Penzijní reforma nedopadne dobře, předpovídá člen NERVu

Petr Holub
4. 3. 2011 13:17
Systém není podle člena NERVu správně nastaven
Miroslav Zámečník
Miroslav Zámečník | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vláda ignoruje v přípravě reformy důchodů doporučení své expertní rady NERV.

Jeden z jejích členů Miroslav Zámečník proto v rozhovoru pro Český rozhlas 6 prohlásil, že v další spolupráci na reformě nevidí smysl.

Přitom upozornil, že se stejnými rozpaky sledují počínání vlády i další experti, kteří se zatím kritiky zdrželi.

Raději dealery než státní fond

Ministři shodili pod stůl tři zásadní opatření, která jim NERV navrhl. "Nechápu, jaký je smysl naší existence, když je výsledkem debaty o penzijní reformě návrh, který nemá tyto prvky. A jsou to prvky v zájmu tohoto národa," diví se Zámečník.

Experti doporučili, ať vedle soukromých vznikne státní fond. "Ten nemusí nezbytně investovat do státních cenných papírů vydávaných Českou republikou. Může investovat jako norský státní fond. Spravuje ho zvláštní oddělení norské národní banky a investuje po celém světě včetně rozvojových zemí. Dosahuje tak největší diverzifikace rizika a má náklady v řádu promile," popsal návrh, který projednal NERV.

Autoři reformy ignorovali rovněž doporučení, ať vybraná instituce, například Česká správa sociálního zabezpečení přidělí každému z občanů unikátní kód. Lidé budou do fondů investovat jen prostřednictvím kódu a správci fondů tak nebudou vědět, kdo jsou jejich klienti.

"Šlo o to, aby plejády dealerů neměly šanci. Když nevíte, kdo je váš klient, tak si odpustíte dealerskou síť, což ohromně šetří peníze," upozornil Zámečník.

Přihlásí se třetina

Třetím odsunutým návrhem bylo pravidlo, že občan nemusí požádat o přechod k soukromému fondu, ale je vyzván, aby si nějaký vybral. Když výzvu ignoruje, automaticky přejdou jeho peníze do státního fondu. Vládou navržený model ale předpokládá, že se lidé sami přihlásí u soukromých fondů.

"Takhle jak to děláme, to nedopadne dobře. Máme systém, který není správně nastaven a výsledkem bude velmi málo participujících ve fondech, protože se proti tomu nese nenávistná kampaň," shrnul Zámečník.

Pokud se nic nezmění, převede část pojistného soukromníkům třetina občanů. Vládní plán počítá se dvěma třetinami.

K tomu dodal: "Vždy jsem byl pro druhý pilíř, kdy lidé spoří u soukromých fondů. Ale jestli má takhle vypadat kompromis, tak říkám, udělejme raději parametrickou změnu státního pilíře a pořádně předělejme třetí pilíř s důchodovým připojištěním."

Opakoval tak doporučení, které před týdnem zveřejnil Mezinárodní měnový fond.

O kolik zpomalí ekonomika

Zámečník tvrdí, že penzijní reforma neohrozí stabilitu státního rozpočtu: "Ten návrh je evidentně pološílený, ale po zvýšení DPH to půjde financovat a bude blízko fiskální neutralitě."

Připouští však, že nikdo nespočítal, jak se po zvýšení DPH sníží domácí poptávka a tím také ekonomický výkon země.

"Například prodej knih poklesne, o tom není pochyb," jmenoval expert jeden příklad. Kromě knih zdraží potraviny a léky, kde se lidé omezovat nebudou, spořit však mohou v případě tepla, staveb domů a na veřejné dopravě.

Dnes však nikdo neví, o kolik ekonomika vinou penzijní reformy zpomalí: "Na to jsme ani nebyli tázáni," popisuje expert svou zkušenost z vládní rady NERV.

DPH v rukou kutilů

Úpravy DPH označuje Zámečník za "daňové kutilství".

Nelíbí se mu rozdělování potravin na ovoce a zeleninu resp. chléb a rohlíky, které budou patřit do různých sazeb. "Kompenzovat chudším vrstvám dopady vyšší DPH jde lépe standardním způsobem," prohlásil.

Zpochybňuje i plán na snížení sociálního pojistného o 1,8 procenta pro zaměstnavatele. Firmy sice na úkor státu vydělají 22 miliard, trhu práce však takové opatření nic významného nepřinese.

"Říkám to, i když jsem navrhoval degresivní slevu na sociálním pojištění. Ta by na rozdíl od navrženého plošného snížení zaměstnanosti pomohla," doplnil.

Zámečník v rozhlasovém rozhovoru nekomentoval dotaz, jestli v radě zůstane.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy