Otevřel korupční kauzu na České poště. Teď ho policie viní, že z ní chtěl vysát 27 milionů

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
1. 6. 2016 15:55
Detektivové stíhají podnikatele Lukáše Čadka z loňské korupční kauzy, která se dotkla České pošty. Prostředník tehdy nabízel, že za úplatek vyřeší podnikatelův 27milionový spor s poštou. Policisté nyní Čadka obvinili z podvodu. Tvrdí, že si důkazy o nároku na 27 milionů vymyslel - a také že například zfalšoval klíčové e-maily.
Čadek
Čadek | Foto: DVTV

Praha - Loni v létě vystoupil podnikatel Lukáš Čadek se závažným obviněním. Když se snažil vyřešit svůj vleklý obchodní spor s Českou poštou, zazněla podle něj na schůzce v kavárně diskrétní nabídka: vše se urovná - ale milion dostane ČSSD a dva miliony lidé kolem ministra vnitra Milana Chovance.

Čadek se teď však ocitá ve zcela jiné pozici - a stejně tak se mění jeho příběh.

Čtyřiatřicetiletého podnikatele policisté minulý týden obvinili z podvodu. Tvrdí, že si svůj obchodní spor s poštou od začátku vymyslel a zfalšoval například e-maily, které měly svědčit v jeho prospěch. Českou poštu prý tak chtěl okrást o 27 milionů.

"Je absurdní, jak se teď všechno otočilo proti mně," diví se Čadek.

Čadkův případ popsaly přesně před rokem Hospodářské noviny. Podnikatel v té době zažaloval Českou poštu o 27 milionů - tedy o ztrátu z nevydařeného byznysu se státním podnikem.

Maily jsou falešné, říká policie

Čadkova firma dodávala na pobočky pošt například cestovní soupravy na šití nebo hračky - drobné zboží, které se prodávalo na přepážkách. V roce 2010 začal Čadek podle své verze připravovat s poštou další projekt: soutěž, jejíž účastníci vyhrají například ložní prádlo s motivy komiksového čtyřlístku. Do zboží a výherních kupónů investoval přes 20 milionů.

Jenže pošta zboží nikdy neodebrala a Čadkovi zbyly jen obrovské dluhy, zdravotní problémy a rozvrácená rodina.

Policejní vyšetřovatelé však přišli nyní s obviněním, že Čadek chtěl peníze z pošty vytáhnout podvodem, za nějž může jít do vězení až na deset let.

Čadek loni na jaře vyzýval poštu, ať se s ním vyrovná, v opačném případě bude následovat žaloba. Ukazoval přitom managementu podniku kopie e-mailů, podle nichž mu lidé z vedení pošty rozjezd čtyřlístkové soutěže schválili. A on tedy v dobré víře nakoupil drahé zboží.

Proč bych to dělal? diví se Čadek

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu si ale vyžádali z pošty přehled e-mailů. A ty Čadkovy nenašli. Nebo přesněji - některé ano, ale lišily se od těch, které podnikatel předkládal: nebylo v nich nic o tom, že manažeři pošty uznávají zodpovědnost za Čadkův zmařený byznys. "Předkládal doklady a písemnosti, jejichž obsah byl nepravdivý, smyšlený a záměrně upravený," napsali detektivové do textu obvinění.

V jednom z e-mailů, které policie označila za podvrh, například píše v roce 2011 tehdejší ředitel regionálního obchodu Jan Foubík: "Nebráníme se tomu nějak vyřešit tuto špatnou situaci. Chápu a vím, že došlo k pochybení na naší straně… Věřím, že najdeme nějaké řešení." Čadek se přitom i tímhle e-mailem snaží dokázat, že pošta už dříve uznala vinu na krachu jeho byznysu. A měla by mu tedy vše zaplatit.

Podnikatel tvrdí, že nic neupravoval, naopak že policistům dával během vyšetřování sám tipy na e-maily, které si mají z pošty vyžádat a které jeho nárok na odškodnění dokládají. "Copak bych to dělal, když bych věděl, že jsou falešné? To přece nedává smysl. Já nic nepozměňoval," tvrdí Čadek. Originály e-mailů Čadek už nemá. Když prý zkrachoval, přišel i o servery, kde byla data uložena.

"Předložené materiály, například e-mailová komunikace, byly podle názoru České pošty dodatečně upraveny, tedy falzifikovány, a v žádném případě neprokazovaly vznik údajné škody," souhlasí se závěry policie mluvčí pošty Matyáš Vitík.

O podvodu ani slovo

Na druhou stranu, pošta ve vyjádření k Čadkově civilní žalobě o 27 milionů, které poslala k soudu, nemluví o tom, že se stala obětí podvodu. A před rokem se o údajném Čadkově nároku vyjadřovala spíš opatrně. "My jsme se snažili panu Čadkovi vysvětlit, k čemu došlo. Nicméně i podle indicií, které mám od právníků, jsme nepochybili. Je to pak samozřejmě tvrzení jedné strany proti tvrzení druhé strany," prohlásil loni generální ředitel pošty Martin Elkán.

Policistům posloužil jako podpůrný důkaz i fakt, že Čadek na dodávky povlečení s postavičkami ze Čtyřlístku nikdy neměl s poštou uzavřenou smlouvu. Podle výpovědí lidí z vedení pošty se sice o obchodu jednalo, ale jen nezávazně. "Ale to já jsem nikdy netvrdil. Od začátku říkám, že jsou udělal obrovskou chybu, protože jsem se spolehl na ústní dohodu - a nemám proto nic písemně," brání se Čadek.

A ještě na jednom zjištění policisté postavili obvinění: když Čadek loni vyjednával s poštou o smírném odškodnění, poslal jeho právník generálnímu řediteli Elkánovi prohlášení dvou svědků. Ti podle něj v roce 2010 byli u některých jednání s manažery pošty, kteří Čadkovi slibovali společný obchod. Jeden svědek ale policistům řekl, že v době podpisu prohlášení byl na dovolené v zahraničí. Druhý popřel, že by cokoli podepisoval, a řekl, že na žádném jednání na poště nebyl.

Čadek to vysvětluje tak, že šlo jen o pracovní podklady, které svěřil svému advokátovi, jenž ho ve sporu s poštou zastupoval. Aby advokát věděl, jaké svědky může případně přivolat k soudu, až dojde na projednání žaloby. A vzpomíná, že se na schůzkách s manažery pošty řešily podrobnosti blížícího se byznysu. "Například, v jakých krabicích povlečení bude. Aby se vše mohlo do měsíce spustit. Takže ten obchod už šel do finále," říká Čadek.

Policisté nezpochybňují, že Čadek zboží za 20 milionů opravdu nakoupil. Mimo jiné jim to potvrdil i finanční úřad, který Čadkovu firmu před lety kontroloval kvůli odpočtu DPH.

"Všichni jsou připraveni kasírovat"

Podnikatel Čadek má od loňska na krku ještě jedno stíhání. Loni v létě se na vodě seznámil s jistým Kamilem Chocem, sociálním demokratem ze středních Čech, který podnikateli nabídl, že umí zařídit, aby pošta jeho 27milionový nárok uznala. Avšak pod podmínkou, že tři miliony odtečou do jiných kapes. "Všichni jsou připraveni kasírovat," říká Choc na nahrávce, kterou si Čadek na společné schůzce tajně pořídil.

Konkrétně měla podle Choce dostat milion sociální demokracie, dva miliony pak měly jít k ministru vnitra Chovancovi, pod nějž pošta spadá.

Policejní vyšetřování nikdy neprokázalo, že by Chovanec byl do případu namočený. Naopak detektivové obvinili Čadka s Chocem z korupce. Čadek do kauzy spadl proto, že se sice nejprve odhodlal jít se svým příběhem na státní zastupitelství, nakonec tam ale odmítl sepsat trestní oznámení s tím, že policii nevěří. Potom sám podal trestní oznámení na poštu, že její vinou přišel o 27 milionů. Kriminalisté ho později odložili, protože žádný trestný čin nezjistili.

Čadek se od propuknutí sporů s poštou věnuje sbírání informací o hospodaření tohoto strategického státního podniku s dvacetimiliardovými tržbami. Mimo jiné o zakázkách nebo nákupech techniky. "A právě v době, kdy se chystám kvůli některým zakázkám podat trestní oznámení, přijde policejní stíhání. To mi přijde zvláštní," říká Čadek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy