Hloupé a nešťastné, odsuzují politici výroky Zemana o islámu

Lucie Stuchlíková Markéta Šrajbrová Lucie Stuchlíková, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 13. 6. 2014 14:46
Prezidentova veřejná kritika může poškodit české obchodní zájmy, myslí si poslanci.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Čeští politici považují kritiku prezidenta Miloše Zemana na adresu muslimů a islámu za nevhodnou. Může podle nich ohrozit české obchodní zájmy.

Zeman se v projevu na izraelské ambasádě vyjádřil k útoku v bruselském židovském muzeu a uvedl, že za podobně motivovanými násilnými akty stojí islámská ideologie.

Jeho slova pobouřila představitele Saúdské Arábie, kteří si minulou neděli předvolali českého velvyslance a žádali vysvětlení. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se obává, že Saúdská Arábie zareaguje obchodními sankcemi.

Podle údajů Hospodářské komory české firmy do země ročně vyvážejí zboží za 250 až 330 milionů dolarů. Jde například o zdravotnickou nebo výpočetní techniku, stavební stroje nebo generátory.

Myslet na investice

"Nikomu nelze brát soukromý názor, nicméně z úst hlavy státu to vyvolává určité mezinárodní napětí a může se to České republiky dotknout také ekonomicky,“ uvedl místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09).

Muslimští fanatici nedávno v Nigérii zajali 200 mladých křesťanských dívek. A v květné Evropě se v srdci Evropské unie nedávno odehrál odporný atentát v židovském muzeu v Bruselu. Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo zahraničí i Sněmovna se podle něj dlouhodobě snaží získat pro české výrobce nové trhy. "Za situace, kdy se jedná zejména s rozvojovými státy, mezi nimi i muslimskými, považuji tyto výroky za nešťastné,“ dodal Gazdík.

Předseda zahraniční sekce Hospodářské komory Ilja Mazánek upozornil, že české podnikatelské kruhy dlouhodobě považují arabské země za důležitého obchodně-ekonomického partnera. Kromě nezanedbatelného vývozu se české firmy v Saudské Arábii podílejí i na řadě projektů jako subdodavatelé nadnárodních firem. "Vše zmíněné tak může být neuváženými výroky ohroženo," dodal Mazánek.

Ekonomická diplomacie

Je to přitom právě Zeman, který často zdůrazňuje, že v diplomacii je třeba hledět nejdříve na ekonomické zájmy. Naposledy zkritizoval ministry, když kvůli nedodržování lidských práv v Uzbekistánu bojkotovali plánovanou návštěvu tamního prezidenta Islama Karimova.

"Poněkud mě znepokojuje, že třeba investice v Uzbekistánu, ale i v dalších zemích, jsou ohroženy politikou, která si říká politika ochrany lidských práv,“ zlobil se tehdy prezident.

Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka by se měl Zeman vlastními doporučeními řídit i tentokrát. "Obchodní zájmy jsou věc, kterou by měl pan prezident zvážit v případě, že by se chtěl k těmto věcem dále vyjadřovat,“ vzkázal Hamáček.

Sobotka: Je to zbytečná démonizace

Prezidenta se zastal premiér Bohuslav Sobotka, který vyzval, aby se Zemanovy výroky zbytečně nedémonizovaly. Žádné sankce podle premiéra nehrozí. O chystaných postizích zatím nemá informace ani Svaz průmyslu a dopravy nebo oslovené firmy.

"Zatím ze strany obchodních partnerů v té oblasti Linet nezaregistroval žádnou reakci, která by s tou hrozbou sankcí souvisela,“ uvedl mluvčí společnosti Linet Jan Hrabovský. Firma se specializuje na výrobu zdravotních lůžek a právě Saúdská Arábie je pro ni klíčový partner.

Prezident Česko-arabské obchodní komory (ČAOK) George Karráa však považuje saúdskoarabskou výhrůžku obchodními sankcemi za "velice reálnou“. Zvrátit se podle něj nyní dá pouze diplomatickou cestou.

"Pan (Hynek) Kmoníček dobře ví, co má dělat. Záleží však, zda ho poslechne pán z Hradu,“ řekl Karráa Aktuálně.cz. Podle Karráa nejsou ani izraelští politici vůči arabským zemím tak kritičtí jako český prezident.

Bezpečnostní riziko

V diplomatickou cestu doufá také šéf Sněmovny Hamáček. "Věřím, že se podaří přesvědčit naše partnery, že tím, kdo v této zemi formuje zahraniční politiku, je vláda, nikoli prezident republiky,“ myslí si Hamáček.

Ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) navíc upozorňuje, že prezidentovy výroky zbytečně provokují militantní část muslimů.

"Ty výroky jsou hloupé. Nedivil bych se, kdyby se slušná část muslimů urazila nebo se jí to dotklo. Ale je to navíc velmi nebezpečné, protože u radikální části to může vyvolat nějaké úvahy o odvetě, a prezident by takto neměl ohrožovat bezpečnost občanů ČR," myslí si Dienstbier.

 

Právě se děje

Další zprávy