Stát zadal tajné službě, ať připraví atak na Sazku

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
14. 10. 2009 13:25
Expremiér a exministr usoudili, že aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost

* BIS prověřovala aktivity největší sázkové společnosti v zemi - Sazka * Expremiér Topolánek s exministrem školství Liškou došli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu * Dnes nechtějí komentovat, o jaké informace šlo

Praha - Bývalý premiér Mirek Topolánek a jeho ministr školství Ondřej Liška v tichosti a naprostém utajení připravovali razantní akci proti managementu společnosti Sazka.  

Topolánek kvůli tomu ještě coby ministerský předseda dokonce zadal speciální úkol tajné službě, která aktivity firmy detailně sledovala.

Na základě zpráv BIS Topolánek i Liška podle zjištění Aktuálně.cz dospěli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu.

Šlo zejména o varování tajné služby, že představitelé Sazky jsou dlouhodobě úzce propojeni s klíčovými úředníky státní správy, kteří mohou chod firmy ze své pozice ovlivnit. Podle zpráv BIS, o nichž je redakce Aktuálně.cz detailně informována, šlo zejména o úředníky ministerstva financí, ale i o policisty či politiky.

Hra o peníze na sport...

V akci Sazka ovšem nešlo jen o bezpečnost: Mirek Topolánek a Ondřej Liška se snažili zjistit, proč chybí peníze v českém sportu a jaká je v tom role managementu Sazky. Právě tato firma má totiž ze zákona povinnými odvody financovat sportovní svazy.

Sazka ústy svého mluvčího potvrdila, že o aktivitách tajné služby věděla. "Informace o zájmu BIS jsme zaznamenali. Nevíme však, kdo a kdy podobné kroky, které považujeme za zcela neopodstatněné, inicioval," uvedl mluvčí společnosti Zdeněk Zikmund.

Expremiér Topolánek odmítl ke zprávám BIS o Sazce cokoli říkat: "Zásadně se nevyjadřuji ke zprávám BIS."

Bývalý ministr Liška nicméně akci nepřímo potvrdil: "O situaci v této problematice jsem se informoval ze všech možných oblastí, které mi ministerská funkce umožňovala, včetně těch zpravodajských. O detailech mluvit nemohu."

... i licenci Sazky

Topolánek s Liškou se o aktivity Sazky začali původně zajímat každý samostatně. Teprve časem své síly spojili.

Snahy obou politiků omezit vliv managementu firmy ale nakonec k ničemu nevedly. Letos na jaře padla vláda a Topolánek s Liškou ze Strakovy akademie odešli. Ještě před tím přitom zjišťovali, zda a jak lze odebrat Sazce licenci.

O tom ostatně mluvil minulý týden ve vysílání Rádia Česko i sám Topolánek.  "Kdyby šla odebrat licence, já bych to udělal. Nemám už na to mandát, ale zjišťoval jsem, jestli by to šlo," prohlásil šéf ODS.

Akcionáři Sazky - sportovní svazy a sdružení - obratem požádali Topolánka o vysvětlení. Podle společnosti není pro odebrání licence žádný důvod.

"Vyzvali ho k jednání a očekávají, že jim svoje výhrady vysvětlí. Podmínky povolení jsou jasně definovány zákonem, bezezbytku je naplňujeme a státní instituce, jejichž kontrole podléháme, to nikdy nezpochybnily. Odebrání licence se v žádném případě neobáváme, protože pro takový krok neexistují žádné zákonné důvody," uvedl mluvčí Zikmund.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 39 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 44 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy