Praha - Na dva měsíce do vězení má jít předseda nespokojených otců ze sdružení K 213 Jiří Fiala. Obvodní soud pro Prahu 2 ho dnes odsoudil za pohrdání soudem.
Soud se dnes v podstatě zabýval jedním z rozhodnutí "alternativní justice". To je systém rozhodování, který si založilo sdružení K 213 na protest proti soudním verdiktům vynesených v kauzách jeho členů.
Alternativní justice "správně" rozhoduje spory otců o opatrovnictví nebo výši výživného a také "zbavuje" reálnou českou justici soudců, které považuje za nekompetentní. Odvolán má být každý soudce, který má na starosti opatrovnické spory a který neprojde školením a zkouškami K 213.
Čtěte souvislosti o Fialově případu: Česko zaplatí za dlouhé spory o děti
Na začátku dubna proto K 213 zablokovalo jednací místnost Městského soudu v Praze a předalo předsedkyni senátu Heleně Liškové "oznámení o odvolání z funkce".
Soudkyně Lišková rozhodla ve Fialův neprospěch spor, v němž otec žádá, aby mu byl do péče svěřen syn. Otcové přelepili dveře do síně plakátem s výzvou, aby městský soud respektoval rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. U něj Fiala uspěl.
Druzí dva členové K 213, obžalovaní spolu s Fialou, odešli od soudu s podmínkou. Proti verdiktu se odsouzení mohou odvolat - k Městskému soudu v Praze.
Fiala byl už před rozsudkem v podmínce
Pro Fialu může mít odsouzení vážnější následky, než se zdá. Až do roku 2010 je totiž v podmínce, kvůli jinému činu.
Přesto se hájil sám a v soudní síni vystupoval velmi tvrdě. Samosoudce Jiřího Říhu opravoval, radil mu, kde opatřit důkazy, argumentoval rozhodnutími alternativní justice a když mluvil o soudci z jiného svého případu místo oslovení pan používal kretén.
Ani po soudcově napomenutí nezvolí standardnější oslovení. "To není urážka, to je označení, které mohu podložit fakty," říkal dnes obžalovaný.
Vinen v několika případech
Soudce kvůli možnému sloučení trestů dnes rekapituloval trestní kauzy, ve kterých byl Fiala uznán vinným.
Už je jich několik, ale všechny souvisí s Fialovým bojem o právo vídat děti. Podle soudních verdiktů neplatil alimenty, napadl bývalou ženu či vyhrožoval soudkyním, které rozhodovaly ve sporech ve prospěch exmanželky.
Asi nejvážnější je případ, kdy Fiala fyzicky napadl státní zástupkyni. "Já jsem byl napaden justiční stráží a paní státní zástupkyně to odložila, že se nestal trestný čin. Tak jsem ji šel udělat jen to, co se stalo mě, když to tedy není trestné," řekl Fiala u soudu.
Otcové už blokovali i úřad a ministerstvo
Fiala se s bývalou ženou soudí už tři roky. Rozhodování českých soudů v jeho případu nezměnil ani rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Ten uznal jeho stížnost a potvrdil, že Česko porušilo Fialovo právo na rodinný život, právo na ochranu občana státním aparátem a nepřiměřenou délkou soudního řízení i právo na spravedlivý proces.
Z blokád, které sdružení K231 uspořádalo, je asi nejznámější ta, kdy bránili nové ředitelce Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Lence Pavlové ve vstupu do úřadu. Poté, co se jí zastal její nadřízený ministr Nečas, přesunuli blokádu před ministerstvo práce a sociálních věcí.
Dále čtěte: Sdružení otců v Brně blokuje úřad pro ochranu dětí