Praha - Ministerstvo školství ruší od nového školního roku příspěvek na pomůcky pro prvňáčky. ČTK to potvrdil Patrik Kubas z tiskového odboru ministerstva s tím, že tak učinili kvůli úsporám. Takzvané pastelkovné činilo loni 800 korun na dítě, školy za peníze kupovaly písanky nebo pomůcky na kreslení. Ředitelé teď shání peníze jinde, víc připlatí rodiče.
Na pastelkovné šlo loni 85 milionů korun, jeho zrušení avizoval už exministr školství Josef Dobeš (VV). Školské odbory už kvůli finanční situaci ve školství chystají na září protestní akce. Zrušení příspěvku pro nejmenší školáky se nelíbí ani ČSSD.
"V rámci nutných úspor na ministerstvu školství bylo pro rok 2012 pastelkovné zrušeno," sdělil Kubas. Příspěvek byl určen na pomůcky, které už pak nešly použít pro další třídu, tedy třeba písanky, pracovní sešity, kreslicí a rýsovací potřeby nebo desky s písmeny. Často ale příspěvek školám vystačil třeba i na slabikář.
Školám nicméně zůstala povinnost základní výbavu pro prvňáky pořídit. Čerpat mohou ještě z takzvaných ostatních neinvestičních výdajů, které jsou ale určené na pomůcky pro všechny žáky.
"Všechny výdaje na učebnice padly jen na prvňáky," potvrdil ředitel pražské ZŠ Lyčkovo náměstí Jan Korda s tím, že ostatní žáci prostě letos žádné nové učebnice nedostanou. Hlouběji do kapsy tak kromě rodičů prvňáků budou možná muset sáhnout i rodiče starších žáků.
"Některé školy kvůli vládním škrtům nejsou schopny již nyní naplňovat ani zákonem stanovené podmínky a požadavky. Zrušením takzvaného pastelkovného se tento stav dále zhorší, protože školy se musí rozhodnout mezi porušením zákona a nalezením těchto prostředků na úkor jiných položek," kritizoval krok ministerstva senátor a expert ČSSD na školství Marcel Chládek.
Původní pastelkovné, tedy tisícikorunu pro prvňáka, která šla rodičům, zavedla v roce 2006 právě sociální demokracie. V roce 2008 tyto příspěvky zrušila nová vláda, ministerstvo školství pak ale rozdělovalo kolem 80 milionů korun přímo školám.
Cenu základních školních pomůcek pro prvňáčka odhadl Korda na zhruba 1500 korun. Když v to ale rodiče započítají i cenu aktovky, penálu, přezůvek a případně i zaplacení kroužků na začátku školního roku, vyšplhají se prý výdaje klidně na 6000.
Šéf školských odborů František Dobšík navíc upozornil, že ministerstvo dává na pomůcky stále méně peněz. Zatímco v roce 2001 šlo na tyto účely 1,6 miliardy korun, loni to bylo jen 600 milionů. Vydavatel učebnic Jiří Fraus už před časem uvedl, že ve školách nejsou výjimkou i 14 a více let staré učebnice.
"Možná budou (učitelé) učebnice kopírovat na kopírkách. Nastoupí lidová tvořivost," předvídá Dobšík, jak se ve školách s nedostatkem peněz popasují. Některé školy prý nejspíš požádají o pomoc zřizovatele, tedy obec. Podle Dobšíka ale kvůli poklesu financí hrozí zhoršení výuky, kromě zastarávání pomůcek budou muset někteří ředitelé přistoupit i ke slučování tříd. "Na září plánujeme nějaké akce osvětově protestního charakteru," dodal.