reklama
 
 

Oslavy i protesty. Tak proběhne výměna na Hradě

22. 2. 2013 16:55
Loutka Klause skončí ve Vltavě, výtvarník David Černý chystá překvapení

Praha - Výměna na postu prezidenta inspirovala lidi k řadě akcí. Někteří budou slavit, jiní protestovat. 

Rozloučení s prezidentem Václavem Klausem se bude konat ve čtvrtek 7. března na Hradčanském náměstí a před Rudolfinem na náměstí Jana Palacha a lidé si na něj mají přinést narcisku.

Demonstrací pak hrozí například Strana práv občanů, a to v případě, že by v den inaugurace Miloše Zemana 8. března došlo k vyvěšení vlajky EU na Pražském hradě.

Konci Klausova mandátu jsou podle vývěsky pražského magistrátu zatím věnovány tři akce. Hradčanské náměstí si od 08:00 do půlnoci zamluvili zástupci občanských iniciativ a protikorupční aktivisté. Před Hradem bude velkoplošná obrazovka, na níž se budou promítat méně známé momentky ze života odcházející hlavy státu.

Přijde i mimozemšťan

"Bude se také vynášet Morana v podobě Klause. Průvod vyjde z Hradčanského náměstí a loutka pak bude vhozena do Vltavy," řekl Václav Němec z Pražského fóra, které program loučení s Klausem koordinuje. Lidé si také budou moci vypustit balonek s Milošem Zemanem a výtvarník David Černý chystá překvapení.

"Akce má zatím pracovní název Pyjetní akt, což může o připravovaných akcích něco napovědět," dodal Němec. Více informací prozradí organizátoři v příštích dnech.

Se žlutým narcisem mohou přijít lidé rovněž k Rudolfinu, kde se má 7. března od 18:00 do 20:00 konat happening Narciska pro Klause. Akci pojatou jako "důstojné rozloučení s Velkým Václavem" spolupořádá novinář Jiří X. Doležal. Účast přislíbil i Zelený Raoul, fiktivní postava mimozemšťana, který pozoruje dění v Česku ve stejnojmenném komiksu v časopisu Reflex.

Na čtvrtek 7. března je nahlášena i oslava konce úřadování Klause před sochou svatého Václava na Václavském náměstí. Zábor prostranství je od 12:00 do 22:00.

V případě, že by byla na Hradčanech v den inaugurace vyvěšena vlajka EU, ozvala by se také Strana svobodných občanů. Ta si prostranství u Prašného mostu rezerovavala na demonstraci pro případ, že by k vyvěšení došlo. Nastupující prezident Zeman už totiž avizoval, že na Pražském hradě bude vlát vlajka EU, čemuž se Klaus bránil.

"Strana svobodných občanů nesouhlasí s vyvěšením vlajky EU na Pražském hradě, a proto si příležitost oficiálního vztyčení této vlajky nenechá ujít. Stejně tak jako svěšení stávající vlajky České republiky, která jistě nebude spuštěna oficiálně," uvedl mluvčí Strany svobodných občanů Petr Mašek.

autor: ČTK | 22. 2. 2013 16:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama