Pivo zdražilo, ale budeme ho pít dál. Ve věži Staroměstské radnice našli vzkaz budoucím generacím

Tomáš Maca Tomáš Maca
8. 9. 2017 14:46
Tajemství, která byla po desetiletí ukrytá v měděných schránkách, odhalili v pátek restaurátoři, kteří od jara obnovují Staroměstskou radnici. Čtyři tubusy z let 1949 a 1984 ukrývaly dobové noviny a prohlášení tehdejších radních, ale i humorný vzkaz od klempířů, kteří si stěžovali na vysoké ceny piva. Válečky schovali do kupolí věže pracovníci, kteří se podíleli na minulých dvou obnovách a po skončení současných oprav je pravděpodobně doplní dva další.
Hrozí nám 3. světová válka, ale pivo budem pít dál. Ve věži Staroměstské radnice byl vzkaz předků | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Čtyři schránky ukryté v makovicích - malých kupolích věže Staroměstské radnice - otevírali v pátek před polednem restaurátoři pracující od jara 2016 na opravě pražské dominanty. Jejich předchůdci v nich při minulých rekonstrukcích v letech 1949 a 1984 ukryli do měděných tubusů poselství pro příští generace.

Při každé z oprav dělníci do věže ukryli dva válečky. V těch starších restaurátoři objevili oficiální dopis radních z poválečné doby, který připomněl poničení radnice nacisty během Pražského povstání v roce 1945, ale i převzetí moci komunisty o tři roky později. "Radnice se dočkala slavného shromáždění v únorových dnech roku 1948, kdy byla zajištěna všemu českému a slovenskému lidu jedna šťastná budoucnost na cestě k socialismu," přečetl radní Hlavního města Prahy Jan Wolf zachovalý svitek.

Druhý tubus z poválečných let odhalil vzkazy řemeslníků, klempířů a tesařů, kteří napsali, že na obnově radnice pracovali zcela zdarma, ale i vydání dobového tisku s velkou podobiznou Lenina na titulní straně.

Schránky z osmdesátých let skrývaly krabičku s mincemi, ale i dokument upozorňující, že náklady na opravu tehdy činily 5 milionů korun.

Klempíři, kteří radnici v roce 1984 rekonstruovali, pak vložili do měděné obálky zprávu o tehdejších cenách piva. "Půllitr zdražili na průměrnou cenu 4 koruny 80 haléřů, ale protože světu hrozí třetí světová válka, budeme pít zlatavý mok dál, i kdyby cenu upravili znovu," stálo v dopise.

Jestli se nalezené objekty vrátí do tubusů, nebo skončí v muzeu, rozhodnou pracovníci až po dokončení rekonstrukce. "Výběr dalších pokladů pro budoucí pokolení ale nechám čistě na odbornících, aby to nedopadlo jako prohlášení poválečných radních," prozradil Wolf. O tom, co se v nových tubusech objeví, restaurátoři zatím nemají jasno.

Rekonstrukce radnice by měla vyvrcholit v říjnu 2018. "Zatím jsme v první fázi, kdy kromě věže pracujeme na arkýři. Obnova není vůbec snadná, protože kámen je na mnoha místech zasolený a potřebuje pečlivě vyčistit. Čeká nás ještě kaple a spodní část se sochařskou výzdobou," informoval šéf restaurátorů René Tikal.

Nejdůležitější stavba pražského Starého Města v gotickém slohu vznikla ve 14. století v době vlády Jana Lucemburského. Její nejpopulárnější část představuje orloj na jižní straně věže, který bude v době od ledna do května 2018 demontován a opraven.

 

Právě se děje

Další zprávy