Zemanova obchodní diplomacie: Miliardy z Arábie v ohrožení

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
13. 6. 2014 18:45
Saúdská Arábie pohrozila Česku obchodními sankcemi kvůli prezidentovým protimuslimským výrokům. Český export do arabské země loni činil 7,2 miliardy korun.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Saúdská Arábie pohrozila české straně obchodními sankcemi. Důvodem je série ostrých výroků, které v posledních dnech pronesl na adresu muslimů prezident Miloš Zeman.

Český export do arabské země je tak v nebezpečí, jde přitom o miliardové částky. V minulém roce podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu činil vývoz z Česka do Saúdské Arábie téměř 357 milionů dolarů (cca 7,2 miliardy korun), částka přitom dlouhodobě roste.

Z údajů také vyplývá, že čeští exportéři jsou v Saúdské Arábii úspěšní v čím dál více odvětvích. Obchodní partnery v zemi nalezly české firmy v oblasti energetiky, petrochemie, vodního hospodářství, obráběcích strojů i spotřebního zboží.

Zdravotníkům se v zemi daří

Stále silnější pozici mají u Saúdů výrobci zdravotnické techniky. Své zdravotnictví totiž Saúdská Arábie intenzivně rozvíjí a v následujících letech ho hodlá zdvojnásobit. V roce 2013 do země české společnosti vyvezly nemocniční nábytek za 2 miliony dolarů (40 milionů korun). Zde dominuje společnost vyrábějící zdravotní lůžka Linet.

"Zatím jsme nezaregistrovali ze strany našich obchodních partnerů v této oblasti žádné kroky, které by souvisely s reakcí Saúdské Arábie na výroky prezidenta. Obecně patří Blízký Východ ke klíčovým trhům, na které se naše firma soustředí," uvedl mluvčí Linetu Jan Hrabovský.

Firmu Linet přijel loni v květnu do Saúdské Arábie představit tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Setkal se tehdy také s českými zdravotníky, kterých zde podle loňských údajů pracovalo asi 250.

Loni také zaznamenala úspěch v Saúdské Arábii česká Tatra, která v Kharj po podpisu smlouvy buduje závod, v němž chce montovat své vozy.

Česká obchodní sdružení zatím situaci nevidí jako vážnou. "Nedomníváme se, že by situace mohla eskalovat do obchodních sankcí a že by byly ohroženy konkrétní nasmlouvané či dojednávané projekty. Předpokládáme, že záležitost se urovná diplomaticky. Pokud by se věci změnily a hrozba by byla reálná, budeme věci zjišťovat a řešit," řekl Aktuálně.cz mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Milan Mostýn.

Komora prezidentovo stanovisko nesdílí

Proti výrokům prezidenta se ohradila Hospodářská komora ČR, která si je vědoma jejich negativního dopadu na obchod.

"Hospodářská komora ČR je pevně přesvědčena, že radikální a extrémní islamistické projevy, jež nacházejí vyjádření v podlých teroristických útocích, nemají nic společného s islámským náboženstvím. Proto považujeme vystoupení některých českých politiků, která se necitlivě dotkla islámského cítění, za neodůvodněné s tím, že HK ČR takovéto stanovisko nesdílí," uvedl předseda zahraniční sekce Hospodářské komory České republiky Ilja Mazánek a připomněl, že v Saúdské Arábii působí až šest společných podniků. Jedním z nich jsou i lázně Saudi Darkov.

Prezident Česko-arabské obchodní komory (ČAOK) George Karráa na rozdíl od svých kolegů ze Svazu průmyslu a z Hospodářské komory ČR považuje saudskoarabskou výhrůžku obchodními sankcemi za "velice reálnou". Zvrátit se podle něj nyní dá pouze diplomatickou cestou. "Pan (Hynek) Kmoníček dobře ví, co má dělat. Záleží však, zda ho poslechne pán z Hradu," řekl Karráa Aktuálně.cz.

Zeman je ostřejší než Izraelci

"Nechápu, co má pan Zeman proti lidem ze Středního Východu a proč kamarádí pouze s Izraelem. Ale ani izraelští politici nejsou k arabským zemím tak útoční jako Zeman. Je s podivem, že stát, který vede s Araby válku, je mírnější než prezident České republiky," komentuje Zemanovy projevy Karráa.

Výrok, který byl poslední kapkou do poháru saúdskoarabské trpělivosti, Zeman pronesl při příležitosti oslav izraelského dne nezávislosti.

"Muslimští fanatici nedávno v Nigérii zajali 200 mladých křesťanských dívek. A v květné Evropě se v srdci Evropské unie nedávno odehrál odporný atentát v židovském muzeu v Bruselu. Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají," řekl tehdy Zeman.

Není to však zdaleka jeho první prohlášení na citlivé téma náboženství. Loni v říjnu rozčílil Palestince, když prohlásil, že by se česká ambasáda mohla přestěhovat z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Přitom je to právě prezident Zeman, kdo už několikrát zopakoval, že v otázkách diplomacie se nesmí zapomínat na obchodní zájmy. Připomněl to například ve chvíli, kdy na něj neziskové organizace i někteří politici apelovali, aby zrušil pozvání uzbeckého prezidenta, který je považován za diktátora.

 

Právě se děje

Další zprávy