Pálení čarodějnic zakázané není, ale musí kvůli suchu probíhat opatrně, varují hasiči

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2020 17:38
Kvůli suchému počasí by lidé měli být velmi opatrní při pálení ohňů, upozorňují hasiči. Od začátku měsíce do neděle 26. dubna vyjížděli v celém Česku k 2676 požárům, zejména v přírodním prostředí. Nejhorší bylo první dubnové pondělí s téměř třemi stovkami požárů, šestinásobkem oproti dlouhodobému dennímu průměru.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: HZS ČR

"Nejhorším dnem byl 6. duben, kdy hasiči likvidovali 297 požárů, dlouhodobý denní průměr je 49 požárů. Obecně právě počasí před oslavami čarodějnic hraje největší roli v nárůstu požárů. Pokud je před 30. dubnem dlouho sucho a je teplo, dojde k požáru mnohem snáz, než když je půda prosáklá vodou," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí hasičů Nicole Studená.

Zvýšené riziko požárů je každoročně v období takzvaného pálení čarodějnic. Loni 30. dubna hasiči vyjížděli k 64 požárům, o rok dříve dokonce ke 136. Výrazný rozdíl byl způsobený počasím. Zatímco loni před pálením čarodějnic pršelo, konec dubna 2018 byl podobně suchý jako letos.

Pokud se letos lidé i přes omezení kvůli šíření nového koronaviru chystají k oslavám a pálení ohňů, měli by dbát zvýšené opatrnosti, varuje Studená. A připomíná, že organizátoři z řad firem a živnostníků mají ze zákona povinnost dopředu hlásit pálení ohňů na volném prostranství. I v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, je doporučováno to hasičům oznámit předem - slouží k tomu web paleni.izscr.cz.

Zcela zakázané je rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě nebo ve vzdálenosti menší než 50 metrů od okraje lesa. Kvůli odlétajícím jiskrám je potřeba dodržet také bezpečnou vzdálenost od obytných a hospodářských budov. "Pro zajímavost lze v této souvislosti připomenout nařízení platné z doby Josefa II., kdy bylo povoleno pouze jedno obecní ohniště za vsí v bezpečné vzdálenosti od nejbližšího stavení," doplnila mluvčí hasičů. 

 

Právě se děje

Další zprávy