Nové penze: do výdělku 23 tisíc se spoření nevyplatí

Petr Holub
23. 2. 2011 5:00
Spočetli jsme nové důchody. Pro většinu lidí bude reforma s penzijními fondy nevýhodná
Musíte jich vydělat hodně, aby se vám nových penzijních fondech rozmnožily.
Musíte jich vydělat hodně, aby se vám nových penzijních fondech rozmnožily. | Foto: Reuters

Praha - Návrh penzijní reformy, na kterém se už koaliční strany až na malé detaily shodly, je nevýhodný pro většinu občanů.

Vyplývá to z výpočtu, do kterého Aktuálně.cz dosadilo detaily a předpoklady k reformě, které zveřejnil ministr práce a sociálních věci Jaromír Drábek.

Převádět část pojistného ze státního systému soukromým fondům by se vyplatilo jen zaměstnancům s nadprůměrným platem přes 23 tisíc korun, tedy čtyřem desetinám práceschopného obyvatelstva.

Co fondům dáte, to vrátí

Ministři předpokládají, že roční výnosy soukromých důchodových fondů dosáhnou 4-5 procent. Inflaci předpokládají v průměrné výši do tří procent a fondy mohou na svůj provoz využít dvě procenta z vložených peněz. Vláda tak fakticky předpokládá, že fondy udrží hodnotu příspěvků, které tam občané vloží.

Pokud se předpoklady splní, pak obecně platí, že penze s příspěvkem od soukromého fondu bude pro občana s průměrnou mzdou stejně výhodná, jako důchod ze státního průběžného systému.

Spoření u fondů bude výhodné pro nadprůměrně placené zaměstnance, protože u fondu uloží část peněz, které by se jinak přerozdělily na důchody zaměstnancům s menšími platy.

Jak přesně se vyplatí spoření ve fondech, ukazuje následují tabulka. Pod ní článek pokračuje. 

Nevýhoda chudých

Reforma předpokládá, že občané odvedou do soukromých fondů víc než tři procenta z hrubé mzdy, o kterou se sníží jejich příspěvek do státního systému. Pokud se rozhodnou pro soukromé fondy, budou jim muset odvádět další dvě procenta hrubé mzdy.

Vládní návrh dává možnost, že si po ukončení pracovní kariéry nechají naspořené peníze vyplácet jako rentu po dobu dvaceti let.
Spojením státního a soukromého důchodu si zajistí vyšší příjmy do stáří i chudší zaměstnanec, kterému se penze zvýší cca o deset korun, než kdyby spoléhal jenom na stát.

Přechod k soukromým fondům pro něho ovšem bude nevýhodný, protože v penzi zůstane víceméně na svém, i když bude jako zaměstnanec do systému ročně odvádět navíc 2400 korun.

Příjmy navíc

Navržený penzijní systém nabízí zámožným nástroj, aby si lépe udrželi příjmy i ve stáří.

Chudší mohou nadále spoléhat, že stát bude zvyšovat penze nejen o inflaci, ale také o třetinu reálného růstu mezd. Ani nejnižší důchody se tak příliš nevzdálí od hranice 40 procent průměrné hrubé mzdy.

Pokud se splní vládní předpoklady a k soukromým penzijním fondům přejdou občané, kteří vydělávají šedesát procent celkového objemu mezd, pak příjmy důchodového systému vyrostou až o patnáct miliard korun ročně.

Právě o tyto peníze se později podělí lidé, kteří víc vydělávali.

Podívejte se, jaký bude výsledek spoření ve fondech. Kolik vložíte a kolik dostanete. Článek pak ještě pokračuje pod tabulkou.

Náklady navíc

Celých patnáct miliard se ale ročně v důchodových fondech ukládat nebude.

Fondy totiž každým rokem oddělí ze svých aktiv dvě procenta na provoz. V prvním roce si tak nechají 600-700 milionů, ve druhém roce dvojnásobek, v dalším roce trojnásobek atd.

Nárůst aktiv se zpomalí, až fondy začnou vyplácet první důchody. Pokud by se například začali o soukromé důchody ve velkém hlásit občané po dvanácti letech, utratí fondy na provoz polovinu částky, o kterou zavedením soukromého spoření důchodový systém posílil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 5 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy