Peníze na sport mizí v aréně. Vinou Sazky, popsala BIS

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
14. 10. 2009 18:35
Stát chystal jiné financování sportu a odebrání licence Sazce

Praha - Nikoli macešský přístup státu, ale loterijní gigant Sazka může za to, že ve sportu chybějí peníze.

Takový je hlavní závěr zpráv BIS, které tajná služba po několik měsíců předávala bývalému premiérovi Mirkovi Topolánkovi (ODS) a jeho ministrovi školství Ondřeji Liškovi (SZ).

Čtěte exkluzivně:
Stát zadal tajné službě, ať připraví atak na Sazku

Deník Aktuálně.cz již ve středu informoval, že se oba politici chystali omezit vliv managementu Sazky a zvažovali mimo jiné i jinou formu financování sportu a odebrání licence Sazce. Zjištění BIS jim k tomu dodala munici.

Pád kabinetu akci zastavil

Topolánek a Liška ale nakonec akci nedotáhli do konce. Jejich kabinet letos zjara padl.

Klíčové tvrzení BIS, které obsahuje hned několik zpráv, je podle zjištění Aktuálně.cz jednoznačné: sportovní svazy jsou na tom finančně špatně proto, že Sazka místo do sportu posílá peníze na financování stavby vysočanské sportovní arény.

Stavba multifunkční haly měla stát šest miliard, investiční náklady nakonec byly o miliardu vyšší. Reálná cena arény ale stále roste, protože Sazka vydala na krytí stavby dluhopisy, které bude splácet až do roku 2021.

BIS: tak putují peníze, které má dostávat sport

Už dnes dostávají sportovní svazy téměř polovinu toho, co před zahájením vysočanské stavby. A tajná služba ve svých zprávách varuje, že se situace ve sportu ještě zhorší.

Proč? Podle BIS proto, že peníze původně určené rozvoji sportu v Česku přes kolečko spřízněných firem neplynou sportovcům, ale na sanaci vysočanské arény.

Sazka své zákonné odvody do sportu posílá přes společnost Občanské sdružení Zelený ostrov, které založili samotní akcionáři Sazky. Po splacení leasingu se právě tato instituce má stát vlastníkem haly.

Finanční kolečko popsané BIS však probíhalo následovně:

1) Sazka pošle Zelenému ostrovu odvody na sport

2) Sdružení převede peníze současnému majiteli haly - sesterské firmě Sazky Bestsport

3) Bestsport splatí zpět Sazce půjčku na halu

4) Samotná Sazka následně peníze využije na splacení emise dluhopisů.

Svazy vždy házely vinu na stát

Vedení společnosti Sazka i její hlavní akcionář - Český svaz tělesné výchovy a sportu - doposud vždy tvrdili, že za existenční potíže sportu může stát. Zejména kvůli novele zákona, který zamezil vratce DPH.

V zásadě na tom samém trvají i v aktuálních v reakcích na zjištění BIS.

"Je to naprostý nesmysl. O výstavbě haly rozhodli sami akcionáři Sazky, které o to požádal stát. A stát rozhodl o změně daňových podmínek, kdy Sazka musí odvádět státu peníze, které pak chybějí svazům. A navíc: podléháme kontrole ze strany ministerstva financí a nikdy nic takového nebylo rozporováno," prohlásil mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Předseda ČSTV Vladimír Srb mluví při hodnocení závěrů BIS podobně: "Je zavádějící a neodpovídá to základu."

I on dodává stejné argumenty o DPH a rozhodnutí akcionářů o stavbě haly.

Tajná služba v jedné z letošních zpráv pro premiéra nicméně detailně popsala i postup, jak peníze určené na sport končily ve "vysočanské hale".

 

Právě se děje

před 59 minutami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy