Plán na sociální bydlení se musí změnit, tvrdí nový šéf obcí

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
13. 6. 2015 0:30
Svaz měst a obcí si zvolil nového předsedu - kyjovského starostu Františka Lukla. Hned po zvolení popsal své nápady a priority.
Foto: Vojtěch Marek

PrahaFrantišek Lukl působí stejně energicky jako v roce 2013, kdy v kabinetu Jiřího Rusnoka zastával post ministra pro místní rozvoj. Ovšem s jedním rozdílem: zatímco během několikaměsíční ministerské anabáze s novináři příliš nekomunikoval, v pátek, kdy nahradil v čele Svazu měst a obcí dosavadního předsedu Dana Jiránka, zářil ochotou. Odpovídal na všechny otázky.

Sedmatřicetiletý komunální politik, který stojí už jedenáctým rokem v čele dvanáctitisícového jihomoravského Kyjova, vypočítává, co ho v nejbližší době čeká. Úkoly zná dobře – od roku 2011 Jiránkovi "kryl záda" jako místopředseda.

Jako nový šéf by chtěl mnohem více zapojit regiony – momentálně totiž svaz funguje jen na celostátní úrovni. "Nejdůležitější je získat co nejdřív informace o palčivých problémech, ale i o věcech, které se daří," popisuje svoji myšlenku krajských buněk.

Problém: sociální bydlení

Jako konkrétní problém, o kterém chce ze své pozice debatovat s vládou, vidí koncepci sociálního bydlení. Ta v současné podobě na jedné straně ukládá povinnost vyčlenit pět procent bytů pro sociálně slabé, na druhé straně ovšem vláda obcím nedává příliš pravomocí, jak takové opatření naplňovat.

"Chápeme, že vláda má odpovědnost tuto koncepci připravit. Nicméně musí respektovat, že to na někoho dopadne. A to budou právě obce a města," upozorňuje.

"Nikdy to nebude ideální, ale současný návrh bohužel nadmíru obce zatěžuje a my musíme hledat, kdo poskytne finanční krytí a možnosti. Protože pro většinu obcí je to nesplnitelné," dodává Lukl s tím, že ještě bude třeba hledat kompromis.

Scházejí peníze z daní

Při vyjmenovávání priorit se ovšem nevyhne ani finančním tématům. Obce se totiž od začátku roku potýkají s třímiliardovým výpadkem příjmů z výběru daní, do toho se začínají rozjíždět i nové operační programy pro čerpání evropských dotací. Obce by navíc chtěly debatovat i o možných změnách v rozpočtovém určení daní – tedy koeficientu, podle kterého se peníze mezi města a obce dělí.

V tom chce nový předseda mnohem těsněji spolupracovat s Asociací krajů. "Také totiž jde o územní samosprávu, byť vyšší, a mají obdobná témata. Pokud chceme naše zájmy prosadit, tak se musíme spojit a mluvit jednou řečí," říká rozhodně exministr, jehož jméno se v poslední době skloňovalo v souvislosti s výběrem nového šéfa antimonopolního úřadu.

Prosazoval ho tam prezident Miloš Zeman, vláda ale nakonec prodloužila funkci dosavadnímu předsedovi Petru Rafajovi.

 

Právě se děje

Další zprávy