Padělky zaplaví Česko. Našly místo, kde je neodhalíte

Pavel Baroch
22. 11. 2012 6:30
Padělané výrobky známých značek se na internetu před Vánocemi nevyhnou ani zavedeným obchodům
Která je pravá a která kopie?
Která je pravá a která kopie? | Foto: Pavel Baroch

Praha - Padělané výrobky známých světových značek se stěhují do internetových obchodů, které prodejcům nabízejí dokonalejší úkryt než třeba tržiště s vytrvalými kontrolami celníků.

To, že se falzifikátů značkového oblečení nebo hraček objevuje v e-shopech čím dál víc, potvrzuje Česká obchodní inspekce i Celní správa. A jako jeden z důvodů uvádějí právě poměrně časté návštěvy celníků na tržištích.

"Padělků na internetu rozhodně přibývá a zvláště teď před Vánoci to bude masakr. Padělá se snad úplně všechno, a co se padělá, to se nabízí na internetu," řekl Aktuálně.cz celník, který nemohl sdělit své jméno, protože není oprávněn podávat informace.

"Dokonce i u prodejců, kteří nabízejí celý rok originály a zakládají si na tom, se stává, že se jim při předvánočních nákupech, kdy chtějí co nejvíc vydělat, přimotá neúmyslně do jejich obchodu i nějaký padělek," dodal celník, který se specializuje právě na internetovou kriminalitu.

Mluvčí obchodní inspekce Miloslava Fléglová uvedla, že se z prodeje padělků v e-shopech a dalších internetových portálech stává fenomén. Že kromě poctivých prodejců se objevuje i dost těch, kteří nabízejí falzifikáty. "A nemůžeme vyloučit, že toho bude nadále přibývat," řekla Aktuálně.cz Fléglová.

Odhalené napodobeniny panenek

Na jeden případ narazila i redakce Aktuálně.cz. Slevový portál pepa.cz nabízel několik dní za velmi příznivou cenu několik panenek Monster High, které patří v posledních měsících mezi hračkářské hity. Jenže nabízené panenky nevyrobil jejich autor, hračkářský gigant Mattel, šlo o napodobeninu, která se tvářila jako originál.

Napodobenina značkových hraček nabízených na pepa.cz.
Napodobenina značkových hraček nabízených na pepa.cz. | Foto: Archiv

Když na to v diskusi pod vystaveným zbožím některé ze zákaznic upozornily, pracovnice portálu Daniela Gregorová odmítla, že by šlo o kopie. "Dodavatel se zaručuje, že jde o originální výrobek," napsala.

Výrobce posílá dopis

Podle společnosti Mattel rozhodně nejde o ojedinělý případ, napodobeniny panenek a dalších výrobků Monster High se objevily ve více e-shopech a v inzertních portálech.

"Situaci se snažíme řešit s jednotlivými provozovateli, a to jak písemným upozornění na prodej zboží, které je neoprávněně označené značkou Monster High, tak nabídkou součinností při nápravě," sdělila Aktuálně.cz manažerka společnosti Michaela Gilarová.

Jako jednu z možností, jak si zkontrolovat, zda jsou nabízené hračky pravé, doporučila Gilarová porovnat výrobky v internetovém katalogu firmy.

Portál panenky stáhnul

Manažerka dodala, že stejně Mattel postupoval i v případě portálu pepa.cz - poslal mu upozorňující dopis, že prodává napodobeniny, ovšem s originálním názvem. Jak si posléze Aktuálně.cz ověřilo, e-shop přestal panenky okamžitě nabízet.

"Stáhli jsme to z prodeje," řekla pracovnice portálu Daniela Gregorová. Dodala, že vedení firmy tento problém začalo řešit s dodavatelem zmiňovaných hraček. Nesdělila ale, kdo to je, a odmítla poskytnout i kontakt na své nadřízené. "To nemohu sdělovat," řekla pouze.

Graf ukazuje, od jakých značek inspekce kopie zajistila.
Graf ukazuje, od jakých značek inspekce kopie zajistila. | Foto: ČOI

Neoriginální panenky Monster High si na portálu koupily desítky lidí. Pokud o napodobeniny nebudou mít zájem, mohou chtít peníze zpátky.

Milionové pokuty

V tomto konkrétním případě dopadl slevový portál ještě dobře.

Pokud by totiž na nabízené napodobeniny panenek přišla třeba Česká obchodní inspekce, hrozila by mu za klamavé obchodní praktiky až pětimilionová pokuta.

Ačkoli inspekce tvrdí, že plagiátů na internetu přibývá, přesnou statistiku si nevede, protože nerozlišuje mezi běžným obchodem, tržnicí a e-shopem.

Za tři čtvrtě letošního roku inspektoři provedli celkem 1166 kontrol zaměřených na ochranu duševního vlastnictví. Kromě tržišť, kde se doposud zajišťuje nejvíc padělků, prověřovali i butiky v turisticky vyhledávaných místech a právě internetové obchody.

Inspekce zjistila, že předpisy porušilo 877 prodejců, tedy celé tři čtvrtiny, přičemž 343 z nich byl zakázán další prodej. Obchodníci dostali pokuty v celkové výši převyšující 5 milionů korun a zabaveno bylo 33 018 padělků, jejichž cena byla podle originálů vyčíslena na 62,4 milionů.

Zabavené padělky Tommy Hilfiger.
Zabavené padělky Tommy Hilfiger. | Foto: Celní správa

Zabavený textil za 10 milionů

Celní správa prakticky každý týden objeví na internetu nějaké padělané zboží.

Koncem října se "pochlubila" velkým úlovkem: ve dvou distribučních skladech internetového prodejce našla bezmála šest tisíc kusů triček a mikin světoznámé firmy Tommy Hilfiger. Hodnota zabaveného zboží by v případě prodeje činila téměř deset milionů korun.

Právě textil a obuv je podle už citovaného celníka nejčastější padělané zboží v internetových obchodech. "Ale prodávají se třeba i padělané náhradní díly na auto," řekl Aktuálně.cz.

Mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták uvedl, že mezi padělatelské "hity" patří stále léky a zdravotnické přípravky, například ty na podporu erekce. Mnozí muži se totiž za svůj problém stydí, a proto nakupují na internetu.

Specialisté na padělky

Celníci před pár lety zřídili pro internetovou kriminalitu specializovaný útvar a jeden z jeho členů tvrdí, že práce neustále přibývá.

Mluvčí Barták uvedl, že Celní správa uzavřela kvůli odhalování padělků dohodu s internetovým portálem aukro.cz. "Poskytují nám informace," řekl Aktuálně.cz Barták.

Dodal, že zvýšený počet odhalených padělků ještě neznamená, že všechny e-shopy nabízejí jenom napodobeniny. Zavedené obchody, které mají i své vlastní výdejní místo, jsou podle něho seriózní. 

Úkryt na internetu

Mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová uvedla, že prokázat, zda e-shop nabízí padělek, bývá mnohdy složitější než u stánkařů nebo prodejců v běžném obchodě.

Inspektoři totiž musí nabízené zboží koupit a pak ho nechat posoudit znalcem, jestli to je skutečně plagiát. Fléglová uvedla, že majitelé ochranných značek někdy s inspekcí moc nespolupracují, takže šetření skončí bez výsledku.

Zákazníci by podle ní měli být opatrní především tehdy, když internetový obchod nabízí značkové výrobky od více firem. Podezřelé také je, když se za zboží musí zaplatit předem a není možné ho odebrat na dobírku, nebo když e-shop nemá výdejní místo a zboží pouze posílá.

 

Právě se děje

Další zprávy