Pitr nemusí do vězení, soud mu zbytek trestu odpustil

ČTK Domácí ČTK, Domácí
27. 2. 2014 14:31
Soud mu v prosinci uložil čtyřletý trest za daňové úniky z roku 1994.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Soud pravomocně prominul Tomáši Pitrovi zbytek trestu vězení. Podnikatel tak nemusí nastoupit zbývající část svého čtyřletého trestu, uvedla Česká televize.

Soud podle své mluvčí Zuzany Barochové rozhodoval o podmíněném propuštění z výkonu trestu. "Žádosti bylo vyhověno, ale to neznamená, že by mu zdejší soud nějak odpustil trest. Jenom to znamená, že nemusí být ve výkonu trestu a má tam zkušební lhůtu čtyř let," řekla Barochová.

Pokud by podle ní Pitr například spáchal přestupek, musel by do vězení nastoupit. "Nezbavil se trestu, ale jen způsobu výkonu trestu," zdůraznila Barochová.

"Pan Pitr si rozhodnutí soudu osobně převzal. Na místě jsme se vzdali opravných prostředků a totéž učinila i státní zástupkyně, takže rozhodnutí je pravomocné," uvedl Pitrův advokát Jan Křivánek.

Pitra prý uložená čtyřletá zkušební doba nijak neomezuje. "Klidně bych si vzal i osmiletou, aspoň budu hodný a dám pokoj," řekl Pitr novinářům po odchodu ze soudní síně. Kontroverzní podnikatel také uvedl, že se hodlá věnovat práci, která se aktuálně týká energetiky.

Na dotaz České televize řekl, že do politiky nehodlá vstupovat a vyloučil i to, že by finančně podporoval nějakou politickou stranu.

Ve vězení už strávil 2,5 roku

Podmíněné propuštění se týká souhrnného čtyřletého trestu, který Pitrovi za daňové úniky z roku 1994 uložil loni v prosinci pražský vrchní soud. Pitr už v minulosti strávil za mřížemi dva a půl roku, k odpykání zbytku trestu vůbec nenastoupil.

Obžaloba tvrdila, že se Pitr se společníkem Miroslavem Provodem jako zástupci obchodní společnosti Centrum dopustili zvlášť závažného zločinu zkrácení daně pomocí fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost. Údajně tak připravili stát o 23,4 milionu korun.

Pitr si v minulosti za mřížemi odpykal už dva a půl roku. V roce 2007 utekl mimo republiku, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici.

Pitra se dotkla také prezidentská amnestie v lednu 2013. Městský soud v Praze na jejím základě zastavil jeho stíhání, toto rozhodnutí však vrchní soud následně zrušil. Loni v prosinci udělil podnikateli čtyřletý trest vězení, ten požádal o podmíněný odklad nástupu do vězení.

Soud Pitrovi v prosinci 2013 pravomocně uložil také pětiletý zákaz působit ve statutárních orgánech firem. Podnikatel se tehdy vyjádřil, že tento trest mu příliš nevadí, protože podniká i v zahraničí, kde ho zákaz limitovat nebude.

Pitr vždy trval na tom, že je nevinný. Podle něj bylo pro soud těžké správně vyhodnotit někdejší situaci i proto, že daňové zákony se často měnily.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy