Chovanec k České poště: Vyšetřovací komisi ani schůzi Sněmovny se nebráním

ČTK ČTK
11. 9. 2015 12:06
Ministr vnitra Milan Chovanec se nebrání mimořádné schůzi Sněmovny kvůli státnímu podniku Česká pošta, pod jehož úřad spadá. Není ani proti vzniku vyšetřovací komise k zadávání zakázek poštou. Podobně se vyjádřili i další poslanci z ČSSD a KDU-ČSL. Oba koaliční kluby budou o návrhu na svolání mimořádné schůze k poště, s nímž přišlo vládní hnutí ANO, teprve jednat.
Milan Chovanec.
Milan Chovanec. | Foto: Ministerstvo vnitra

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), pod jehož úřad spadá Česká pošta, se nebrání mimořádné schůzi Sněmovny k tomuto státnímu podniku ani vzniku vyšetřovací komise k zadávání zakázek poštou.

Podobně se vyjádřil předseda sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák, naopak šéf lidoveckého klubu Jiří Mihola je ke vzniku komise skeptický.

Oba koaliční kluby budou o návrhu na svolání mimořádné schůze k poště, s nímž přišlo vládní hnutí ANO, teprve jednat.

Předseda z žádné strany

Chovanec uvedl, že pokud by komise vznikla, její předseda by neměl být kvůli objektivitě napojen na žádnou koaliční stranu.

"Komise by se měla zaměřit na zakázky za posledních deset let. Když už má komise vzniknout, měla by odvést práci pořádně a za relevantní období," řekl Chovanec.

Sklenák očekával, že žádost o svolání schůze bude na stole. Pokud by to podle něho neudělalo hnutí ANO, přišla by s požadavkem opoziční TOP 09 kvůli firmě Agrotec, jež patří do skupiny Agrofert ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše.

V případě vyšetřovací komise Sklenák zdůraznil, že rozhodující bude navrhované zadání, čím přesně by se měli její členové zabývat.

"Nebráním se a priori zřízení vyšetřovací komise, na druhou stranu bych nechtěl, abychom se snažili suplovat činnost orgánů činných v trestním řízení," řekl Sklenák.

Mihola: návrh nepodpořím

"Osobně s velkou pravděpodobností návrh nepodpořím," řekl k vzniku komise Mihola.

Ke zřizování komisí je skeptický hlavně kvůli tomu, že Sněmovna není už několik měsíců schopná zvolit předsedu komise k výstavbě dálnice D47 u Ostravy, bez něhož nemůže začít pracovat.

Kdyby však na jednání lidoveckého poslaneckého klubu zazněly vážné argumenty pro vznik komise, mohl by změnit názor.

ANO oznámilo schůzi ve čtvrtek

Hnutí ANO ohlásilo záměr vyvolat mimořádnou schůzi ve čtvrtek. Komise by se měla podle usnesení klubu vládního hnutí prověřit v součinnosti s orgány činnými v trestním řízení a Úřadem na ochranu hospodářské soutěže hospodaření České pošty za posledních deset let. Schůze by se mohla konat ještě v září.

Policie nedávno navrhla obžalovat 14 lidí a sedm firem v případu manipulace se zakázkami České pošty.

Mezi obviněnými firmami podle dřívějších informací médií figuruje také Agrotec. Podle Agrofertu ale Agrotec nezpůsobil žádnou škodu a zaměstnanci firmy nanejvýš udělali administrativní chybu.

Peníze do pokladny ČSSD

V jiné kauze policisté podezírají z nepřímého úplatkářství podnikatele Lukáše Čadka a sociálního demokrata Kamila Choce, který údajně po Čadkovi chtěl třímilionový úplatek za urovnání sporu s Českou poštou.

Peníze prý měly jít do pokladny ČSSD a také přímo ministru Chovancovi, což strana i Chovanec odmítají.

Spor mezi podnikatelem a Českou poštou se týká zakázky, kterou Čadkova firma plnila pro Českou poštu v roce 2010.

Z obchodu nakonec sešlo a podnikatel zkrachoval. V kauze padlo také několik trestních oznámení.

 

Právě se děje

Další zprávy