Dům v Lenoře, kde vybuchl plyn, musí k zemi. Další dva domy podle statika zůstanou

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2019 18:29
Dům v Lenoře na Prachaticku, kde ve čtvrtek došlo k výbuchu, bude stržen. Rozhodl o tom statik. Dva domy stojící vedle zasažené budovy nebude třeba bourat. Hasiči ukončili zásah a uklidili silnici I/39, u níž poškozený dům stojí. Vozovka byla od čtvrtka uzavřená, nyní je opět v provozu. Při neštěstí zahynul jeden člověk a devět lidí bylo zraněno. Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin.
Výbuch v Lenoře na Prachaticku
Výbuch v Lenoře na Prachaticku | Foto: ČTK

Kvůli události muselo opustit domovy 19 lidí. Většinou šlo o obyvatele ze sousedních domů poškozeného objektu. Podle starosty Antonína Chrapana se postupně budou v nejbližších dnech domů vracet. "Demolice není nutná. Jeden byt se bude muset opravit, ale staticky je to vše v pořádku," řekl starosta.

O stržení domu zničeného výbuchem se podle Chrapana postará obec ve spolupráci s Jihočeským krajem. "Nebudou to hradit majitelé bytů," uvedl. Jihočeský kraj zatím uvolní z rezerv částku do dvou milionů korun. Připravuje však i další pomoc.

Většina evakuovaných se nyní vrací do bytů pro některé věci. "Přespali jsme s manželkou u syna tady v Lenoře. Stejně jsem nemohl spát, mám to stále před očima," řekl novinářům Svatopluk Pevný, který bydlí v jednom z domů, o nichž dnes rozhodoval statik.

Lenora vyhlásila na pomoc obyvatelům zničeného domu veřejnou sbírku. Obecní úřad ve spolupráci s nadací Adra zřídil zvláštní účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 577. Zájemci najdou informace rovněž na webu Lenory.

"Budeme rádi za jakoukoliv pomoc, která poškozeným lidem jejich situaci usnadní," uvedl starosta.

Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin. Zatím není jasné, kdo při tragédii zemřel. Přesnou identifikaci poskytne až pondělní pitva oběti. Z devíti zraněných utrpěli dva lidé těžké popáleniny, jsou na popáleninovém centru v Praze na Vinohradech. 

Podle místních stojí za událostí jeden z obyvatel domu, který prý v domě rozmístil plynové lahve, polil je benzinem a zapálil. Hasiči i policisté stále případ vyšetřují.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy