Potyčka s pasažérem v pražské MHD stála řidiče život

Report
22. 9. 2009 10:00
Praha - Smrtí řidiče MHD vyvrcholil v pondělí večer incident na pražském sídlišti Písnice. Šofér se dostal do sporu s cestujícím, který chtěl v autobuse kouřit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Kropáček

Incident se odehrál kolem půl deváté na konečné autobusů.

Podle prvotních informací se 54letý řidič autobusu číslo 198 popral s 30letým podnapilým pasažérem.

Poslední napadení v MHD

V dubnu 2005 skončil v nemocnici řidič autobusu v Ostravě, jehož napadl vandal. Mladík ničil interiér vozu.

V témže měsíci se do konfliktu s agresivním cestujícím dostal pražský řidič tramvaje, jemuž útočník zlomil obě ruce. Mladík napadl řidiče po výzvě, aby uvolnil dveře soupravy.

V září 2005 policie zadržela tři mladíky, kteří údajně zbili pražského řidiče tramvaje a způsobili mu těžké zranění páteře.

V březnu 2006 čtyři mladí lidé napadli v noci řidiče pražské tramvaje v Revoluční ulici. Řidiče při potyčce někdo ze skupiny bodl do hrudníku.

V říjnu 2007 v centru Prahy napadli dva cestující řidiče tramvaje. Muž utrpěl zranění a skončil v nemocnici.

V květnu 2008 na šoféra trolejbusu v Plzni údajně zaútočili v centru města dva mladíci. Řidiče, který chtěl muže vykázat z trolejbusu, napadli pěstí.

V červnu téhož roku způsobil agresivní muž lehké zranění řidiči autobusu ostravské MHD, který jej chtěl vykázat z autobusu čekajícího na konečné.

red, čtk

Mluvčí pražské policie Alena Zoulová o několik desítek minut později informace upřesnila. "Nenazývala bych to rvačkou, ale okolnosti incidentu stále vyšetřujeme," řekla deníku Aktuálně.cz.

Potvrdila nicméně, že došlo ke konfliktu. "Při něm se mělo řidiči udělat nevolno a měl se sesunout k zemi," řekla Aktuálně.cz krátce po 22. hodině. Upozornila ale, že se jedná pouze o předběžné informace.

Bližší informace policisté neměli ani v úterý a stále čekají na výsledky pitvy, které by měly být známy odpoledne.

"Muž utrpěl zranění hlavy a při následném pádu nastalo bezvědomí," přiblížila zásah zdravotníků mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová. "Došlo k náhlé zástavě oběhu a ani po 40minutové resuscitaci se nepodařilo obnovit životní funkce," dodala.

Informace z místa činu byly rozporuplné, podle svědků je ale jisté jedno: spor mezi obětí a - údajně opilým - cestujícím se strhl kvůli cigaretě.

"Řidič se snažil pasažéra vystrčit ze dveří ven. On mu dal ránu a řidič spadnul," tvrdil idnes.tv přímo na místě jeden ze svědků.

Podle jiných svědků z místa však pasažér policii tvrdil, že se jen snažil bránit.

První pomoc se řidiči pokusila poskytnout hlídka strážníků, která jela kolem. "Viděli řidiče, který měl zranění mimo jiné na hlavě a chroptěl," sdělil tn.cz náměstek ředitele pražské městské policie Ludvík Klema.

Reportéři z místa tvrdili, že cestující se snažil uniknout, ale kolem projížděla shodou okolností policejní hlídka.

Ta údajného agresora zadržela. "Jde o 30letého česky hovořícího muže," vysvětlila v pondělí v noci Aktuálně.cz Zoulová s tím, že policie dál vyslýchá svědky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy