Soud mi dal za pravdu, pošta mi má zaplatit 23 milionů, tvrdí podnikatel s céčky. Lže, reaguje pošta

Marek Pokorný Vojtěch Blažek Marek Pokorný, Vojtěch Blažek
Aktualizováno 10. 2. 2016 13:30
Spor mezi podnikatelem Lukášem Čadkem a Českou poštou má pokračování. Podnikatel, který tvrdí, že jej Česká pošta dovedla do krachu, protože od něj neodebrala domluvené zboží za desítky milionů korun, v úterý uvedl, že mu soud dal za pravdu a vydal platební příkaz, podle něhož mu má pošta zaplatit 23 milionů korun. Pošta to ale popírá.
Foto: Aktuálně.cz

Praha – Spor mezi podnikatelem Lukášem Čadkem a Českou poštou má pokračování. Podnikatel, který tvrdí, že jej Česká pošta dovedla do krachu, protože od něj neodebrala domluvené zboží za desítky milionů korun, v úterý uvedl, že mu soud dal za pravdu a vydal platební příkaz, podle něhož mu má pošta zaplatit 23 milionů korun. Pošta to ale popírá.

Čadek uvedl, že mu soud navíc odpustil více než milionový soudní poplatek, na který podnikatel neměl. A kvůli kterému bylo rozhodování o jeho pohledávce zmrazeno.

"Pro mě je to velice důležité. Jednak na soudní poplatek nemám - takže bych se vůbec soudit nemohl. A také to znamená, že teď můžu k soudu pozvat všechny svědky a ukázat všechny dokumenty, které potvrzují, že mám na peníze nárok," prohlásil Lukáš Čadek. Platební rozkaz je totiž víceméně formální rozhodnutí a důkazy druhé strany se soud zabývá až při případném odvolání.

To, že by soud rozhodl, ale pošta odmítla. "Ověřovali jsme to u soudu. Pan Čadek opět evidentně lhal. Soud platební rozkaz zatím nevydal a ani se k tomu nechystá," uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Sám Čadek ale odpuštění poplatku interpretuje tak, že jeho žalobě dal soud zapravdu. "Jak soud píše ve svém odůvodnění, nepovažuje moji žalobu za bezdůvodnou. Tím pádem platební rozkaz vstupuje v platnost. Pošta může udělat dvě věci – uhradit, nebo se odvolat," řekl.

"Pošta již minulý rok obdržela předžalobní výzvu a následně byla informována o podané žalobě. K té se pošta i ministerstvo vnitra posměšně vyjadřovaly, jelikož nikdo nevěřil v rozhodnutí soudu, které jsem naštěstí obdržel," poukázal.

Začínali s céčky

Čadek je s poštou ve sporu již několik let. Zpočátku se přitom jejich spolupráce vyvíjela zdárně. Nyní ale případ musí řešit nejen policie a soudy, ale dokonce kvůli němu loni v srpnu zasedala Bezpečnostní rada státu.

Byznys s poštou začínala Čadkova firma před více než pěti lety na céčkách – v rámci retrovlny, která oživila zájem o barevný plastový hit 80. let. Céčka nebo třeba soupravu šití na cesty dodávala na poštovní přepážky, kde si je lidé mohli koupit, když šli poslat dopis nebo zaplatit složenku.

Poté se domlouvali na další spolupráci – že Čadek dodá další zboží, které pošta měla prodávat na pobočkách pošty či rozdávat jako ceny v dárkové soutěži. Jenže s poštou neuzavřel písemnou smlouvu a ta od zamýšlených plánů nakonec ustoupila. Čadkovi tak zůstalo neprodejné zboží za desítky milionů korun – například povlečení s obrázky Čtyřlístku, desetitisíce polštářků či čtvrt milionu ponožek – a on zkrachoval.

Tři miliony bokem

Případ nyní navíc vyšetřuje policie – obvinila samotného Čadka spolu s bývalým členem ČSSD Kamilem Chocem. Oba jsou stíháni za nepřímé úplatkářství.

Čadek loni v červnu svůj případ popsal Hospodářským novinám. Poté se na něj podle jeho slov obrátil jeho známý Kamil Choc s tím, že zařídí, aby mu pošta peníze zaplatila – musí mu ale prý dát tři miliony korun bokem na úplatky. Čadek si uvedený hovor nahrál. Podle policie je problém ten, že o Chocově požadavku informoval až s delším odstupem.

Pošta navíc na Čadka podala trestní oznámení. Čadek se například zaštiťoval i e-maily, které měly dohodu o obchodu potvrzovat. Pošta ale tvrdí, že byly dodatečně upraveny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy