Válečného pilota Františka Fajtla bude v Praze 6 připomínat pomník ve tvaru Spitfiru

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2017 19:36
V Praze 6 byl ve středu odhalen pomník legendárního československého stíhacího pilota Františka Fajtla. Má podobu siluety Spitfiru a je umístěn v parku mezi ulicemi Vokovická a K Červenému vrchu. Slavnostního odhalení se zúčastnili i rodinní příslušníci včetně Fajtlovy manželky Hany a dcery Jitky. Generál Fajtl byl během druhé světové války stíhacím pilotem v Polsku, Francii a Británii. Za komunistického režimu byl perzekvován, svůj příběh popsal v několika knihách.
Generál František Fajtl (20. 8. 1912 - 4. 10. 2006) na archivním snímku z roku 2006.
Generál František Fajtl (20. 8. 1912 - 4. 10. 2006) na archivním snímku z roku 2006. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Legendárního československého stíhacího pilota Františka Fajtla připomíná v Praze 6 netradiční pomník. Tvoří jej silueta letadla Spitfire umístěná ve svahu v parku mezi ulicemi Vokovická a K Červenému vrchu. Podobu letadla znázorňuje jiná barva trávy a nerezový pásek, který siluetu odděluje od zbylého trávníku. Pomník byl ve středu odhalen za přítomnosti rodiny včetně manželky hrdiny druhé světové války Hany Fajtlové.

Generál Fajtl se během války zapojil do zahraničního odboje v Polsku, Francii a Británii. Byl také velitelem leteckého stíhacího pluku, který působil v týlu nepřítele při Slovenském národním povstání. Koncem války se zúčastnil operace k osvobození Ostravska.

Historik Michal Burian z Vojenského historického ústavu ve středu při odhalení pomníku připomněl, že Fajtl byl sestřelen nad Francií, dokázal se ale dostat zpět do Británie a pokračovat v boji proti nacistickému Německu. Svůj příběh popsal po válce v knize Sestřelen, vzpomínky na válku zachytil i v řadě dalších populárních knih. Burian poznamenal, že Fajtlova literární činnost byla neméně významná než jeho bojové zásluhy.

Po roce 1948 byl Fajtl perzekvován a vězněn komunistickým režimem. Rehabilitace se dočkal až po pádu komunistického režimu. V Praze 6 žil Fajtl mnoho let v domě číslo 14 ve Vokovické ulici, tedy nedaleko místa, kde je umístěn nový pomník. Jeho návrh zpracovali Aleš Vyjídák a Zdeněk Ruffer.

Bohumil Beránek z kanceláře architekta radnice Prahy 6 řekl, že silueta je jen o něco menší než reálná velikost letounu Spitfire, který zpodobňuje. Stín stroje ve svahu zobrazují barevně i strukturálně odlišné povrchy, podotkl Beránek. Část křídla zasahuje na chodník, kde je na nerezové desce uvedeno jméno Františka Fajtla s daty narození a úmrtí a nápis "Svoboda není samozřejmost".

Odhalení pomníku se zúčastnila i rodina generála Fajtla. Jeho mladší dcera Jitka Režná řekla, že jsou z podoby pomníku nadšeni. "Táta Spitfire miloval doslova. Jednak jeho zvuk je úžasný a to, že tady táta dlouhou dobu bydlel, a teď tu máme toho 'Spitfira', je prostě úžasné," poznamenala. Rodina má pouze obavy, jak se podaří pomník do budoucna udržovat. V parku se podle ní scházejí narkomani a trávník jsou zvyklí užívat pejskaři. "Doufejme, že lidé budou ctít pietu," dodala.

Kroupa: Pamětníci a veteráni nás varují. Zabránit dalším koncentrákům může jen liberální demokracie

Učme dějepis jinak než jen jako souhrn letopočtů, říká Mikuláš Kroupa, vedoucí projektu Paměť národa. Více v dalším díle DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy