Fondy EU: Více peněz pro kraje, pohlídá je ministerstvo

Jakub Novák
14. 1. 2014 19:30
Nový návrh čeští úředníci představí v Bruselu na konci ledna
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - V následujících sedmi letech by mohlo do krajů poputovat z Bruselu výrazně více peněz než doposud, a to díky zásadní úpravě jejich přerozdělování, kterou plánuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Návrh klíčového dokumentu Dohody o partnerství - o kterém budou zástupci ministerstva pro místní rozvoj vyjednávat v Bruselu na konci ledna - předběžně počítá s částkou asi 157 miliard (včetně podílu státního rozpočtu), které poputují do jednoho Integrovaného regionálního operačního programu.

Oproti prostředkům, které byly určeny pro regionální operační programy v letech 2007 až 2013, by mělo jít přibližně o dvanáctimiliardový nárůst.

Kdo bude držet opratě?

Vzhledem k problémům, které regionální operační programy trápily, počítala původně vláda Petra Nečase s výrazným odstřižením krajů od rozhodování o evropských penězích určených na regionální rozvoj.

Po nástupu vlády Jiřího Rusnoka ale došlo k částečnému ústupku krajům, ministr pro místní rozvoj František Lukl však ubránil jak myšlenku jednotného regionálního programu, tak přímý dohled ministerstva nad čerpáním prostředků z něj. To se ale úplně nelíbí krajům, které by zcela pochopitelně rády rozhodovaly o tom, kam prostředky půjdou.

"Role krajů byla za Nečasovy vlády upozaděná, nyní je situace lepší, ale v dohodě není přesně definovaná," stěžuje si hejtman Pardubického kraje a člen vyjednávacího týmu Asociace krajů ČR Martin Netolický (ČSSD).

Nový hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (30)
Nový hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (30) | Foto: Aktuálně.cz

"Kraje požadují v dohodě stanovit ministerstvo pro místní rozvoj jako orgán zodpovědný za programování územní dimenze operačních programů, který bude mít povinnost při programování vycházet z působnosti a kompetencí víceúrovňové veřejné správy, včetně promítnutí strategických dokumentů regionálních a místních samospráv," píše ředitelka Centra investic, rozvoje a inovací a zároveň členka vyjednávacího týmu Asociace krajů ČR Klára Dostálová.

Kraje: Obava nad ztrátou kontroly

Kraje tak dávají najevo, že chtějí mít v rámci dohody jasněji vymezené své kompetence a v souvislosti s tím alespoň nějaké nástroje k ovlivňování toho, kam peníze z IROPu poputují.

"Ze zákona by měla vzniknout organizace s pobočkami v jednotlivých krajích, na které mohou přistoupit současní pracovníci tamějších regionálních rad," popisuje konkrétněji svou představu Netolický. Takový krok by byl vázán na novelizaci zákona o regionálním rozvoji.

Z tohoto pohledu se shoduje jak se současným ministrem pro místní rozvoj, tak s jeho možnou nástupkyní Věrou Jourovou (ANO). "Ano, řeší se tím hned dvě věci - jednak se využije současných kapacit odborníků z ROP a jednak bude pro žadatele vhodnější, že v jednom objektu najdou administrátory všech operačních programů," míní Lukl.

Věra Jourová (ANO 2011)
Věra Jourová (ANO 2011) | Foto: ČTK

"Bude to důležitá věc pro vyjednávání. Model, v rámci kterého by obce a kraje mohly zasahovat do rozhodování o využití alokovaných prostředků," říká zase Jourová.

Jak podle ní, tak podle Lukla by takováto nově vzniklá agentura spadala organizačně přímo pod ministerstvo (podobně jako například CzechInvest) a využívala by přitom personálních kapacit současných pracovníků regionálních rad. Ti se tak podle Jourové nemusí bát ztráty místa.

Kraje podle Netolického však odmítají, aby byla taková agentura součástí ministerstva, a raději by chtěly nezávislou, zákonem zřízenou organizaci. "Ministerstvu by v takovém případě zůstala rezortní role a pochopitelně také jeho úloha národního koordinačního orgánu," konstatuje Netolický.

Obě strany - jak ministerstvo, tak kraje - by se měly v této věci sejít ve středu. V současné době probíhá také vyjednávání dalších připomínek. Například Spolek pro obnovu venkova ČR je pro to, aby přibližně necelá desetina celkové částky byla rozdělována lokálně, v rámci takzvaného komunitně vedeného místního rozvoje.

Většina dalších připomínek se potom, soudě podle slov ministra Lukla, týká zejména snah o navýšení peněz určených pro jednotlivé operační programy. První vyjednávání nad finální verzí dohody proběhnou v Bruselu mezi 28. až 30. lednem.

Ministr pro místní rozvoj František Lukl.
Ministr pro místní rozvoj František Lukl. | Foto: Vojtěch Marek

Jourová: "Chceme k tomu říct svoje"

Definitivní znění dohody by mělo být do 20. dubna. Do té doby budou ještě možné určité úpravy a zásahy - a Jourová, jako případná budoucí šéfka resortu místního rozvoje, by do toho pochopitelně chtěla také zasáhnout.

"Chceme k tomu říct taky svoje. Rádi bychom posílili peníze pro veřejnou infrastrukturu nebo obce. Dá se do toho ještě zasáhnout, ale nebudou to už žádné razantní změny," říká s tím, že si nechává dělat analýzu dohody.

Zřejmě ji však bude čekat také "bitva" se svými budoucími kolegy z kabinetu - vzhledem k tomu, že by se tím výrazně zjednodušil systém čerpání, zejména potom pro samotné příjemce, byla by podle svých slov ráda, pokud by se podařilo v rámci zmiňované agentury rozdělovat peníze i z tematických operačních programů, jako jsou například OP Doprava a další.

Lze však očekávat, že se kontroly nad nemalými částkami, které do těchto programů směřují, nebudou ministři vzdávat snadno.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 3 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 5 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy