Piráti zahltili internet Akademie věd, teď mají pykat

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
12. 6. 2009 15:30
Majitelé filmových práv žádají pro třech mužích náhradu škody 35 milionů
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Tři mladí muži stanuli v pátek před soudem v největším případu internetového pirátství, který česká justice zatím řešila.

Pokud budou uznáni vinnými, hrozí jim i dva roky za mřížemi. Ještě výraznější však možná je riziko celoživotního splácení dluhů. Majitelé filmových práv - sdruženi v České protipirátské unii - po nich žádají náhradu škody asi 35 milionů korun.

"Na serverech bylo nelegálně nabízeno nejméně 1063 filmů. Škodu jsme vyčíslili podle cen licencí k těmto filmům tak, jak to stojí v autorském zákoně," uvedla Markéta Prchalová z České protiprátské unie.

Dva servery s celkem čtyřiadvaceti disky, odkud se filmy, hudba, počítačové hry i další software stahovaly, našla policie v kancelářích soukromé firmy v areálu jednoho z ústavu Akademie věd ČR.

Piráti zneužili superrychlé připojení akademie

U soud dnes vyšlo najevo, že pirátské stahování zahlcovalo internetové připojení určené pro Akademii věd.

"Ve chvíli, kdy jsme servery našli, šlo přes ně devadesát tři procent přenosů dat v celé Akademii věd," řekl znalec Jiří Berger. "Díky tomu se nám servery podařilo v areálu budov najít," dodal.

Znalec zjistil, že díky akademickému internetu měli piráti vpravdě luxusní podmínky - hlavně díky rychlostem připojení, které jsou pro běžné uživatele v podstatě nedostupné - 100 megabitů za sekundu či jeden gigabit za sekundu. 

"Akademie věd je napojena na takzvanou páteřní síť určenou pro vědce a výzkum, která je dotovaná světovými granty, které podporují šíření internetu. Taková rychlost by jinak byla neúnosně drahá," řekl Jiří Berger.

On sám se, ze zabavených počítačů pokoušel zjistit detaily o tom, co se na serverech nabízelo, kdo k nim přistupoval a kdo je spravoval. Problémy ale dělaly neprolomitelné šifry, které část obsahu dokázaly ochránit. Znalec našel přezdívky a několik IP adres, ze kterých byl server spravován. Na základě toho byli obviněni Jan Svoboda, Jiří Horký a Zdeněk Kašpar.

Obžalovaní trvají na nevině 

Všichni tři obžalovaní naprosto popírají, že by měli s provozováním serverů s ilegálním obsahem cokoli společného. Dva dnes odmítli výpověď, třetí vypovídal, ale odmítl, že by měl s případem cokoli společného.

"Další dva obžalované jsem v životě neviděl, neznám je," řekl pouze.

Všichni tři mladíci už byli za tento čin odsouzeni. Soud jim trestním příkazem vyměřil roční podmíněné tresty. Podali si ale odpor, a soud proto začal věc projednávat od začátku.

Rozsudek by mohl padnout během prázdnin.

 

Právě se děje

Další zprávy