Novým šéfem Svazu měst a obcí se stal exministr Lukl

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 12. 6. 2015 14:54
Lukl - exministr pro místní rozvoj - nahradil kladenského Dana Jiránka, který už znovu nekandidoval.
František Lukl.
František Lukl. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Novým šéfem Svazu měst a obcí (SMO) se stal jeho dosavadní místopředseda a starosta Kyjova František Lukl, někdejší ministr pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka. Změnila se také většina členů vedení svazu.

Rozhodla o tom rada svazu na pátečním zasedání v Praze. Lukl nahradil kladenského exprimátora Dana Jiránka, který už znovu nekandidoval. Jiránek ovšem zůstane výkonným ředitelem svazu.

František Lukl získal 67 hlasů, pro druhého kandidáta - primátora Plzně Martina Zrzaveckého - hlasovalo 32 delegátů měst a obcí, které jsou členy rady.

"Děkuji a věřím, že důvěru ve mě vloženou nezklamu a svaz jako tři Svatoplukovy pruty, které se společně nezlomí, tedy statutární města, města a obce, bude dobrým partnerem pro vládu a Parlament a bude pracovat především pro prospěch našich obcí a měst," řekl Lukl krátce po svém zvolení.

V nominačním projevu kyjovský starosta řekl, že chce využít zkušenost nejen z komunální politiky, ale i ze svého půlročního působení na ministerstvu pro místní rozvoj, které vedl v Rusnokově dočasné prezidentské vládě.

Nová stočlenná rada má také projednat akční plán s prioritami, které svaz schválil na květnovém sněmu v Olomouci. Mezi nimi je například financování výkonu státní správy či dostupné veřejné služby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy