pro kontrolu léčiv Ireny Storové by schválení vakcíny nemělo nic zhatit. "Nedovedu si představit, co by to mohlo způsobit. Samozřejmě ale může ještě dojít třeba k posunutí v řádu dní," řekla Storová.

I když ale ke schválení dojde, hrozí, že slíbené množství 200 tisíc dávek do Česka nakonec v únoru nedorazí. Společnost AstraZeneca totiž oznámila, že Evropské unii v počátku nedodá nasmlouvané množství vakcíny z důvodu toho, že musí přípravek upravit v souvislosti s koronavirovými mutacemi. 

S jakým počtem naočkovaných počítala vládní strategie?

Pfizer Moderna AstraZeneca podané 1. dávky podané 2. dávky
leden 326 625 20 000 346 625
únor 303 225 115 000 200 000 271 600 346 625
březen 429 000 105 000 400 000 662 400 271 600

Ministr zdravotnictví Jan Blatný vzhledem k výpadkům dodávek vakcín již oznámil, že původní plán stihnout naočkovat všechny zájemce z nejohroženějších skupin - tedy klienty domovů pro seniory, lidi starší 80 let a zdravotníky, kteří se starají o lidi s covidem - se z konce února posouvá na konec března. Z toho důvodu by se podle Blatného mělo posunout očkování dalších lidí, kteří mají nižší prioritu.

Data Ústavu zdravotnických informací a statistik, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici, ukazují, že dosud největší část vakcíny obdržel zdravotnický personál v nemocnicích a záchranné službě, ke kterému šlo 32,7 procenta všech podaných dávek. Dalších 19 procent dávek pak obdrželi ostatní zdravotníci a hygienici. Více než 18 procent vakcíny mířilo k pracovníkům a klientům v sociálních službách.

Běžná populace starší 80 let pak dostala 45 tisíc dávek, což tvoří 20 procent všech dávek. Kolonka "ostatní", do které spadají lidé pracující na odběrových místech či medici a dobrovolníci pracující v nemocnicích nebo sociálních službách, pak tvoří necelých 10 procent.

Nejvíc dávek podle pondělních dat mířilo do Prahy, díky čemuž počet očkovaných lidí na 1000 obyvatel dosahuje hodnoty 38, což je výrazně více než v regionech. V tomto ohledu ve druhém Jihočeském kraji dostalo vakcínu 22 lidí na 1000 obyvatel. Naopak nejmenší proočkovanost - dvěma či jednou dávkou - je v Ústeckém kraji, kde vakcínu dostalo jenom devět lidí na 1000 obyvatel.

V Česku se ale už neočkuje pouze vakcínou od společností Pfizer a BioNTech, nýbrž také tou od společnosti Moderna, kterou už rovněž schválila Evropská léková agentura. Do země zatím přišla jenom jedna várka, a to 14. ledna v množství 840 lahviček, z nichž každá obsahuje dostatek látky pro 10 dávek očkování.

Kompletní balení putovalo do Moravskoslezského kraje, který je s výjimkou 20 dávek podaných ve Zlínském kraji, jediným místem, kde se v Česku vakcínou Moderna očkuje. Z 8400 dávek se dosud použilo více než 5 tisíc, přičemž v posledních dnech se očkování touto vakcíno pomalu utlumuje, což může být dáno ponecháním vakcíny na přeočkování. Druhá dávka se u vakcíny Moderna podává minimálně s odstupem 28 dní.

Kolik dávek přesně do Česka dosud dorazilo, nelze jednoznačně říct. K úternímu večeru do Česka dorazilo již zmiňovaných 8400 dávek vakcíny Moderna a dále celkem 49 530 lahviček vakcíny Comirnaty od společností Pfizer a BioNTech. Důvodem, proč nelze přesně určit počet dávek, je to, že z lahviček Comirnaty lze v některých případech dostat místo původních pěti dávek ještě o jednu dávku více.

V případě, že by ze všech lahviček dostali zdravotníci šest dávek - což není ani možné, protože zprvu to nebylo povolené - vyšlo by to na 297 tisíc dávek, v případě pěti dávek z jedné lahvičky pak na 247 tisíc dávek. Reálné množství tedy bude někde uprostřed mezi těmito hodnotami.

Počet podaných dávek podle věku očkovaných k úternímu večeru

Věková skupina počet dávek počet osob s dvěma dávkami
pod 18 let 76 1
18 - 29 let 15 498 2 006
30 - 49 let 69 975 8 214
50 - 64 let 51 387 5 148
65 - 79 let 24 031 1 610
80 a více let 61 428 639
neuvedeno 55 4
celkem 222 450 17 622
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy