Zuzana Hronová,
Martina Heroldová
Aktualizováno 27. 3. 2021 9:21
Český statistický úřad pozastavil elektronický cenzus, protože servery nezvládly zájem obyvatel. On-line formulář není možné vyplnit od rána. Údaje z již vyplněných sčítacích formulářů nejsou podle ČSÚ ohroženy. Na nejčastější otázky a připomínky ohledně sčítání lidu odpovídá pro Aktuálně.cz ředitel Českého statistického úřadu Marek Rojíček.
Je sčítání lidu vůbec nutné?
Podle komentářů na sociálních sítích část lidí považuje sčítání za zbytečné a drahé, někteří dokonce tvrdí, že jeho hlavním smyslem je zaměstnat úředníky.
Marek Rojíček: Takto kriticky se dá samozřejmě dívat na jakoukoli aktivitu nebo službu prováděnou státem či veřejnou nebo vědeckou institucí. Je potřeba vzít v úvahu, že se jedná o veřejnou službu, která slouží všem a nikdo jiný než stát ji není schopen zorganizovat. Údaje lidé zaplatí ze svých daní, ale slouží pak všem - stejně jako každá jiná statistika. Je tomu tak ve všech státech.
Sčítání lidu má staletou tradici a probíhá prakticky ve všech zemích světa a za tu dobu osvědčilo svou smysluplnost. Kromě těch základních argumentů, že údaje slouží například obcím či krajům pro rozhodování v rámci sociální a bytové politiky, optimalizaci veřejné dopravy nebo integrovanému záchrannému systému, je to také důležitý odkaz o tom, jak jsme žili, pro všechny další generace.