Peníze pro lidi z Lenory bude vybírat i kraj. Na úklid po výbuchu dá miliony z rezerv

ČTK ČTK
5. 10. 2019 8:40
Jihočeský kraj zřídil k dnešnímu dni veřejnou sbírku na pomoc lidem z Lenory na Prachaticku, kteří se musejí vyrovnat s následky čtvrtečního výbuchu v jejich domě. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hana Brožková z kanceláře hejtmanky. Veřejnou sbírku už dřív zřídila také obec ve spolupráci s nadací Adra. Při výbuchu zemřel jeden člověk a devět lidí se zranilo. Škoda je až 15 milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Obec v sobotu organizuje úklid okolí výbuchem zničeného domu. Zapojí se i dobrovolní hasiči. Podle Jiřího Pojsla s SDH Lenora pomoc přislíbili také dobrovolní hasiči z Vlachova Březí. Jihočeští profesionální hasiči dodali 20 úklidových souprav. "To znamená, kbelíky, hadry, lopaty. To, co je potřeba. Tak jak to běžně děláme například při povodních," řekla za jihočeské hasiče Jana Neškodná.

Číslo veřejné sbírky vyhlášené Jihočeským krajem je 370707070/0300. Kraj také na likvidaci následků výbuchu uvolní až dva miliony korun ze svých rezerv.

Veřejnou sbírku na pomoc obyvatelům zničeného domu, kteří přišli o všechno, vyhlásila i obec ve spolupráci s nadací Adra. Číslo účtu je 66888866/0300 s variabilním symbolem 577.

Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin. Zatím není jasné, kdo při tragédii zemřel. Přesnou identifikaci poskytne až pondělní pitva oběti. Dům, který zasáhl výbuch a požár, odborná firma strhne. Do dvou sousedních domů se lidé mohou vrátit, podle statika jsou v pořádku. Své byty muselo po výbuchu opustit 19 lidí.

Podle místních stojí za událostí jeden z obyvatel domu, který prý v domě rozmístil plynové lahve, polil je benzinem a zapálil. Hasiči i policisté stále případ vyšetřují.

 

Právě se děje

před 25 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 35 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy