Praha - Závěrečný pohled na trendy předvolebních výzkumů, než začne v úterý platit zákaz jejich zveřejňování, ukazuje, že nejsou pro Andreje Babiše, sociální demokracii ani komunisty příliš příznivé.
Babišovo hnutí ANO podle agentury Median průběžně ztrácí sílu, což je opak situace před posledními volbami. Tehdy agentury "nestíhaly" zaznamenat velikost růstu jeho podpory, takže čísla z průzkumů ve volbách překonal. Nyní by reálně mohl získat spíše méně, než kolik průzkumy uvádějí. Agentura Median mu v tom posledním, který před volbami vydává, přisoudila 25 procent hlasů. Čísla sbírala 25. září až 5. října (celý výzkum včetně metodiky najdete zde).
V minulých týdnech se objevily i další dva náznaky, že Babišův stroj na vítězství skřípe: podle agentury CVVM si výrazně pohoršil v důvěře stranickým představitelům, tatáž agentura si pak povšimla výrazného úbytku takzvaných stranických preferencí hnutí ANO. Tyto preference ovšem neříkají, jak volby dopadnou, ve volebním modelu CVVM oslabující ANO zůstávalo suverénem.
Navíc podle trendů, patrných z aktuálního výzkumu Medianu, by hnutí ANO jakýkoliv výsledek nad 20 procent stačil na výrazné volební vítězství, protože ČSSD a KSČM oslabují rovněž. Sociální demokraté mají nyní 12,5 procenta, komunisté 10,5 procenta, uvádí agentura.
Hubenější vítězství ve víkendových volbách by se tak mohlo odrazit v tom, že by ANO patrně učinilo případným koaličním partnerům výraznější ústupky v rozdělení ministerstev či v prioritách vládního programu.
Občanští demokraté a TOP 09 slábnou
Za poslední dva měsíce zřetelně slábne i podpora ODS a TOP 09, naproti tomu ještě výrazněji stoupá obliba pirátů a Okamurovy SPD.
Pokud by stávající trendy pokračovaly tak, jak je zmapoval Median, nemusejí piráti a Okamura vůbec být stranami, které se do sněmovny dostaly jen těsně. Naopak by mohly mít výrazné slovo v sestavování nové vlády.
Procenta v různých průzkumech se liší vlivem statistické chyby, odlišné metodiky nebo jiného načasování sběru dat. Ale také Centrum pro výzkum veřejného mínění, pracující pod hlavičkou Akademie věd, ve svém zářijovém průzkumu zachytilo oslabení většiny zavedených stran včetně hnutí ANO a naopak posilování pirátů, SPD a také Starostů a nezávislých.
Pouze 49 procent lidí si podle Medianu nyní je jistých, že půjdou volit, a zároveň jsou rozhodnutí, kterou stranu podpoří. Voličů, kteří spíše či vůbec ještě nevědí, koho volit, od předchozího výzkumu podle agentury ubylo ze 32 na 29 procent.
Pro jednotlivé partaje jsou volby i zdrojem příjmů. Každá strana, která získá alespoň 1,5 procenta hlasů, obdrží stokorunu za hlas. Od tří procent nahoru začíná roční příspěvek na činnost ve výši šest až deset milionů korun podle volebního úspěchu. Strany, které se dostanou do sněmovny, získávají navíc další peníze za jednotlivé poslance.