Jak pečovat o stárnoucí rodiče. Nejsme superhrdinové, ale lidé, upozorňuje odbornice

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 10. 2019 19:12
Česká společnost stárne. Každý den u nás odchází do důchodu 165 lidí. V roce 2015 žily v Česku dva miliony lidí 65+, v roce 2050 to budou tři miliony, a senioři tak budou tvořit třetinu společnosti. Nejrychlejší nárůst zaznamená skupina 85+. Znamená to, že i čím dál více lidí řeší, jak se postarat o rodiče, když už to sami nezvládají. Odborníci radí, že především by na vše neměl zůstat člověk sám.
Foto: Shutterstock.com

Co přináší stárnutí?

S věkem ubývá psychických i fyzických sil, starší lidé tak mohou mít větší potíže vycházet mimo domov, což ale vede ke ztrátě sociálních kontaktů a ještě větší fixaci na rodinné příslušníky. Nejčastějšími problémy českých seniorů jsou proto pocity izolace a osamělosti.

Dokazují to nejen data z posledního sčítání lidu, která ukázala, že je v Česku 65 tisíc jednočlenných domácností seniorů, ale i data Linky seniorů, kterou provozuje organizace Elpida. Téma samoty obsazuje každoročně první příčku ve statistikách hovorů. Za prvních šest měsíců letošního roku se na pracovníky linky obrátilo už 1424 lidí.

Stárnutí je přirozenou součástí života, která dříve či později ovlivní všechny členy rodiny. Co všechno dlouhodobá péče obnáší? Na co se připravit? Co ještě zvládnout sám a co již přenechat jiným? A jak pečovat sám o sebe? Přečtěte si rady připravené ve spolupráci s centrem pro seniory Elpida a s jejich Linkou seniorů (800 200 007)

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

Další zprávy