Aktér kauzy "Pošta a korupce": Nešlo o úplatky, na nahrávkách jsem mluvil opilý

Vojtěch Blažek
Aktualizováno 10. 9. 2015 20:57
Hlavní obvinění aktéři kauzy údajných úplatků v souvislosti s Českou poštou, podnikatel Lukáš Čadek a Kamil Choc, který se mu nabídl, že pomůže obchodní spor s Českou poštou urovnat, popírají, že by spolu vyjednávali o úplatcích. Vyplývá to z policejních protokolů. Choc, člen ČSSD, podle informací deníku Aktuálně.cz vypověděl, že na nahrávkách, kde Čadkovi tlumočí nabídku na třímilionový úplatek, byl opilý - dal si tehdy dvě piva a panáka whisky. A podnikatel Čadek zase potvrdil Chocovu verzi, že tři miliony nebyly úplatkem, ale odměnou za to, že mu Choc pomůže v obchodním sporu s Českou poštou. Oba půjdou před soud za nepřímé úplatkářství, hrozí jim až dva roky.
Kamil Choc
Kamil Choc | Foto: HN - Jiří Koťátko

Praha – Policisté už mají kompletní výpovědi v kauze údajných úplatků v souvislosti s Českou poštou. Protokoly ukazují, že hlavní dva obvinění aktéři, podnikatel Lukáš Čadek a prostředník z ČSSD, popřeli, že spolu vyjednávali o úplatcích.

Prostředník Kamil Choc, člen ČSSD, podle informací deníku Aktuálně.cz vypověděl, že na nahrávkách, kde Čadkovi tlumočí nabídku na třímilionový úplatek, byl opilý - dal si tehdy dvě piva a panáka whisky. A podnikatel Čadek zase potvrdil Chocovu verzi, že tři miliony nebyly úplatkem, ale odměnou za to, že mu Choc pomůže v obchodním sporu s Českou poštou.

Na případ upozornil deník Aktuálně.cz v polovině srpna. Čtyřiatřicetiletý podnikatel Čadek se už několik let dohaduje s Českou poštou kvůli nevydařenému obchodu. Poštu kvůli tomu letos zažaloval o 27 milionů. Když jeho příběh v květnu zveřejnily Hospodářské noviny, kontaktoval ho bývalý policista Choc. Na nahrávkách, které si Čadek pořídil, a v e-mailech pak Choc uvádí, že Čadek své peníze dostane: musí ale milion odvést bokem ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) a dva miliony do stranické pokladny.

Policie ale žádnou linku na ministra nezjistila. Naopak - obvinila Čadka s Chocem.

Choc od zveřejnění nahrávek a mailů tvrdí, že vystupoval jako legální mediátor k urovnání sporu. A totéž potvrdil na policii i Čadek, který zdůraznil, že spolu měli uzavřenou i smlouvu. Tři miliony, o něž v kauze jde, tak měly být odměnou za úspěšné zastupování před soudy.

"Já jsem nevnímal a nepochopil, že by ze strany pana Choce padala nějaká jiná nabídka, než byla ta právní cesta," nadiktoval policistům Čadek.

S Chocem prý v horku zamával alkohol

Choc zase uvedl, že když v červnu s Čadkem sešli v restauraci Hybernia v centru Prahy (kde vznikla nahrávka), bylo 40stupňové horko a s Chocem zamávaly dvě dvanáctky a jeden panák tvrdého alkoholu. Cítil se prý opilý. Právě na téhle schůzce Choc například podnikateli říkal, že peníze nemá posílat na účet, ale odevzdat je v hotovosti. "Já jsem nepochopil, komu přesně bych měl platit," uvedl Čadek při výslechu.

Choc kromě toho ještě psal e-maily Barboře Snopkové Haberové, také člence ČSSD, která pracuje jako vysoká manažerka na České poště. Vyzýval ji, ať mu s Čadkovým případem pomůže. S tím, že se chystá schůzka mezi ministrem a Čadkem, a tak je potřeba rychle jednat. "Kč za kávu bude," zní věta z e-mailu, kterou detektivové považují za jasnou korupční nabídku. Pošta tvrdí, že manažerka hned vše oznámila nadřízeným a ti později policii.

Čadkovi zase Choc napsal, že "všichni jsou připraveni kasírovat." "Nejsem si úplně jistý, že bych ho psal já," řekl Choc do protokolu. O e-mailech manažerce pošty prohlásil, že je tak nemyslel: pasáž o kávě neznamenala peníze z úplatku, ale jednoduše pozvání do kavárny. "Dnes to vnímám tak, že některé formulace textu e-mailu byly velmi nešťastné, imbecilní."

Choc rovněž v e-mailech Čadkovi i manažerce zmiňuje, že je "od pana Petery." Tedy od hejtmana středočeského kraje Miloše Petery z ČSSD. Petera popřel, že by měl s případem něco společného. Choce údajně zná jen od vidění. Choc ostatně do protokolu vylíčil, jak si ho Petera - když už začaly kolovat informace o nahrávce - zavolal do kanceláře a že byl "velmi rozezlen". "Řekl, že jsem neskutečnej magor, že byla pořízena nějaká nahrávka a že tam žvaním neskutečné blbosti," řekl policistům.

Choc i Čadek půjdou před soud za nepřímé úplatkářství. Čadek připouští, že měl pochybnosti, a tak se šel ještě před zveřejněním nahrávek poradit na státní zastupitelství, co má dělat. Jenže tam odmítl sepsat trestní oznámení s dovětkem, že se bojí a nevěří policii. Oba můžou dostat až dva roky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 6 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 8 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy