Soud odmítl návrh na potrestání v kauze České pošty, případ je moc složitý

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 10. 2015 16:07
Obvodní soud pro Prahu 1 odmítl návrh na potrestání dvou lidí v kauze údajné korupce kolem státního podniku Česká pošta. Věc se kvůli spletitosti případu zřejmě nebude projednávat ve zkráceném řízení, ale ve standardním trestním řízení. Bližší informace zatím nemůže soud zveřejňovat, usnesení není pravomocné a lze proti němu podat stížnost.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Soud okolo třímilionového údajného úplatku v kauze České pošty bude podle právního zástupce Kamila Choce zřejmě projednávat případ ve standardním trestním řízení namísto zkráceného. Obvodní soud pro Prahu 1 proto odmítl návrh na potrestání, obdobu obžaloby v trestním řízení.

Vyjádření Pavla Hanuše, právního zástupce sociálního demokrata Karla Choce, přinesl server Lidovky.cz. Hanuš uvedl, že zkrácenému řízení brání složitost případu. V kauze České pošty se nikdo zatím nepřiznal k vině a spis má přes 500 stran. Zkrácené přípravné řízení se koná jen v jednoduchých případech, kdy byl podezřelý například přímo přistižený při činu a případný trest by nepřesáhl pět let.

Návrh na potrestání podal koncem září státní zástupce Zdeněk Matula. Podání se mělo týkat jedné firmy a dvou osob, pravděpodobně podnikatele Lukáše Čadka a sociálního demokrata Kamila Choce.

Třímilionový úplatek

Kauza kolem České pošty vypukla v srpnu. Týká se zejména Čadka a Choce, který údajně po Čadkovi chtěl třímilionový úplatek za urovnání sporu s poštou. Peníze prý měly jít do pokladny ČSSD a přímo ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), což strana i Chovanec odmítají.

Případem se nejprve zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Žalobci pak poslali případ k soudu ve zkráceném přípravném řízení a navrhli potrestání obou aktérů kauzy za nepřímé úplatkářství. Za tento čin hrozí až dva roky vězení tomu, kdo úplatek poskytne, nabídne nebo slíbí, a až tři roky vězení tomu, kdo úplatek žádá či přijme.

Podle údajů, které byly ve středu dopoledne zveřejněny ve veřejné justiční databázi, soud v pondělí tento návrh na potrestání odmítl. O dva dny později rozhodnutí rozeslal žalobcům a podezřelým. Soud podle mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Lenky Cihlářové bude moci zveřejnit bližší informace, až se dozví, že bylo usnesení všem doručeno.

Zmařené zakázky

Spor vypukl kvůli zakázce Čadkovy firmy pro Českou poštu. Podnikatel na pobočkách pošty původně prodával zboží jako šicí boxy nebo céčka a chtěl sortiment rozšířit. Z dalšího obchodu nakonec sešlo a podnikatel zkrachoval.

Státní zástupce Zdeněk Matula na konci září napsal, že dvojice je podezřelá v souvislosti s tvrzenou pohledávkou za 24 milionů korun. "Jedna z podezřelých fyzických osob požadovala poskytnutí úplatku tři miliony za to, že bude svým vlivem a prostřednictvím dalších osob působit na úřední osoby mající vliv na činnost České pošty, aby Česká pošta tuto pohledávku mimosoudně uhradila. Druhá z osob, jednající za podezřelou právnickou osobu, poskytnutí požadovaného úplatku přislíbila," uvedl Matula.

V případu padlo také několik trestních oznámení. Kvůli úplatkům už Čadek podal trestní oznámení ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci, další směřuje přímo na Českou poštu a její zaměstnance v čele s ředitelem Martinem Elkánem. Stejně se zachovala i Česká pošta a Chovanec, kteří kvůli kauze také trestní oznámení podali.

 

Právě se děje

Další zprávy