Oslavy i protesty. Tak proběhne výměna na Hradě

ČTK ČTK
22. 2. 2013 16:55
Loutka Klause skončí ve Vltavě, výtvarník David Černý chystá překvapení
Miloš Zeman se funkce ujme 8. března.
Miloš Zeman se funkce ujme 8. března. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Výměna na postu prezidenta inspirovala lidi k řadě akcí. Někteří budou slavit, jiní protestovat. 

Rozloučení s prezidentem Václavem Klausem se bude konat ve čtvrtek 7. března na Hradčanském náměstí a před Rudolfinem na náměstí Jana Palacha a lidé si na něj mají přinést narcisku.

Demonstrací pak hrozí například Strana práv občanů, a to v případě, že by v den inaugurace Miloše Zemana 8. března došlo k vyvěšení vlajky EU na Pražském hradě.

Konci Klausova mandátu jsou podle vývěsky pražského magistrátu zatím věnovány tři akce. Hradčanské náměstí si od 08:00 do půlnoci zamluvili zástupci občanských iniciativ a protikorupční aktivisté. Před Hradem bude velkoplošná obrazovka, na níž se budou promítat méně známé momentky ze života odcházející hlavy státu.

Přijde i mimozemšťan

"Bude se také vynášet Morana v podobě Klause. Průvod vyjde z Hradčanského náměstí a loutka pak bude vhozena do Vltavy," řekl Václav Němec z Pražského fóra, které program loučení s Klausem koordinuje. Lidé si také budou moci vypustit balonek s Milošem Zemanem a výtvarník David Černý chystá překvapení.

"Akce má zatím pracovní název Pyjetní akt, což může o připravovaných akcích něco napovědět," dodal Němec. Více informací prozradí organizátoři v příštích dnech.

Se žlutým narcisem mohou přijít lidé rovněž k Rudolfinu, kde se má 7. března od 18:00 do 20:00 konat happening Narciska pro Klause. Akci pojatou jako "důstojné rozloučení s Velkým Václavem" spolupořádá novinář Jiří X. Doležal. Účast přislíbil i Zelený Raoul, fiktivní postava mimozemšťana, který pozoruje dění v Česku ve stejnojmenném komiksu v časopisu Reflex.

Na čtvrtek 7. března je nahlášena i oslava konce úřadování Klause před sochou svatého Václava na Václavském náměstí. Zábor prostranství je od 12:00 do 22:00.

V případě, že by byla na Hradčanech v den inaugurace vyvěšena vlajka EU, ozvala by se také Strana svobodných občanů. Ta si prostranství u Prašného mostu rezerovavala na demonstraci pro případ, že by k vyvěšení došlo. Nastupující prezident Zeman už totiž avizoval, že na Pražském hradě bude vlát vlajka EU, čemuž se Klaus bránil.

"Strana svobodných občanů nesouhlasí s vyvěšením vlajky EU na Pražském hradě, a proto si příležitost oficiálního vztyčení této vlajky nenechá ujít. Stejně tak jako svěšení stávající vlajky České republiky, která jistě nebude spuštěna oficiálně," uvedl mluvčí Strany svobodných občanů Petr Mašek.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy