Praha - Pokaždé, když Ondřej Liška mluví o vzkříšení Strany zelených, vsází na facebookovou generaci. Právě ona se ale dnes rozhodla potopit jeden z hlavních projektů, které bývalý ministr školství v Topolánkově vládě oživil.
Mladý student Adam Cyprich svolal na páteční brzké odpoledne přes komunitní síť facebook demonstraci na pražské Palackého náměstí. Přitom právě on neskrývá ambice udělat politickou kariéru - ve Straně zelených.
O největší změně ve školství za posledních patnáct let, kterou se snaží předseda zelených prosadit, totiž mladí lidé říkají: Nic z toho, co měla nabídnout, nakonec nepřináší.
Láká mě politika
Adam Cyprich už střední školu vystudoval a maturitu složil. "Letos jsem absolvoval gymnázium v Českém Těšíně a byl jsem přijat na Masarykovu univerzitu v Brně," popisuje mladík.
Jako svůj budoucí obor si zvolil veřejnou ekonomiku, ve které se snoubí studium práva, politiky a ekonomie. Do budoucna ho prý totiž láká právě prostředí české politiky.
Pokud by si mohl vybrat, za kterou stranu by dnes vystupoval, říká: "Sedla by mi taková zelená barva." Chtělo by to ale podle něj stranu znovu sjednotit.
Chci studovat práva
Druhým jménem, které se s protesty studentů spojuje, je Filip Vích. Zorganizoval petici proti státní maturitě, pod kterou se podepsalo celkem 16 777 lidí. Akce vznikla - stejně jako plán na demonstraci - na stránkách komunitní sítě Facebook.
Státní maturita
Státní maturita
- Bude mít dvě úrovně obtížnosti - základní a vyšší.
- Studenti budou skládat povinné a nepovinné zkoušky.
- V roce 2009/2010 bude povinná čeština a jeden volitelný předmět - matematika, nebo cizí jazyk.
- V dalších letech bude povinná čeština, cizí jazyk a jeden volitelný předmět - matematika, informatika, nebo základy společenských věd.
- Zkoušky z češtiny a cizího jazyka se budou skládat z testu, eseje a ústní zkoušky.
- Student má možnost opakovat zkoušku až dvakrát z každého předmětu, a to až do 5 let od ukončení studia.
Tento mladý muž studuje Lepařovo gymnázium v Jičíně a maturita ho teprve čeká. Právě příští rok. Až zkoušku dospělosti složí, chtěl by pokračovat na právech, nebo studovat politologii. "To se ale ještě uvidí," říká.
Pokud jde o politické smýšlení, blíž má podle svých slov k pravici.
Příští rok určitě ne
V tom, co by ministerstvo školství mělo s maturitami dělat, se oba organizátoři občas rozcházejí. V jednom ale mají jasno: Zkoušku by studenti příští rok skládat rozhodně neměli.
"Osobně jsem pro odložení státních maturit, a to nejméně o dva roky. Přesněji řečeno do té doby, než budou zodpovězeny otázky všech studentů. A než studenti, pedagogové i ředitelé budou mít jasno a uvidí konečnou a platnou formu vyhlášky," říká Adam Cyprich.
Nikdo totiž podle něj dodnes neví, co od státní zkoušky čekat. "Pan Liška prohlásil, že katalogy byly přístupné již od března 2008, jenže jednotlivé informace se za tu dobu změnily," upozornil.
Nejsme děti!
Neexistují podle něj žádné učebnice, nedořešená je také organizace. Nejsou známy výsledky výběrových řízení na dodavatele služeb, školám chybí vybavení.
"Poslanci ale se studenty nekomunikují, nezajímá je náš názor. Psali jsme několik dopisů adresovaných poslancům či jiným politikům, dodnes se nám nikdo neozval. Až na jednu osobu, a tou je paní poslankyně Olga Zubová. Jako jediná nás pozvala přímo k ní domů, abychom probrali klíčové nedostatky," popsal.
"Jedna věc mi vadila například na vystupování paní ministryně školství v nedělních Otázkách Václava Moravce. Označování studentů jako dětí, zvláště tehdy, kdy je většina z nich již plnoletá, je svým způsobem paranoidní," dodal.
Potřebujeme vůbec státní maturitu?
Filip Vícha by se bez jednotné státní zkoušky dospělosti obešel úplně. "Je tady otázka, jestli státní maturitu vůbec potřebujeme, zda je nutné školy vůbec srovnávat," říká.
Hlavní argument zastánců jednotné zkoušky, že půjde o maturitu a přijímací zkoušku v jednom, totiž podle něj selhal. "Podle posledních informací státní maturita zkoušky nenahradí," řekl.
I jemu pak vadí nedostatky v logistice. "Máme obavy, jestli vůbec testy dostaneme v pořádku, jestli nebudou třeba vyplněné, že se nám nikde neztratí. Nelíbí se nám ani to, že bychom mohli maturovat déle než dva a půl měsíce," přiblížil důvody budoucích maturantů k protestu.
Připustil, že se během času sice zformovala i skupina studentů, kteří maturitu podporují, většinou prý ale jde o lidi, kterým vyhovuje, že je státní zkouška mnohem jednodušší, než maturita dosavadní.
Duel blogerů: Je opravdu nutné odložit státní maturity? |