Tajná zpráva BIS varuje poslance, ať dají pozor na Rusy

Sabina Slonková, Markéta Chaloupská
14. 9. 2009 9:55
Aktuálně.cz se podařilo získat informace o pátrání BIS
Miroslav Šlouf v ulici Na Zátorce.
Miroslav Šlouf v ulici Na Zátorce. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bezpečnostní informační služba nepřímo varovala české politiky, aby přestali docházet na pravidelná společenská setkání, které organizují lidé silně spojení s Ruskou federací. Jinak se ocitají v podezření, že je ovlivňují ruští špioni.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, toto varování vyplývá z tajné verze výroční zprávy BIS, kterou dostali v minulých dnech politici na stůl.

"Obecně mohu říct, že to varování je. Rusové v poslední době svoje aktivity výrazně zesílili, už jim nejde jen o sbírání informací, ale snaží se o aktivní kontakt," řekl Aktuálně.cz důvěryhodný zdroj z tajných služeb.

Jak už deník Aktuálně.cz upozornil či nově zjistil, dýchánky v budovách Ruské federace v pražské rezidenční čtvrti Bubeneč (v komplexu budov v ulici Na Zátorce) nebo v Břevnovském klášteře v uplynulém roce navštívili například Miloš Zeman, senátor Miroslav Antl, šéf komunistů Vojtěch Filip, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil či bývalý ministr zahraničí Jan Kavan.

Zemanův přítel Zbytek

Upozornění tajné služby je ve zprávě spojeno se dvěma jmény: Zdeněk Zbytek a Jan Struž.

Právě tito dva podnikatelé (spojovaní mimo jiné s prestižní anketou Czech Top 100) pořádají či spolupořádají večírky, na nichž se mluví převážně rusky a ochutnává se moldavské víno.

Oba dva muži se podle tajné zprávy dostali do hledáčku BIS kvůli svým aktivitám na východě a jejich četným kontaktům s ruskými diplomaty, o nichž tajná služba ví nebo má přinejmenším silné podezření, že jsou to špioni.

Na existenci společenských setkání s Rusy v pozadí upozornil deník Aktuálně.cz už loni v zimě. Mimo jiné psal o tom, že známou postavou Na Zátorce ja také vlivný lobbista Miroslav Šlouf.

Oslovené politiky tehdy ale vesměs nijak nezarazilo, že dýchánky organizuje někdejší bývalý plukovník Československé lidové armády a dnešní utajený milionář s excelentními kontakty na bývalé státy Sovětského svazu Zbytek. 

Byl to omyl, říká exministr

A jak se ke Zbytkovi staví politici, kteří večírky u něj navštěvovali nebo navštěvují?

Exministr Pospíšil Aktuálně.cz řekl, že byl v Břevnovském klášteře pouze jednou a jen na deset minut.

"Pozvali mě exekutoři a bylo mi řečeno, že jde o akci pod záštitou moldavského diplomata. Poté, co jsem zjistil, o jakou společnost jde a že je akce silně levicově politicky zabarvena, jsem okamžitě odjel pryč," vysvětluje Pospíšil.

Zdeňka Zbytka ani Struže prý Pospíšil osobně vůbec nezná.

Mimochodem: Jeho slova svědčí o tom, jakým způsobem ruští špioni pracují. Vytipují si poslance, pozvou ho na akci, která na první pohled vypadá zcela nevinně. Ve skutečnosti jde ale o způsob, jak se s poslancem zkontaktovat.

Chuť moldavského

Jiný názor na kontroverzního milionáře má exministr zahraničí Jan Kavan. "Znám ho několik let. Navíc mi chutná moldavské víno," řekl před časem. To, že má Zbytek nadstandardní vztahy s Ruskem, mu prý nevadí. "Nadstandardní vztahy má i prezident Klaus."

Podnikatelé Zbytek ani Struž o rozhovory na téma ruští špioni nestojí. Zbytek Aktuálně.cz sdělil, že by s rozhovorem souhlasil, pokud si sám vybere, kdo jej s ním povede.

Další detaily ohledně kontaktů ruských špionů na české politiky ani tajná verze zprávy BIS neobsahuje.

Antl, Střelec a Wimmer

Dokonce v ní není zmíněn ani senátor Miroslav Antl, který si vybral asistenta s podezřelými vazbami na Rusko. Antlův asistent Roman Wimmer je vedený ve firmách s Igorem Střelcem, zřejmě neznámějším veřejně odhaleným rozvědčíkem spojovaným s Rusy.

Sám Antl, jinak též návštěvník schůzek Na Zátorce a přítel Zbytka, v tom problém nevidí. Poté, co na kontakty jeho asistenta upozornil časopis Týden, Antl na svých webových stránkách napsal, že jeho asistent má jeho plnou důvěru a on sám má prověrku na druhý nejvyšší stupeň utajení.

Osmnácti špionům to můžeme prokázat

Ruské tajné služby zesílily své aktivity na území České republiky zejména kvůli plánované výstavbě radaru. "Poté se počet ruských diplomatů u nás vyhoupl až ke dvěma stovkám. Samozřejmě, že ne všichni jsou pracovníci ruských tajných služeb, ale většina ano," uvedl vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s aktivitami Rusů.

Podle zprávy BIS jsou aktivních ruských špionů na našem území desítky. Pouze u osmnácti z nich je špionáž podle tajného dokumentu pro politiky naprosto prokazatelná.

Kromě radaru se v ekonomické oblasti Rusové aktivizovali kvůli privatizaci Českých aerolinií, o něž se ucházel právě ruský Aeroflot. Ještě Topolánkova vláda letos zjara Rusy z tendru vyřadila právě kvůli bezpečnostním rizikům. Ruská strana proti tomu podle informací Aktuálně.cz neoficiálně velmi ostře protestovala a snažila se Aeroflot znovu vrátit dohry.

 

Právě se děje

Další zprávy