Jednání o vládě skončilo krachem. ČSSD míří do opozice, hnutí ANO odmítlo pustit vnitro nebo finance

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 6. 4. 2018 5:59
Další komplikace při sestavování příští vlády. ČSSD ukončila jednání s hnutím ANO. To se odmítlo vzdát jak premiérského křesla pro Andreje Babiše, tak resortu financí nebo vnitra.
Do opozice tudy. První muž ČSSD Jan Hamáček ukončil vládní vyjednávání s hnutím ANO. To odmítlo přistoupit na klíčové požadavky sociálních demokratů. | Video: DVTV

Praha - Naděje na to, že Česko bude mít v dohledné době novou koaliční vládu s důvěrou, znovu padla. Sociální demokraté totiž ve čtvrtek večer oznámili, že končí vládní vyjednávání s vítězným hnutím ANO a odcházejí do opozice. Důvodem je, že ANO odmítlo podmínky, kterými sociální demokraté spolupráci podmínili.

"Byla tu příležitost sestavit stabilní vládu, která mohla začít pracovat pro tuto zemi. Hnutí ANO tuto šanci odmítlo," řekl po téměř tříhodinové večerní schůzce šéf ČSSD Jan Hamáček. Po hnutí ANO požadovali pět resortů. Mezi nimi buď vnitro, nebo finance výměnou za to, že by ve vládě tolerovali trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše.

Nabídka, kterou vyjednavači hnutí ANO nakonec ČSSD položili na stůl, ale zněla jinak: sociálním demokratům nabídli resort spravedlnosti, práce, zemědělství, zahraničí a kultury. 

"Nabídli jsme hned několik možných variant společného vládnutí řešících vážný problém trestně stíhaného premiéra," dodal po jednání druhý muž ČSSD Jiří Zimola, "ani jedna nebyla reflektována. Žádná sebelákavější nabídka počtu ministerstev tohle nespraví. Nemá smysl dál jednat."

Šéf hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš to ale odmítl. Podle něj pro vytvoření vlády udělala jeho strana maximum. "Naše hnutí prokázalo velkou flexibilitu a toleranci. Do jednání jsme šli s nabídkou tří ministerstev. Vyšli jsme vstříc v mnoha bodech programu," odmítl výtky Babiš. Nabídka vůči sociální demokracii podle něj byla velkorysá. "Nabídli jsme jim i klíčové ministerstvo spravedlnosti. Také MPSV jsem se já osobně těžce vzdával," dodal Babiš.

Během skoro tříhodinového setkání prý nabídku na pět resortů konzultoval Babiš a místopředseda hnutí Richard Brabec se širším vedením strany. "Vzali jsme si během toho padesátiminutovou pauzu," řekl Babiš. 

Požadavek na resort vnitra, který ČSSD zdůvodňovala Babišovým trestním stíháním, považuje premiér v demisi za absurdní. "Nabídli jsme jim spravedlnost. A požadavek na vnitro kvůli mému trestnímu stíhání je nepřijatelný. Proč? Moje kauza teď leží na stole státnímu zastupitelství, které spadá pod spravedlnost. Jako že policie je u nás ovlivněná?" zdůvodnil Babiš.

Babiš požádal o schůzku se Zemanem

Kam se teď vítěz voleb hodlá obrátit pro podporu příští vládě, zatím šéf hnutí neřekl. Jako první chce situaci probrat v úterý s poslaneckým klubem hnutí. "Požádám také o schůzku pana prezidenta," dodal Babiš. Jestli je ve hře vyjednávání s SPD a komunisty, komentovat odmítl. Stejně jako variantu předčasných voleb. S tou by ale Babiš nejspíš narazil u prezidenta Miloše Zemana, který takovou variantu opakovaně odmítl. 

S rozhodnutím ukončit vládní vyjednávání pojedou Jan Hamáček a Jiří Zimola v sobotu na celorepublikový sjezd strany do Hradce Králové. Na něm původně chtělo vedení vyhlásit celostranické referendum, které mělo případnou účast v kabinetu posvětit, nebo zamítnout. "To je ale v tuto chvíli bezpředmětné," odmítl Hamáček konání vnitrostranického referenda.

Kvůli tomu, že odmítl vyhovět ČSSD a přenechat jí resort vnitra, se na Andreje Babiše snesla kritika opozičních stran. "Znovu se ukázalo, že Andrej Babiš se ve skutečnosti domluvit na vládě nechce a nikdy nechtěl. Za 6 měsíců od voleb nebyl schopen přijít s konstruktivním řešením. Současná politická krize je jeho odpovědností," napsal na Twitter šéf ODS Petr Fiala. "Andrej Babiš očividně preferuje už jen dvě možnosti: předčasné volby nebo vládní spolupráci s extremisty v podobě komunistů a T. Okamury," komentoval tamtéž předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. 

Chybu na Babišově straně vidí i lidovecký poslanec Marek Výborný: "Vítězem voleb je ANO a Andrej Babiš. Je jen jeho zodpovědností, že ani bezmála po půl roce nemáme vládu s důvěrou. Pokud mu to vyhovuje, jen to svědčí o popření principů právního státu," uvedl prostřednictvím svého Twitteru.

Zdali se Babiš po fiasku vyjednávání pokusí znovu o dohodu s ODS, teď není jisté. Občanští demokraté vládní spolupráci s ANO od začátku odmítají. Mimo jiné proto, že na rozdíl od ČSSD, která byla ochotna tolerovat trestně stíhaného Babiše výměnou za zmíněná ministerstva, ODS jeho angažmá ve vládě, na které by se mohla podílet, vylučuje.

Pro získání většiny v Poslanecké sněmovně chybí hnutí ANO dvacet tři hlasů. Vzhledem k povolebnímu uspořádání by hnutí bez podpory ODS potřebovalo získat ke spolupráci alespoň dvě další partaje. S SPD Tomia Okamury a komunisty by mělo hnutí pohodlnou většinu 115 hlasů. Takové koalici se však brání nejen Babiš, ale i poslanecký klub hnutí a členská základna. 

Variantou, jak povolební pat vyřešit, by vedle předčasných voleb bylo i jmenování úřednického kabinetu. Že by to měl v plánu, ale Miloš Zeman dosud neřekl.

Video: Babiš: Nabídli jsme ČSSD klíčové resorty, ale trvali na vnitru pro Hamáčka, nerozumím tomu

Poradíme se s naším poslaneckým klubem. Požádám taky o schůzku prezidenta Zemana, říká Babiš potom, co ČSSD ukončila jednání o vládě s hnutím ANO. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy