Aktér kauzy "Pošta a korupce": Nešlo o úplatky, na nahrávkách jsem mluvil opilý

Vojtěch Blažek
Aktualizováno 10. 9. 2015 20:57
Hlavní obvinění aktéři kauzy údajných úplatků v souvislosti s Českou poštou, podnikatel Lukáš Čadek a Kamil Choc, který se mu nabídl, že pomůže obchodní spor s Českou poštou urovnat, popírají, že by spolu vyjednávali o úplatcích. Vyplývá to z policejních protokolů. Choc, člen ČSSD, podle informací deníku Aktuálně.cz vypověděl, že na nahrávkách, kde Čadkovi tlumočí nabídku na třímilionový úplatek, byl opilý - dal si tehdy dvě piva a panáka whisky. A podnikatel Čadek zase potvrdil Chocovu verzi, že tři miliony nebyly úplatkem, ale odměnou za to, že mu Choc pomůže v obchodním sporu s Českou poštou. Oba půjdou před soud za nepřímé úplatkářství, hrozí jim až dva roky.
Kamil Choc
Kamil Choc | Foto: HN - Jiří Koťátko

Praha – Policisté už mají kompletní výpovědi v kauze údajných úplatků v souvislosti s Českou poštou. Protokoly ukazují, že hlavní dva obvinění aktéři, podnikatel Lukáš Čadek a prostředník z ČSSD, popřeli, že spolu vyjednávali o úplatcích.

Prostředník Kamil Choc, člen ČSSD, podle informací deníku Aktuálně.cz vypověděl, že na nahrávkách, kde Čadkovi tlumočí nabídku na třímilionový úplatek, byl opilý - dal si tehdy dvě piva a panáka whisky. A podnikatel Čadek zase potvrdil Chocovu verzi, že tři miliony nebyly úplatkem, ale odměnou za to, že mu Choc pomůže v obchodním sporu s Českou poštou.

Na případ upozornil deník Aktuálně.cz v polovině srpna. Čtyřiatřicetiletý podnikatel Čadek se už několik let dohaduje s Českou poštou kvůli nevydařenému obchodu. Poštu kvůli tomu letos zažaloval o 27 milionů. Když jeho příběh v květnu zveřejnily Hospodářské noviny, kontaktoval ho bývalý policista Choc. Na nahrávkách, které si Čadek pořídil, a v e-mailech pak Choc uvádí, že Čadek své peníze dostane: musí ale milion odvést bokem ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) a dva miliony do stranické pokladny.

Policie ale žádnou linku na ministra nezjistila. Naopak - obvinila Čadka s Chocem.

Choc od zveřejnění nahrávek a mailů tvrdí, že vystupoval jako legální mediátor k urovnání sporu. A totéž potvrdil na policii i Čadek, který zdůraznil, že spolu měli uzavřenou i smlouvu. Tři miliony, o něž v kauze jde, tak měly být odměnou za úspěšné zastupování před soudy.

"Já jsem nevnímal a nepochopil, že by ze strany pana Choce padala nějaká jiná nabídka, než byla ta právní cesta," nadiktoval policistům Čadek.

S Chocem prý v horku zamával alkohol

Choc zase uvedl, že když v červnu s Čadkem sešli v restauraci Hybernia v centru Prahy (kde vznikla nahrávka), bylo 40stupňové horko a s Chocem zamávaly dvě dvanáctky a jeden panák tvrdého alkoholu. Cítil se prý opilý. Právě na téhle schůzce Choc například podnikateli říkal, že peníze nemá posílat na účet, ale odevzdat je v hotovosti. "Já jsem nepochopil, komu přesně bych měl platit," uvedl Čadek při výslechu.

Choc kromě toho ještě psal e-maily Barboře Snopkové Haberové, také člence ČSSD, která pracuje jako vysoká manažerka na České poště. Vyzýval ji, ať mu s Čadkovým případem pomůže. S tím, že se chystá schůzka mezi ministrem a Čadkem, a tak je potřeba rychle jednat. "Kč za kávu bude," zní věta z e-mailu, kterou detektivové považují za jasnou korupční nabídku. Pošta tvrdí, že manažerka hned vše oznámila nadřízeným a ti později policii.

Čadkovi zase Choc napsal, že "všichni jsou připraveni kasírovat." "Nejsem si úplně jistý, že bych ho psal já," řekl Choc do protokolu. O e-mailech manažerce pošty prohlásil, že je tak nemyslel: pasáž o kávě neznamenala peníze z úplatku, ale jednoduše pozvání do kavárny. "Dnes to vnímám tak, že některé formulace textu e-mailu byly velmi nešťastné, imbecilní."

Choc rovněž v e-mailech Čadkovi i manažerce zmiňuje, že je "od pana Petery." Tedy od hejtmana středočeského kraje Miloše Petery z ČSSD. Petera popřel, že by měl s případem něco společného. Choce údajně zná jen od vidění. Choc ostatně do protokolu vylíčil, jak si ho Petera - když už začaly kolovat informace o nahrávce - zavolal do kanceláře a že byl "velmi rozezlen". "Řekl, že jsem neskutečnej magor, že byla pořízena nějaká nahrávka a že tam žvaním neskutečné blbosti," řekl policistům.

Choc i Čadek půjdou před soud za nepřímé úplatkářství. Čadek připouští, že měl pochybnosti, a tak se šel ještě před zveřejněním nahrávek poradit na státní zastupitelství, co má dělat. Jenže tam odmítl sepsat trestní oznámení s dovětkem, že se bojí a nevěří policii. Oba můžou dostat až dva roky.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy