Stát zadal tajné službě, ať připraví atak na Sazku

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
14. 10. 2009 13:25
Expremiér a exministr usoudili, že aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost

* BIS prověřovala aktivity největší sázkové společnosti v zemi - Sazka * Expremiér Topolánek s exministrem školství Liškou došli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu * Dnes nechtějí komentovat, o jaké informace šlo

Praha - Bývalý premiér Mirek Topolánek a jeho ministr školství Ondřej Liška v tichosti a naprostém utajení připravovali razantní akci proti managementu společnosti Sazka.  

Topolánek kvůli tomu ještě coby ministerský předseda dokonce zadal speciální úkol tajné službě, která aktivity firmy detailně sledovala.

Na základě zpráv BIS Topolánek i Liška podle zjištění Aktuálně.cz dospěli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu.

Šlo zejména o varování tajné služby, že představitelé Sazky jsou dlouhodobě úzce propojeni s klíčovými úředníky státní správy, kteří mohou chod firmy ze své pozice ovlivnit. Podle zpráv BIS, o nichž je redakce Aktuálně.cz detailně informována, šlo zejména o úředníky ministerstva financí, ale i o policisty či politiky.

Hra o peníze na sport...

V akci Sazka ovšem nešlo jen o bezpečnost: Mirek Topolánek a Ondřej Liška se snažili zjistit, proč chybí peníze v českém sportu a jaká je v tom role managementu Sazky. Právě tato firma má totiž ze zákona povinnými odvody financovat sportovní svazy.

Sazka ústy svého mluvčího potvrdila, že o aktivitách tajné služby věděla. "Informace o zájmu BIS jsme zaznamenali. Nevíme však, kdo a kdy podobné kroky, které považujeme za zcela neopodstatněné, inicioval," uvedl mluvčí společnosti Zdeněk Zikmund.

Expremiér Topolánek odmítl ke zprávám BIS o Sazce cokoli říkat: "Zásadně se nevyjadřuji ke zprávám BIS."

Bývalý ministr Liška nicméně akci nepřímo potvrdil: "O situaci v této problematice jsem se informoval ze všech možných oblastí, které mi ministerská funkce umožňovala, včetně těch zpravodajských. O detailech mluvit nemohu."

... i licenci Sazky

Topolánek s Liškou se o aktivity Sazky začali původně zajímat každý samostatně. Teprve časem své síly spojili.

Snahy obou politiků omezit vliv managementu firmy ale nakonec k ničemu nevedly. Letos na jaře padla vláda a Topolánek s Liškou ze Strakovy akademie odešli. Ještě před tím přitom zjišťovali, zda a jak lze odebrat Sazce licenci.

O tom ostatně mluvil minulý týden ve vysílání Rádia Česko i sám Topolánek.  "Kdyby šla odebrat licence, já bych to udělal. Nemám už na to mandát, ale zjišťoval jsem, jestli by to šlo," prohlásil šéf ODS.

Akcionáři Sazky - sportovní svazy a sdružení - obratem požádali Topolánka o vysvětlení. Podle společnosti není pro odebrání licence žádný důvod.

"Vyzvali ho k jednání a očekávají, že jim svoje výhrady vysvětlí. Podmínky povolení jsou jasně definovány zákonem, bezezbytku je naplňujeme a státní instituce, jejichž kontrole podléháme, to nikdy nezpochybnily. Odebrání licence se v žádném případě neobáváme, protože pro takový krok neexistují žádné zákonné důvody," uvedl mluvčí Zikmund.

Připravujeme podrobnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

V Česku se nakazily covidem přes čtyři miliony lidí, tempo výrazně zpomalilo

V pondělí bylo potvrzeno 2958 nových případů covidu, o 482 méně než o týden dřív. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají 12. den v řadě.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl čtyři miliony. V dalších více než 291 tisících případech mají hygienici podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40 587 lidí pozitivně testovaných. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily 4,002.616 nakažených, z nichž zhruba 3,95 milionu se již uzdravilo. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy