Kralupy nad Vltavou - Pět ze šesti obětí čtvrtečního výbuchu v kralupské chemičce byli rumunští občané. Oznámilo to podle agentury AFP rumunské ministerstvo zahraničí. Zástupci rumunské ambasády v Praze navštívili také dvě pražské nemocnice, které pečují o osoby zraněné při neštěstí, aby zjistili, zda Rumuni nejsou i mezi nimi.
"Počet rumunských občanů, kteří zahynuli následkem tragické události, se zvýšil na pět," oznámilo v pátek ministerstvo. Předtím podle AFP hovořilo o úmrtí tří Rumunů při explozi.
Obě nemocnice, motolská a vinohradská, kde jsou hospitalizovaní zranění, zatím informace o jejich národnosti neupřesnily. Stav pacienta ve vinohradské nemocnici, který utrpěl popáleniny druhého stupně na deseti procentech těla, je podle Hany Vránové z tiskového oddělení stejný jako ve čtvrtek večer. "Pacient je stabilizován a stále hospitalizován na Klinice popáleninové medicíny," řekla. Hospitalizován zůstává i pacient s devastujícím poraněním obličeje, který byl převezen do Fakultní nemocnice v Motole.
Výbuch v Kralupech nad Vltavou je jednou z největších tragédií v průmyslových provozech v Česku za posledních 50 let.
Policie oznámila, že zatím zná totožnost tří obětí výbuchu v kralupské chemičce. Ve dvou případech jde o cizince, řekla policejní mluvčí Markéta Johnová.
"Oficiálně známe totožnost tří osob, z toho dva jsou cizinci, a u tří totožnost budeme znát až po znaleckém zkoumání. Pravděpodobně se bude jednat také o cizince, ale to nemůžeme v tuto chvíli jednoznačně říci," doplnila Johnová.
Oběťmi nejsou podle dřívějších informací zaměstnanci Unipetrolu, kterému chemička patří, ale dodavatelské firmy.
Policisté a hasiči pokračují ve vyšetřování výbuchu. Přesná příčina exploze zůstává podle policie neznámá, podle vyšetřovatele hasičů Libora Pospíšila ale zřejmě explodovaly páry hořlavých kapalin. Vyčíslena nebyla ani škoda. Kriminalisté také vyslýchají svědky a zjišťují, zda nebyly porušeny předpisy.
Zástupci města Kralupy a Velvary se v pátek sešli s vedením Unipetrolu. "Omluvili jsme se obcím a městům v okolí za nepříjemnosti, které ta mimořádná událost způsobila," řekl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Uvedl, že okolní obce dostávaly informace od firmy až ve chvíli, kdy je mělo vedení Unipetrolu potvrzené.
Nádrž, která vybuchla v kralupské chemičce, byla již několik let mimo provoz. Sloužila ke skladování pohonných hmot vyrobených v rafinerii. Externí dodavatelé v současnosti pracovali na jejím případném uvedení do provozu v budoucnosti, řekl také Kaidl.
Státní úřad inspekce práce sestavil k vyšetřování exploze speciální pracovní tým, který se v rámci šetření zaměří na okolnosti a příčiny vzniku smrtelných úrazů a dodržení všech pravidel bezpečnosti práce. "Pokud inspektoři shledají, že firma při manipulaci s prázdnou nádrží na pohonné hmoty pochybila, mohou uložit pokutu až do výše dvou milionů korun," dodal tiskový mluvčí úřadu Richard Kolibač.