Bydlení pro chudé: O problémové nájemníky se postará charita

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
14. 4. 2015 19:00
Soukromí majitelé své byty pro účely sociálního bydlení chtějí poskytnout jen v případě, že se do nich nastěhují "slušní" lidé.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Pronajmout byt za nízký nájem seniorovi nebo matce samoživitelce? Soukromí majitelé nebudou proti, říká předseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Tomislav Šimeček. U problémovějších nájemníků už si to však dovede představit jen stěží. Podle něj by této skupině lidí měly pomoci obce a charitativní organizace.

S byty soukromých pronajímatelů počítá vládní koncepce, na jejímž základě vznikne zákon o sociálním bydlení. Ten by měl platit od roku 2017 a jeho cílem je zajistit byty lidem, kteří by jinak na důstojné bydlení nedosáhli. Klíčovou roli mají hrát obce.

Ty budou mít podle aktuálního návrhu povinnost vyčlenit celých pět procent ze všech bytů na svém území pro chudé. Protože se však města v minulých letech v privatizacích bytů masivně zbavovala, budou muset sociální byty shánět u soukromníků.

Sociální bydlení

  • Podle vládní koncepce se sociálním bydlením rozumí byty v obecních stavbách nebo v domech soukromníků či neziskovek, se kterými obec uzavře smlouvu o zajištění sociálního bydlení.
  • Byty by se neměly nijak lišit od běžného bydlení. Smlouva s nájemníky se bude uzavírat na dobu dvou let s možností prodloužení pro případ, že se jejich finanční situace výrazně nezlepší.
  • Nájemné, které budou obyvatelé bytu platit primárně ze sociálních dávek, bude mít pevnou hranici. V případě soukromých vlastníků se nájem nebude lišit od cen v místě obvyklých.
  • Sociální byty jsou určené lidem bez bydlení nebo těm, kteří za něj vydají víc než 40 procent příjmu. Koncepce cílí na seniory, zdravotně postižené, rodiny s dětmi, oběti domácího násilí nebo děti opouštějící dětské domovy.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová nepochybuje o tom, že soukromí majitelé koncepci sociálního bydlení vítají a chtějí se zapojit. "Soukromníci chtějí, protože mají prázdné byty," řekla ministryně Aktuálně.cz.

Podle Šimečka to ale tak jednoduché nebude. "Využití těchto bytů pro bydlení slušných nájemníků je rozhodně věc, která nás zajímá. Nezbytnou podmínkou pro to je, že při určování, kdo v těch bytech bude bydlet, musí být pronajímatel tím, kdo o tom bude spolurozhodovat. Pokud tam obec bude chtít nastěhovat někoho, kdo má plný trestní rejstřík zápisů, tak to zřejmě nebude použitelné," říká.

Poslední verze koncepce je pro Šimečka nepřijatelná. Vadí mu například to, že materiál nerozlišuje, kdo do bytové nouze spadl shodou nešťastných okolností a kdo si za ni může sám. "Ten materiál se pokouší lidi, kteří jsou dneska na ulicích, nepracují nebo jsou v ubytovnách, schovat do nějakých bytů, kde se zamknou a nebude je vidět. Ale počty těchto lidí, kteří se nebudou živit prací, dále porostou," myslí si předseda OSMD.

Důvodem, proč se soukromníci budou muset do sociálního bydlení zapojit, je, že obce nemají dostatek vlastních bytů. Ministerstvo sociálních věcí však upozorňuje, že pětiprocentní kvóta se ještě může změnit.

Podle Šimečka už statisíce soukromníků své byty potřebným lidem za snížené nájemné pronajímají. "Ale vždycky se pronajímatel kouká na to, jestli ten člověk je v nouzi zaviněně nebo nezaviněně. Pokud je to slušný člověk, který je třeba starý, invalidní, má vyšší nároky na životní potřeby, než je schopen pokrýt z penze, tak spousta pronajímatelů je ochotna takovým lidem stanovit výrazně nižší nájemné," vysvětluje Šimeček.

U problémových nájemníků je to však podle něho nepředstavitelné. Záruky ze strany obce by musely být hodně velké, aby soukromníci takové lidi ubytovali. "S největší pravděpodobností obce budou muset, pokud budou chtít těm lidem pomoct, využít charitativní organizace, zejména církevní, které mají zkušenosti s takovými lidmi," dodává Šimeček.

S tím souhlasí i ministryně Marksová, podle které je konkrétní podoba záruk pro soukromníky otázkou dalších diskusí. Ministryně upozorňuje, že skupina obyvatel, kteří si budou moci o sociální bydlení žádat, je velmi široká.

Do množiny těch, u nichž se problémy neočekávají, řadí seniory nebo matky samoživitelky. "Pak jsou skupiny, kde se počítá s tím, že bydlení bude automaticky provázet nějaká sociální služba. Tam můžeme asi očekávat, že půjde spíše o byty neziskových organizací, církví nebo o byty obecní," říká Marksová.

Důvodem, proč si dnes majitel důkladně rozmyslí, jestli byt nechá prázdný, nebo ho pronajme sociálně slabým, je podle realitního makléře ze společnosti ReMax Pavla Hassmana to, že ochrana nájemníka je v Česku velmi silná.

"Vystěhování neplatičů je složité a majitel riskuje nejen ušlý zisk, ale může se setkat s tím, že mu nájemníci byt postupně zdemolují. Osobně pronajímám dva byty v sociální lokalitě a mám bohužel i zkušenosti s tím, že domoci se práv jako majitel bytu je přinejmenším složité," říká. Bez silných garancí, jejichž podoba je zatím ale velmi nejasná, to tedy nepůjde.

"Pokud by majitelé nemovitostí získali nějakou formu garance, která by odpovídala místně příslušnému nájmu, pak by zřejmě investoři projevili větší ochotu pronajímat byty i pro tyto účely, nebo by to dokonce přilákalo další investory na tento specifický trh," dodává Hassman.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy