Ostravský hotel odmítl ubytovat Rusy kvůli anexi Krymu. O diskriminaci rozhodne ÚS

ČTK ČTK
24. 4. 2019 11:59
Až k Ústavnímu soudu (ÚS) doputoval případ ostravského hotelu, který odmítal ubytovat Rusy, pokud písemně nevyjádří nesouhlas s anexí Krymu. Firma Golden Gastro Service, která hotel Brioni ve Stodolní ulici provozuje, dostala za diskriminaci pokutu 5000 korun. Poté, co neuspěla u Nejvyššího správního soudu (NSS), podala ještě ústavní stížnost. Výsledek řízení oznámí ÚS 30. dubna, zjistila ČTK z přehledu jednání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

V únoru a březnu 2014 Rusko anektovalo poloostrov Krym, který byl součástí Ukrajiny. Když potom v dubnu 2014 přišla inspektorka České obchodní inspekce do hotelu Brioni, našla tam oznámení, že občané Ruska se s platností od 24. března nemohou ubytovat, pokud nepodepíšou prohlášení odsuzující okupaci Krymu.

Inspekce nejprve uložila firmě pokutu 50.000 korun za porušení zákazu diskriminace spotřebitelů. Krajský soud v Ostravě sice rozhodnutí zrušil, avšak NSS vyhověl kasační stížnosti inspekce. Poté krajský soud rozhodoval znovu a kvalifikoval počínání hotelu jako diskriminaci, sankci ale snížil na 5000 korun.

NSS poté verdikt včetně pokuty potvrdil. Firma prý byla připravená zacházet s občany Ruska jinak než s cizinci z jiných zemí. Soud nezpochybnil právo firmy vyjádřit veřejně a otevřeně politický názor. "To, co shledává soud v tomto konkrétním případě nevhodným, je způsob jeho vyjádření," stojí v rozhodnutí.

Není prý přiměřené, aby provozovatel hotelu žádal po zájemci o "navýsost všední službu" hodnotové vymezení vůči zahraniční politice jeho domovského státu. NSS také vyjádřil obavu z "prorůstání nevraživosti až nenávisti" ve společnosti.

"Nikdo nechce žít v zemi, kde zákazník musí před nákupem zboží nebo služby nejprve vyhledat, zda podle seznamu na dveřích nepatří aktuálně do skupiny těch, kterým poskytovatel nebo obchodník službu nebo zboží nabízet nehodlá, resp. není ochoten bez dalšího poskytnout či prodat," napsali soudci NSS. Příště to prý mohou být třeba brýlatí, vegani nebo lidé bez hudebního sluchu.

"V krystalické podobě se podařilo stejný společenský problém vystihnout už Jaroslavu Haškovi, který inspiruje v každé době: 'Host jako host', řekl Palivec, 'třebas Turek. Pro nás živnostníky neplatí žádná politika'," odkázali soudci na českou literární klasiku. Podle NSS si lze teoreticky představit extrémní situace, kdy je odlišné zacházení se spotřebiteli ospravedlnitelné - třeba když hospodský odmítne obsloužit vraha svého příbuzného nebo malíř nechce portrétovat zavrženíhodnou osobnost.

Zda se s názorem obchodní inspekce a NSS ztotožnili také ústavní soudci, bude jasné 30. dubna po vyhlášení nálezu soudce zpravodaje Vojtěcha Šimíčka. Měl by se podle stručné anotace týkat svobody projevu a práva podnikat.

 

Právě se děje

Další zprávy