Praha - Měla si už dávno užívat důchodu, místo toho se ale třiaosmdesátiletá Vlasta Čejková stará už o třetí generaci dětí. Léčí spalničky, tiší kašel a očkuje. Svůj bílý plášť přitom hned tak neodloží.
Dětští lékaři totiž vymírají. Průměrný věk českého pediatra už přesáhl 56 let a situace se dál zhoršuje: lékařů do čtyřiceti let každým rokem ubude o procento. Podle posledních statistik už se o dětské pacienty stará jen 65 doktorů – to je 3,2 procenta z celkového počtu pediatrů.
"Je to demografická katastrofa. Za pár let už nemusí být lékaři vůbec," hodnotí stav šéf České lékařské komory Milan Kubek.
Důvody, proč se doktorům k dětem na obvody nechce, přitom jen tak nevymizí. Podle odborníků jsou tři.
Buď do nemocnice, nebo na obvod
"Začíná to už na medicíně. Jen málokdo ze studentů dnes dokončí medicínu za šest let, mladí lidé chtějí cestovat a protahovat studium," popisuje členka výboru Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Daniela Verdánová. Když prý před osmi lety promovala její vlastní dcera, spolu s ní si diplom přebíralo jen 280 mediků. Do ročníku se přitom původně zapsalo 800 studentů.
Problémy ale pokračují i po promoci. Podle lékařů se totiž rozpadl dříve fungující systém postgraduálního vzdělávání.
"Je zoufale zpackaný, rozdrobený na příliš mnoho oborů a neprůchodný. Pokud by se mělo všechno řádně dodržet, tak by museli mladí pediatři strávit osmnáct měsíců mimo své mateřské pracoviště, což je naprosto nemožné. Takže se hojně švindluje," vyjmenovává další důvody primář dětského oddělení českolipské nemocnice a současně člen výboru České pediatrické společnosti Josef Gut.
A to není všechno. Vzdělávací systém podle něj staví nesmyslné překážky všem, kdo se nejprve rozhodl pečovat o děti v nemocnicích, a potom se chtěl přesunout na obvod. Nemocniční lékaři se totiž podle dnešních pravidel vzdělávají od těch ambulantních odděleně a pro práci v terénu pak nemají „ten správný papír“. Vystudovali přitom prakticky totéž.
Víc si vydělají v Německu
"Je to český unikát, který jen zbytečně a nesmyslně omezuje lékaře se zájmem o práci v péči o děti a dorost," komentuje pravidlo další člen výboru odborné pediatrické společnosti Jan Janda.
Posledním momentem, který prý začínající pediatry odrazuje, jsou nízké příjmy. "Řada mladých lidí raději zamíří do Německa a já se jim vůbec nedivím," uzavírá Daniela Verdánová.
Vedení ministerstva zdravotnictví už se proto začalo situací zabývat. Vzdělávání chce výrazně zjednodušit.
"Stávající model, kdy si například dlouholetý primář dětského oddělení nemohl otevřít dětskou ambulanci, se opravdu ukázal jako nesprávný. Vrátíme se k modelu jednotné pediatrie a věříme, že to bude pro mladé lékaře atraktivnější volbou," řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal.
Pomocnou ruku nabízí také pojišťovny. Třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí všem doktorům, kteří se odhodlají jít „na obvod“ do méně atraktivních oblastí, výhodnější platby. „Jde hlavně o oblasti, kde by se jinak neměli lékaři šanci uživit kvůli nedostatku spádových klientů,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.