Pitva řidiče MHD neprokázala, že ho zabil opilec

Kristina Winklerová
22. 9. 2009 16:29
Praha - Policie pustila na svobodu muže, kterého podezírá ze zavinění smrti 54letého řidiče MHD. Předběžná zpráva koronera neprokázala, že by šofér zemřel násilnou smrtí.
Foto: Ludvík Hradilek

Incident se odehrál v pondělí večer na konečné autobusu Sídliště Písnice.

Řidič linky 198 se tam dostal do pře s devětadvacetiletým opilým Pražanem, který si chtěl uvnitř vozu zapálil cigaretu. Stále však není jasné, zda šofér zemřel kvůli zdravotní indispozici, nebo se mu stala osudnou potyčka.

Výpovědi očitých svědků, kteří autobusem cestovali, se totiž rozcházejí.

Podle jedněch pasažér řidiče uhodil, ten se sesunul k zemi, poranil si hlavu, upadl do bezvědomí a krátce poté zemřel. Podle jiných se mu ale udělalo nevolno a upadl sám od sebe.

"V průběhu incidentu nešťastník zkolaboval a přes poskytnutou první pomoc se jej nepodařilo ani přivolaným záchranářům oživit," nechtěli o ničem spekulovat policisté. Zdravotníci ho resuscitovali bezmála tři čtvrtě hodiny.

Zasahující lékař už na místě nenašel na těle mrtvého žádné stopy násilí, kriminalisté proto vyčkávali na výsledky pitvy. Ani ta ovšem příliš jasno do případu nevnesla.

Soudní lékař konstatoval, že je třeba vypracovat další znalecké posudky k tomu, aby byla jednoznačně zjištěna příčina smrti.

Podrobné vysvětlení dosud neposkytl ani údajný útočník. Ačkoliv ho policisté zadrželi hned na místě, dosud ho důkladně nevyslechli, jelikož ho nejprve museli odvézt na protialkoholní stanici, aby tam vystřízlivěl.

"Vyšetřování případu je teprve v počátku, kriminalisté v prvních hodinách shromažďují svědecké výpovědi a celou záležitost šetří jako podezření z trestného činu ublížení na zdraví. Dosavadní zjištění však neumožňují, aby vyšetřovatel obvinil konkrétní osobu ze spáchání trestného činu," vysvětlila mluvčí policie Iva Knolová.

Odpoledne proto mohl podezřelý opustit celu s tím, že vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

U lékaře skončí kvůli útokům 20 řidičů ročně

"Zpráva o úmrtí našeho kolegy, který prokázal svou osobní odvahu, když po cestujícím vyžadoval dodržování přepravních podmínek, nás všechny velmi zasáhla. Chci jménem svým i za celou společnost vyjádřit upřímnou soustrast rodině i blízkým zesnulého kolegy," řekl generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Martin Dvořák.

Mluvčí společnosti Ondřej Pečený Aktuálně.cz řekl, že ročně podle statistik dojde k asi dvaceti útokům, po nichž řidič skončí v pracovní neschopnosti. Okamžité posílení bezpečnosti řidičů ale nelze očekávat. "Abychom podobným případům mohli zamezit, musíme nejprve vědět, k čemu opravdu došlo," dodal.

"Napadání je na běžném pořádku, myslím, že by pomohla větší součinnost s městskou policií, se státní policií a v podstatě i spolupráce s magistrátem," uvedl pro Rádio Impuls předseda odborářů dopravního podniku Petr Pulec. Zároveň se domnívá, že po poslední tragédii přibude řidičů, kteří si budou vozit pepřový sprej.

Náměstek ředitele Městské policie Ludvík Klema ale nesouhlasí s tím, že by policie situaci řidičů městské hromadné dopravy zanedbávala. "Máme útvar, který se stará o bezpečnost výhradně v pražské MHD. Máme i speciální autohlídky určené pro výjezdy na tísňová volání řidičů nejen tramvají, ale i autobusů," řekl Rádiu Impuls.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Zaorálek zrušil projekt portálu Czechiana jako megalomanský a nadbytečný. Stál by 449,5 milionu Kč. Požadavkům EU lze podle něj dostát za méně peněz

Další zprávy