Osobnosti vyzývají k přesunu afghánských spolupracovníků české armády ze země

ČTK Domácí ČTK, Domácí
28. 7. 2021 14:44
Veteráni, vojáci, organizace prosazující ochranu lidských práv a řada osobností veřejného života vyzvali otevřeným dopisem vládu, aby neprodleně spustila program na přesun afghánských spolupracovníků české armády z Afghánistánu. Kabinet projednávání materiálu v pondělí přerušil, podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) by se k němu měl po zapracování připomínek vrátit na příštím zasedání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Danish Siddiqui

Signatáři dopisu upozorňují na to, že bezpečnostní situace v Afghánistánu se v souvislosti s odchodem spojeneckých vojsk rychle zhoršuje. "Hnutí Tálibán nabývá na moci a obsazuje stále větší území. Afghánští tlumočníci a další spolupracovníci české mise a jejich rodiny jsou v přímém ohrožení života z důvodu spolupráce s Armádou ČR," stojí v dopisu.

Iniciativa uvádí, že celá řada spolupracovníků české armády se obrací na veteránské i lidskoprávní organizace v Česku se žádostí o pomoc kvůli obavám o vlastní život a své rodiny. "Jsme přesvědčení, že je povinností ČR dostát svým lidskoprávním a bezpečnostním závazkům a nabídnout afghánským spolupracovníkům a jejich rodinám, kteří několik let poskytovali našim vojákům a civilním pracovníkům neocenitelné služby, bezpečné útočiště před pronásledováním," napsali autoři dopisu.

"Na naši organizaci se obrací se žádostí o pomoc samotní tlumočníci, ale i veteráni, kteří jsou chováním českého státu velmi zklamáni. Je nepřijatelné, abychom nepomohli lidem, kteří měli v rukou životy našich vojáků," uvádí Miroslava Pašková, předsedkyně veteránského Spolku Vlčí máky.

"Transparentní speciální program je jedinou cestou, jak se mohou spolupracovníci české mise dostat do České republiky. Česká ambasáda s nimi v tuto chvíli nijak nekomunikuje a v srpnu bude dokonce konzulární oddělení uzavřeno. Žádost o vízum se tlumočníkům nepodařilo podat a bez specifického programu by zřejmě byla stejně zamítnuta," doplňuje Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci.

Připojili se Iva Janžurová, Jiří Suchý nebo Petr Pavel

Za jediné řešení pokládají neprodlené spuštění transparentního přesidlovacího programu. Doplnili, že Česko s podobnou situací má zkušenosti a disponuje nástroji, jak záležitost efektivně řešit. "Jedná se o zásadní věc, která nesnese odkladu, neboť později již nemusí být tito lidé naživu," stojí v dopisu. Organizace jsou připravené poskytnout příchozím své služby a na celém programu se na území Česka aktivně podílet.

Otevřený dopis směřovaný vládě, poslancům a senátorům podepsali mimo jiné bývalý vysoký představitel NATO a české armády Petr Pavel, bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), někdejší mluvčí Charty 77 Dana Němcová, biskup Václav Malý, rabín Karol Sidon či herci Iva Janžurová, Jiří Suchý a Ondřej Vetchý. Připojili se rovněž vojáci, veteráni a organizace podporující veterány a cizince či Amnesty International.

Kabinet se programem zabýval v pondělí, Metnar dostal za úkol do příštího zasedání zapracovat připomínky. Ministři s ohledem na tajnou povahu materiál odmítají blíže komentovat. Podle Respektu se má plán týkat nejčastěji tlumočníků, dohromady s rodinami zhruba 50 až 60 lidí. Úterní Právo hovořilo o 30 Afgháncích a jejich rodinách. Podle listu většinou nestojí o azyl v Česku, ale preferují jiné země s větší afghánskou komunitou. Česko zvažuje, že by jim tak místo azylu mohlo nabídnout finanční dar, případně diplomatickou pomoc při přestěhování do jiné země, napsal týdeník.

Nastoupit teď musí politické řešení, nemůžeme Afghánistán spravovat padesát nebo sto let, říká zástupce náčelníka generálního štábu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy