Dům v Lenoře, kde vybuchl plyn, musí k zemi. Další dva domy podle statika zůstanou

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2019 18:29
Dům v Lenoře na Prachaticku, kde ve čtvrtek došlo k výbuchu, bude stržen. Rozhodl o tom statik. Dva domy stojící vedle zasažené budovy nebude třeba bourat. Hasiči ukončili zásah a uklidili silnici I/39, u níž poškozený dům stojí. Vozovka byla od čtvrtka uzavřená, nyní je opět v provozu. Při neštěstí zahynul jeden člověk a devět lidí bylo zraněno. Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin.
Výbuch v Lenoře na Prachaticku
Výbuch v Lenoře na Prachaticku | Foto: ČTK

Kvůli události muselo opustit domovy 19 lidí. Většinou šlo o obyvatele ze sousedních domů poškozeného objektu. Podle starosty Antonína Chrapana se postupně budou v nejbližších dnech domů vracet. "Demolice není nutná. Jeden byt se bude muset opravit, ale staticky je to vše v pořádku," řekl starosta.

O stržení domu zničeného výbuchem se podle Chrapana postará obec ve spolupráci s Jihočeským krajem. "Nebudou to hradit majitelé bytů," uvedl. Jihočeský kraj zatím uvolní z rezerv částku do dvou milionů korun. Připravuje však i další pomoc.

Většina evakuovaných se nyní vrací do bytů pro některé věci. "Přespali jsme s manželkou u syna tady v Lenoře. Stejně jsem nemohl spát, mám to stále před očima," řekl novinářům Svatopluk Pevný, který bydlí v jednom z domů, o nichž dnes rozhodoval statik.

Lenora vyhlásila na pomoc obyvatelům zničeného domu veřejnou sbírku. Obecní úřad ve spolupráci s nadací Adra zřídil zvláštní účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 577. Zájemci najdou informace rovněž na webu Lenory.

"Budeme rádi za jakoukoliv pomoc, která poškozeným lidem jejich situaci usnadní," uvedl starosta.

Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin. Zatím není jasné, kdo při tragédii zemřel. Přesnou identifikaci poskytne až pondělní pitva oběti. Z devíti zraněných utrpěli dva lidé těžké popáleniny, jsou na popáleninovém centru v Praze na Vinohradech. 

Podle místních stojí za událostí jeden z obyvatel domu, který prý v domě rozmístil plynové lahve, polil je benzinem a zapálil. Hasiči i policisté stále případ vyšetřují.

 

Právě se děje

před 10 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 20 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 45 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy