Méně otázek, vyplnění za 15 minut z mobilu či na poště. Sčítání lidu bude jednodušší

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová
12. 8. 2020 18:45
Papírově i elektronicky budou Češi na jaře příštího roku opět vyplňovat dotazníky Sčítání lidu. Povinné údaje budou oproti sčítání před deseti lety zúženy téměř na polovinu, jednodušší bude i možnost vyplnit ho on-line. Statistici totiž z větší části zahrnou data od státu, využijí také rozšiřující se digitalizaci. Odhadují, že elektronickou verzi sčítání si vybere 60 procent lidí.
Sčítání lidu 2021 budou moci Češi vyplnit jak on-line, tak na poště.
Sčítání lidu 2021 budou moci Češi vyplnit jak on-line, tak na poště. | Foto: Shutterstock

"Tentokrát maximálně využíváme data státu a základních evidencí. Například díky registru nemovitostí odpadl celý jeden formulář," přiblížil změny sčítání lidu předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. Dohromady statistici využijí devět registrů včetně dat ministerstva školství i práce nebo České správy sociálního zabezpečení. 

Zjišťovat nebudou statistici ani majetkové poměry lidí, vybavení bytu koupelnou či záchodem nebo zdravotní stav. Zajímat je budou hlavně základní údaje o datu narození, pohlaví, národnosti, bydlení, vzdělání, povolání, dojíždění či třeba náboženském vyznání. Podle statistiků by mělo vyplnění formuláře jednomu člověku zabrat průměrně 15 minut. 

K elektronickému formuláři se Češi dostanou od 27. března, čas na jeho zpracování budou mít do 9. dubna. "A to pomocí speciálního webu nebo mobilní aplikace. Minule bylo třeba napřed sehnat ten listový formulář. Až s pomocí na něm napsaného kódu se pak dala vyplnit jeho on-line verze," popsal ředitel odboru statistik obyvatelstva ČSÚ Robert Šanda. 

Většina lidí vyplní dotazník on-line, věří statistici

Využití on-line dotazníků při sčítání lidu odhadují statistici podle průzkumu agentury Median na 60 procent lidí z celé republiky. Předseda ČSÚ však předpokládá ještě vyšší číslo. "Jde o poměrně konzervativní odhad. Od průzkumu, který ho zpracoval, uplynulo pár let a digitalizace se posunula," uvedl pro Aktuálně.cz Marek Rojíček. 

Dodal také, že kvůli koronavirové pandemii se více lidí naučilo používat on-line nástroje. Proto také doufá, že počet Čechů, kteří možnost on-line sčítání využijí, bude co nejvyšší. Před deseti lety využilo elektronické možnosti jen 25 procent obyvatel. 

K formuláři se budou Češi připojovat buď pomocí elektronické identity nebo datové schránky. "Pokud však ani k jedné z možností přístup nemají, umožní jim statistici přihlášení po zadání platného dokladu a data narození," upřesnil Roman Knap, generální ředitel České pošty, která se na sčítání lidu také podílí. 

Na webu www.scitani.cz budou lidé moci vyplnit údaje jak za sebe, tak za rodinu, se kterou bydlí. Na děti se jim však samostatný formulář založit nepovede. Některé dotazy, například na náboženské vyznání, budou otevřené, jiné však nabídnou předem vybrané možnosti. Třeba v případě otázek dotazujících se na ukončené vzdělání nebo místo bydliště. 

V případě volby pohlaví zůstanou i nadále na výběr tradičně dvě možnosti. "Primárně však údaje bereme z evidence obyvatel a cizinců. Dotaz je tedy nutný hlavně pro identifikaci obyvatel a propojení jednotlivých dat," vysvětlil ředitel odboru statistik obyvatelstva Robert Šanda. 

Nápor uživatelů prý servery ustojí

Veškerá data pak budou podle statistiků zabezpečená ve spolupráci s Úřadem pro ochranu osobních údajů. "Po zpracování je vymažeme, takže nebude možné je případně v budoucnu zneužít," sdělil předseda ČSÚ. Ukládat je statistici budou na servery Státní pokladny a Centra sdílených služeb. 

"Mají nejvíce zabezpečené kybernetické prostory v České republice," popsal Rojíček s tím, že při sčítání budou fungovat dva systémy. Jeden, na němž bude největší nápor, bude data sbírat a druhý, cenzovní informační systém, je bude ukládat a zpracovávat. Nápor uživatelů proto podle Rojíčka servery ustojí.  

"Dimenzován je systém tak, aby se v případě většího nárůstu uživatelů mohly zapojit další zdroje. Díky cloudovému řešení se pak mohou přidat třeba i nevyužité kapacity jiných serverů, které v tu chvíli nebudou vytíženy a špičku tím zvládnou," dodal Rojíček. 

S přesnými daty bude podle ředitele odboru statistik obyvatel pracovat jen okolo deseti lidí. Po zpracování výsledků však budou údaje anonymizovány. Všichni zaměstnanci, kteří do kontaktu s formuláři přijdou, pak musí složit slib mlčenlivosti.

Papírový dotazník nezaniká. Odevzdat ho lze na pobočce pošty i dopisem 

V případě, že se někdo i nadále bude chtít držet tradičního způsobu, bude moct papírový formulář vyplnit od 17. dubna do 11. května. Pauza mezi jednotlivými možnostmi sčítání totiž slouží k lepšímu naplánování pochůzek komisařů.

"Kdo jejich služby ale nebude chtít využít, může přijít na kontaktní místo, tedy vybranou pobočku České pošty," dodal Šanda s tím, že dotazník lze také odeslat poštou. Ve speciálních okrscích, jako jsou nemocnice, kasárny, věznice či sociální zařízení, budou sčítat komisaři, tedy pracovníci statistického úřadu. 

Jinak ale komisaře poskytne Česká pošta. "Zapojeno jich bude necelých 10 tisíc, všechny vybavíme potřebným zařízením a aplikací ke sčítání," uvedl ředitel Knap. Zapojeno pak bude do projektu na 1200 provozoven pošty a formuláře Češi najdou na 800 pobočkách. 

Jednu z nabízených možností ČSÚ si bude muset vybrat každý, nedodržení povinnosti vyplnit formulář se totiž trestá pokutou 10 tisíc korun. Také z toho důvodu má každý dotazník čárový kód, pomocí kterého budou statistici sledovat jeho stav. "Budeme vědět, že byl odebrán z bytu, odnesen komisařem či evidován na pobočce České pošty," doplnil ředitel odboru.

Nepatrně by se kvůli zavedeným změnám měl snížit rozpočet projektu. V současnosti dosahuje výše 2,1 miliardy, částka je ale podle Rojíčka rozdělena na několik let. "Nejdražší část je terénní práce, kterou ale příliš redukovat nelze," vysvětlil předseda ČSÚ. Přínos nadcházejících úprav je pak dle statistiků i ekologický, jelikož se ušetří velké množství papíru.

Výsledky zveřejní statistici na přelomu let 2021 a 2022. Vyhodnocení totiž trvá nejméně několik měsíců. 

Data využívají obce, firmy i záchranáři 

Minulý týden byl podle Rojíčka úspěšně zveřejněn zákon o sčítání lidu, dalším milníkem pak zůstává zkušební sčítání v průběhu září. To se bude týkat pouze předem vybraných 25 tisíc domácností. "Než začneme naostro, potřebujeme si procesy a nástroje na spolupráci vyzkoušet," zdůvodnil. 

Účast ve zkušebním sčítání lidu je dobrovolná. Vytipované domácnosti jsou zastoupeny rovnoměrně po republice, tak aby zahrnovaly vesnice i města různých velikostí. "Domácnosti budou informovány komisařem. Ten vhodí do domu leták o tom, že v konkrétním domě bude zkušební sčítání probíhat," popsal Šanda.  

Výhodou sčítání je podle Rojíčka maximální územní detail. Na rozdíl od jiných statistik totiž tato shrnuje informace za obce i části obcí. "Jednou za čas je potřeba zpřesnit si obrázek a zjistit, jaká je struktura společnosti, domácností, ale i domů a bytů," uvedl. 

Data pak slouží obcím, firmám, státu i samotným obyvatelům. "Sčítání není jenom sečtení, jsou to základní data o ekonomické aktivitě, vzdělání, národnosti, dojíždění a struktuře společnosti," dodal s tím, že data budou dostupná zdarma pro každého. 

Využívat je bude moct i například integrovaný záchranný systém pro zmapování místní rizikovosti. "Velmi cenná jsou také data o dojížďce a vyjížďce do škol či práce. Ta souvisí s optimalizací regionální dopravy, hlukových map nebo protipovodňových plánů," dodal Rojíček.

Sčítání lidu má v českých zemích historickou tradici, první data pochází z roku 1869. Od prvního moderního československého cenzu v roce 1921 příští rok uplyne sto let. "Obvykle se sčítá v letech končících nulou nebo jedničkou. Nejsme v tom sami, jedná se o celosvětově organizovanou záležitost," uvedl Rojíček. 

 

Právě se děje

před 2 minutami

Řecko zasáhl středomořský hurikán Janos, má první dvě oběti

Středomořský hurikán Janos má první dvě oběti. Takzvaný medikán, tedy středomořský hurikán, v pátek vyvracel stromy a způsobil výpadky proudu na Jónských ostrovech a západním Peloponésu, než se v sobotu přesunul na centrální části Řecka, kde zaplavil ulice a domy. Zasáhl hlavně oblasti kolem měst Karditsa a Farsala, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura Reuters.

Hasiči oznámili, že našli tělo starší ženy v zatopeném domě ve vesnici poblíž Farsaly. Policie také uvedla, že pohřešuje dvě další osoby. O něco později se objevily informace, že hasiči nalezli mrtvého 63letého muže poblíž nemocnice ve městě Karditsa, nebylo však jasné, zda je to jeden z pohřešovaných.

Prudký déšť podle záběrů státní televize proměnil město Karditsa v jezero. Zničen byl také jeden most a přerušeno vlakové spojení mezi Aténami a městem Soluň.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Čína stanovila pravidla pro "nespolehlivé subjekty", čeká je zákaz dovozu či pokuta

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Firmám ze seznamu by mohl být zakázán dovoz či vývoz, případně odepřeny investice v Číně. Může jim být rovněž vyměřena pokuta, omezen vstup jejích zaměstnanců do Číny, ale stejně tak by Peking mohl odmítnout poskytnout jejich zaměstnancům pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa loni uvalila další cla na čínské zboží a omezila firmu Huawei Technologies. Čína pak slíbila, že vypracuje seznam, který se zaměří na potrestání zahraničních firem, které podle ní ohrožují čínské zájmy. Seznam zatím nezveřejnila.

před 43 minutami

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy