Foto: Co zbude z pražského orloje, když se odveze kruh? Velká oprava začala, turisti pláčou

Foto: Co zbude z pražského orloje, když se odveze kruh? Velká oprava začala, turisti pláčou
25. května 2017 na svátek svatého Urbana se pražský orloj zastavil.
Při celkové opravě věže za 50 milionů korun se dočká opravy i orloj.
Okolní zvony odbíjejí osmou. Apoštolové zůstali za vrátky, kohout nekokrhá.
Sundává se druhá kopie původní kalendářní desky od Josefa Mánesa z roku 1866.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
Aktualizováno 25. 5. 2017 15:45
Dva roky se bude opravovat věž staroměstské radnice. Ikona pražských památek se má vrátit do podoby z poloviny 19. století. Během celkové rekonstrukce odborníci zrestaurují celý vnější i vnitřní mechanismus slavné pražské atrakce. Opraví se také interiéry věže i celé Staroměstské radnice.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy