Peníze na sport mizí v aréně. Vinou Sazky, popsala BIS

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
14. 10. 2009 18:35
Stát chystal jiné financování sportu a odebrání licence Sazce

Praha - Nikoli macešský přístup státu, ale loterijní gigant Sazka může za to, že ve sportu chybějí peníze.

Takový je hlavní závěr zpráv BIS, které tajná služba po několik měsíců předávala bývalému premiérovi Mirkovi Topolánkovi (ODS) a jeho ministrovi školství Ondřeji Liškovi (SZ).

Čtěte exkluzivně:
Stát zadal tajné službě, ať připraví atak na Sazku

Deník Aktuálně.cz již ve středu informoval, že se oba politici chystali omezit vliv managementu Sazky a zvažovali mimo jiné i jinou formu financování sportu a odebrání licence Sazce. Zjištění BIS jim k tomu dodala munici.

Pád kabinetu akci zastavil

Topolánek a Liška ale nakonec akci nedotáhli do konce. Jejich kabinet letos zjara padl.

Klíčové tvrzení BIS, které obsahuje hned několik zpráv, je podle zjištění Aktuálně.cz jednoznačné: sportovní svazy jsou na tom finančně špatně proto, že Sazka místo do sportu posílá peníze na financování stavby vysočanské sportovní arény.

Stavba multifunkční haly měla stát šest miliard, investiční náklady nakonec byly o miliardu vyšší. Reálná cena arény ale stále roste, protože Sazka vydala na krytí stavby dluhopisy, které bude splácet až do roku 2021.

BIS: tak putují peníze, které má dostávat sport

Už dnes dostávají sportovní svazy téměř polovinu toho, co před zahájením vysočanské stavby. A tajná služba ve svých zprávách varuje, že se situace ve sportu ještě zhorší.

Proč? Podle BIS proto, že peníze původně určené rozvoji sportu v Česku přes kolečko spřízněných firem neplynou sportovcům, ale na sanaci vysočanské arény.

Sazka své zákonné odvody do sportu posílá přes společnost Občanské sdružení Zelený ostrov, které založili samotní akcionáři Sazky. Po splacení leasingu se právě tato instituce má stát vlastníkem haly.

Finanční kolečko popsané BIS však probíhalo následovně:

1) Sazka pošle Zelenému ostrovu odvody na sport

2) Sdružení převede peníze současnému majiteli haly - sesterské firmě Sazky Bestsport

3) Bestsport splatí zpět Sazce půjčku na halu

4) Samotná Sazka následně peníze využije na splacení emise dluhopisů.

Svazy vždy házely vinu na stát

Vedení společnosti Sazka i její hlavní akcionář - Český svaz tělesné výchovy a sportu - doposud vždy tvrdili, že za existenční potíže sportu může stát. Zejména kvůli novele zákona, který zamezil vratce DPH.

V zásadě na tom samém trvají i v aktuálních v reakcích na zjištění BIS.

"Je to naprostý nesmysl. O výstavbě haly rozhodli sami akcionáři Sazky, které o to požádal stát. A stát rozhodl o změně daňových podmínek, kdy Sazka musí odvádět státu peníze, které pak chybějí svazům. A navíc: podléháme kontrole ze strany ministerstva financí a nikdy nic takového nebylo rozporováno," prohlásil mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Předseda ČSTV Vladimír Srb mluví při hodnocení závěrů BIS podobně: "Je zavádějící a neodpovídá to základu."

I on dodává stejné argumenty o DPH a rozhodnutí akcionářů o stavbě haly.

Tajná služba v jedné z letošních zpráv pro premiéra nicméně detailně popsala i postup, jak peníze určené na sport končily ve "vysočanské hale".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy