Paroubek: Masírovali nás ze všech stran. Pozor na Johna

ČTK ČTK, Zpravodajská směna
4. 6. 2010 13:05
Odstupující předseda ČSSD v projevu před poslanci nepřipustil vlastní pochybení
Jiří Paroubek
Jiří Paroubek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Odstupující předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes před novými poslanci sociální demokracie rozebíral příčiny slabého výsledku strany ve volbách. Ostře kritizoval Věci veřejné a jejich předsedu Radka Johna.

Paroubek také varoval před hlubšími personálními změnami ve straně. Paroubkův projev zněl až za dveře uzavřeného zasedání sněmovního klubu ČSSD, kde jej vyslechli novináři.

Před závěrem proslovu, na jehož konci zněl potlesk, byli vykázáni dál od zasedací místnosti.

O Věcech veřejných Paroubek hovořil jako o "mafiánském projektu ODS" a o Johnovi jako o drzém, nestoudném lídrovi, demagogu a populistovi.

"Je nutné s tím počítat," varoval poslance ČSSD Paroubek, podle kterého budou hrát Věci veřejné roli opozice ve vládní koalici, o které s nimi vyjednávají ODS a TOP 09. Johna označil za pravděpodobně hlavního soupeře ČSSD.

Maršálové bez vojska

Ve vedení sociální demokracie je podle něho osm až deset lidí, za něž nyní není náhrada pro debaty a obraz strany. "Je lepší měnit trenéra než tým," zdůraznil Paroubek, jenž se také pozastavil nad údajně slabou aktivitou členů sociální demokracie. "Jsme někdy generálové, někdy maršálové bez vojska," posteskl si.

Končící šéf se vyjádřil obecně ke stranickému sjezdu. Měl by zvolit nového předsedu, kandidovat chtějí první místopředseda Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Paroubek upozornil na to, že pokud by se sjezd konal koncem září, zasáhl by do předvolebního boje a mohla by utrpět jednota sociální demokracie. Na podzim budou lidé volit část senátorů a obecní zastupitele.

Nulová sebereflexe

Odstupující předseda na jednání klubu ČSSD také rozebíral příčiny nízkého volebního výsledku. Jednu vidí například v kampani ODS, která nebyla pozitivní, ale měla podle něj odradit voliče ČSSD.

Dále Jiří Paroubek poukazoval na údajné výpady médií vůči sobě a vyjádření celebrit v tisku, které se vyslovovaly prakticky shodně pro pravicové strany, i postoje zájmových skupin, jmenoval farmaceutické firmy a velké finanční skupiny. "Byli jsme masírováni ze všech stran," poznamenal.

Sociální demokraté podle něho měli více poukazovat na dluhy, které zanechala vláda ODS v čele s Mirkem Topolánkem. Stav veřejných financí byla podle Paroubka jediná programová oblast, v níž lidé nedávali přednost ČSSD před jinými stranami.

"Totální absence sebereflexe," okomentoval pro Aktuálně.cz Paroubkův projev jeden z přítomných poslanců, který nechtěl být jmenován.

Vláda bude mít podle Paroubka po podzimních volbách 1,5 roku na provedení nepopulárních kroků. Pravicový kabinet podle něj změní Českou republiku za čtyři roky "k nepoznání". Sociální demokraté se musí připravit na opoziční roli, dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy