Lidé z ubytoven v Bohumíně nedostanou doplatky na bydlení

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2015 23:32
Radní v Bohumíně neodsouhlasili doplatky na bydlení lidem, kteří žijí na ubytovnách. Vedení města se nelíbí, že o žadatelích nemá žádné informace.
Bohumín
Bohumín | Foto: Externí

Bohumín - Radní v Bohumíně na Karvinsku na svém zasedání odmítli udělit souhlas s doplatky na bydlení lidem, kteří žijí na ubytovnách. Řekl to Pavel Čempěl z městského úřadu.

Fakticky tak tito lidé nemohou peníze dostat, protože od května žadatelé o tuto dávku potřebují souhlas obce.

"Prostřednictvím úřadu práce přišlo 124 žádostí, které se včetně společně posuzovaných osob týkaly 210 ubytovaných. Bohumín ubytovací byznys dlouhodobě odsuzuje, rada města proto ani v jednom případě neudělila souhlas s výplatou dávky," uvedl Čempěl.

Žádné informace o žadatelích

Bohumín už v dubnu avizoval, že lidem doplatky na bydlení zřejmě zablokuje tím, že jim neudělí potřebný souhlas. Vedení města se nelíbí, že o žadatelích nemá prakticky žádné informace, a nemůže tudíž odpovědně rozhodnout, komu vyhoví a koho odmítne.

"V dobách, kdy dávky vyplácely obce, měl Bohumín o svých klientech přehled. Úřednice chodily do terénu, do rodin, věděly, kdo se ocitl v těžké situaci a dávky opravdu potřebuje, nebo kdo naopak na sociálním systému parazituje," připomněl Čempěl.

Nyní ale úřad práce může obci sdělit pouze jméno žadatele, bydliště a ubytovnu, na které se zdržuje, což městu nestačí.

"Problémy s ubytovnami registrujeme poté, kdy exministr (práce a sociálních věcí Jaromír Drábek) zlikvidoval fungující systém sociální práce. Od té doby my i další města poukazujeme na problém s ubytovnami a na plýtvání dávkami ve prospěch majitelů některých ubytoven. Je tedy pochopitelné, že tomu nemůžeme vyjádřit podporu, zvláště když nemáme nyní o klientech žádné podrobné informace. Ze žádostí nyní vyplývá, že zhruba 25 procent žadatelů ani není z Bohumína," uvedl starosta Petr Vícha (ČSSD).

Žadatelé dostanou finanční kompenzaci

Podle Čempěla žadatelé nebudou mít od června nárok na výplatu doplatku na bydlení, v Bohumíně ale nehrozí, že by se ze dne na den ocitli na ulici.

"Úřad práce avizoval, že těmto lidem jako dočasnou kompenzaci vyplatí mimořádnou pomoc, jednorázový finanční příspěvek. Vyplácet ho může jen nejbližší tři měsíce, do konce srpna. To je dostatečná doba, aby si lidé z ubytoven zajistili jiné bydlení," uvedl Čempěl.

V Bohumíně za poslední tři roky vzrostl počet ubytoven ze tří na deset, které dnes obývá asi 450 lidí.

"Ubytovny vznikly i v centru města a bohumínští starousedlíci se v jejich blízkosti necítí bezpečně. Potvrdila to i anketa k pocitu bezpečí na webu města, do které se od března do května zapojila tisícovka lidí," řekl Čempěl.

Podobně se k dávkám na bydlení postavil i ostravský městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který už na počátku května rozhodl, že se k podaným žádostem vůbec nebude vyjadřovat.

Mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková už dříve řekla, že pokud obec vydá zamítavé stanovisko nebo ho nevydá vůbec, musí zahájit s takovým člověkem ihned sociální práci.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy